Site icon HWCooling.net

AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

Záver

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2.

Základné parametre

ParametreAOC
U32P2
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej32" VA, 16:9
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia60 Hz
Panel8-bit
Adaptive-Syncáno
Doba odozvy4 ms (GTG)
Jas350 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimysRGB: 119 %, AdobeRGB: 88 %, NTSC: 72 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.2
USB hubáno
Audio vstup/výstupnie/áno
Reproduktoryáno, 2× 3W
VESAáno (100 × 100)
Orientačná cena360 €/9100 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1021" as a base selector for example: #supsystic-table-1021 { ... } #supsystic-table-1021 tbody { ... } #supsystic-table-1021 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Kartónová škatuľa zobrazuje niekoľko základných parametrov a vlastností, ako sú veľkosť uhlopriečky, možnosti polohovania či pripojenie HDMI a DisplayPort. Rozum sa mi trošku zastavuje pri označení QHD, alebo teda Quad HD, ktoré je technicky nesprávne, ak chce AOC hovoriť o 4K rozlíšení, ktoré U32P2 ponúka. Quad HD je štvornásobok HD rozlíšenia, teda 2560 × 1440 px a nie 3840 × 2160 px, čo zodpovedá 4K. Otázka je, či ide o len o dizajnový prešľap, v každom prípade Quad HD je nesprávne. Keď už tak, tak Quad Full HD, ale pre jednoduchosť 4K a je po probléme.

V balení okrem monitora nájdete napájací kábel, dokumentáciu, káble HDMI a DisplayPort. Kábel USB-B na rozbočovač portov USB-A žiaľ chýba. Zaujímavosť je tiež dokument s výsledkami kalibrácie panelu, ktorý zvyčajne nájdete pri drahších modeloch.

Štvorcový stojan s matnou úpravou v dizajne brúseného hliníka má prekvapivo veľké rozmery, konkrétne 27,5 × 27,5 cm.

Druhá časť stojanu je taktiež v matnej čiernej farbe a ako sme už videli na škatuli, bude ponúkať výškové nastavenie. Má tiež otvorom na manažment kabeláže.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Zaujímavosť spodnej časti je tiež možnosť rotácie celej základne a to o polkruh do každej strany, prakticky teda o celý kruh. Otočenie o 360 stupňov jedným smerom ale nie je možné.

Zadná časť je tvorená opäť matným čiernym povrchom, tentokrát už plastom.

Na zadnej strane je úchyt VESA 100 × 100, ktorý slúži aj na montáž stojana k telu monitora. Stačí stojan len zasunúť do dvojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Po zložení sa môžeme pozrieť na prednú stranu. Tej dominuje displej s bezrámikovým dizajnom na troch stranách, prakticky je teda viditeľný rámček na spodku v podobe brady s logom a tlačidlami.

Vzadu nenájdete žiadne prekvapenia, okrem loga a drobného vetrania tu nie je nič zaujímavé.

Prejdime ku konektivite, ktorú z veľkej časti nájdete na spodnej strane. Na jednom kraji sú video konektory, konkrétne dvojica HDMI 2.0b a jeden DisplayPort 1.2. Sekunduje im 3,5 audio jack pre slúchadlá.

 Na druhej strane je napájací konektor s vypínačom. Monitor má teda integrovaný zdroj, stačí teda zapojiť jednoduchý napájací kábel a nemusíte sa starať, kde by ste schovali veľku kocku, ako pri iných monitoroch. Rovnako tu nájdete dvojicu 5 Gb portov USB na príslušenstvo a jeden USB typu B na pripojenie k PC.

Chválim aj druhú dvojicu portov USB, ktorá je pre ľahší prístup umiestnená zboku. Jeden z nich podporuje aj rýchlejšie nabíjanie pre vaše mobilné zariadenia.

Po zapnutí monitora vidieť „bezrámčekový“ dizajn v praxi, U32P2 vyzerá elegantne a decentne zároveň, nestratí sa na pracovnom stole ani v domácnosti.

Bližší pohľad na tenké rámiky na troch stranách displeja nám ukazujú, že bočné a horný rámček sú rovnako hrubé.

Jednou z podstatných vlastností U32P2 je možnosť polohovania monitora.

Základným je výškové nastavenie a nastavenie sklonu. Displej si viete naklopiť v rozsahu -5 až 22 stupňov.

Výškové nastavenie je v rozsahu 150 mm. V najnižšom bode je 75 mm od podložky spodnou hranou a 495 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 225 mm a 645 mm pre vrch displeja.

Monitor tiež ponúka možnosť zmeny orientácie na výšku, tzv. pivot. Zaujímavosť je, že pri orientácii na výšku ponúka U32P2 rovnako veľa vertikálneho priestoru ako môj LG OLED55B9, ktorý používam ako primárny monitor. V číslach sa konkrétne bavíme o približne 71 cm. Ak potrebujete pracovať s textami alebo písať kód, vertikálne polohovaná 32″ teda ponúka rovnaké možnosti ako 55″ v klasickej horizontálnej polohe.

Backlight bleed je v tomto prípade trochu špecifický, nakoľko sa nedá hovoriť o nejakých zónach, ale celkovom viditeľnom „opare“ v tvare U po celej ploche obrazovky.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.




4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži až pätica tlačidiel na pravom okraji displeja. Monitory AOC zvyknem za toto ovládanie mierne ktirizovať, nakoľko zvyčajne bývajú tlačidlá umiestnené odspodu a často sa stáva, že nechtiac stlačíte iné tlačidlo, ako ste chceli. V tomto prípade to neplatí, nakoľko tlačidlá presne korešpondujú s ikonami nad nimi a nezvniká tak žiadna možnosť na omyl alebo hádanie, či ste nahmatali to správne tlačidlo.

Menu OSD je klasické na aké sme pri AOC zvyknutí. Už pri teste U27V4EA som spomínal, že by sa zišiel grafický update, aby monitory pôsobili o čosi modernejšie, hlavne pri tom, čo ponúka konkurencia.

Na rozdiel od spomínaného U27V4EA nájdete v ponuke menu OSD aj režimy PiP a PbP, ktoré sú pri väčšej 32″ uhlopriečke zmysluplnejšie.

Režim PiP zobrazí miniatúru jedného zdroja a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

PbP ponúka zobrazenie dvoch obrazov vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Pokiaľ potrebujete zobrazovať video z dvoch zdrojov naraz, U32P2 vám ponúka široké možnosti realizácie.




4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 32″ a klasickým pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimálne rámčeky z troch strán. Na stránke výrobcu nájdeme informácie o 4 ms GtG odozve, 350 nit jase, kontraste 3000:1 či 60 Hz obnovovacej frekvencii. Monitor tiež ponúka Adaptive Sync a môžem potvrdiť, že pri pripojení Nvidia grafiky je možné aktivovať G-Sync, hoci monitor nepatrí medzi oficiálne G-Sync Compatible displeje.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Výrobca udáva 119 % pokrytie sRGB, 88 % AdobeRGB, 90 % DCI-P3, 72 % NTSC. Nám sonda ukázala 99 % sRGB, 85 % AdobeRGB, 92 % DCI-P3 a 83 % NTSC. Dá sa teda povedať, že parametre výrobcu sú plus mínus pravdivé. Horšie je to s  priemernou farebnou odchýlkou Delta E s hodnotou 3,92, ktorá je pomerne ďaleko od magickej hranice 2,0. Po prepnutí do sRGB režimu vidíme, že gamut aj farebná odchýlka sa zhoršili a to pomerne výrazne. Pozeráme sa teda na 85 % sRGB, 63 % AdobeRGB, 63 % DCI-P3 a 60 % NTSC. Delta E narástla na 4,4.

Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1,2 a 3,0. Namerané hodnoty zodpovedajú číslam 1,8, 1,7 a 2,0 s prakticky zhodnými odchýlkami o hodnote 0,02. Maximálny jas dosiahol 300 nitov, čo je menej ako uvádzaných 350. Vďaka anitreflexnému povrchu by to nemalo predstavovať výrazný problém, no neočakávajte žiaden nadštandard, ako vidíme pri monitorch určených pre HDR obsah. Uniformita ukazuje odchýlku akú sme spominali už pri pohľade na čierne pozadie, výsledok je však skreslený tým, že meranie začína vľavo hore, kde už reálne odchýlka je.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Základné nastavenie s vypnutým Low input lag režimom a bez Overdrive dosahuje dobu odozvy 28,7 ms. Po zapnutú Low input lag režimu odozva dramaticky klesne na 12,3 ms. Overdrive následne dokáže túto hodnotu zníčiť tromi stupňami, a to Weak, Medium a Strong. Nameraná hodnota potom klesá na 12,0, 11,6 až 10,8 ms. Zapnutie Low input lag režimu je teda viac než odporúčané, ktorý z režimov Overdrive vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Overdrive ponúka tri možnosti popri jeho deaktivácii. Pri slabom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, stredné nastavenie už začína mať drobné znaky inverse ghostingu a pri nastavení silné je už značne viditeľný. Monitor teda neponúka nejaké špeciálne rýchle doby odozvy a minimálny ghosting pre kompetetívne hranie, čo sa však ani nedalo očakávať, kedže toto nie je primárne zameranie U32P2.




4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2.

Záver

AOC U32P2 je podobne ako U27V4EA čerstvou novinkou na poli 4K monitorov a akýmsi malým priekopníkom. Zatiaľ čo menší brat prieniesol kvalitný panel IPS za veľmi priaznivú cenu, U32P2 zase dokazuje že ani väčšie 4K monitory nemusia byť drahé. Istú dobu som sám hľadal 32″ 4K monitor, no ceny okolo 800 eur ma odradili a skončil som pri 43″, čo rozhodne nie je pre každého. Novinka ponúkne lepšie využitie 4K rozlíšenia na prácu vďaka výrazne väčšiemu panelu, než pri rozšírenejších 27″ modeloch, kde najmä vo Windowse strácate výhody 4K kvôli nutnosti používať škálovanie.

Chválim dobré spracovanie, bohaté možnosti polohovania hodné biznisových monitorov a solídnu konektivitu s rozbočovačom USB. Zamrzí absencia USB-C, ktorý aj pri U27V4EA chýbal. Na rozdiel od menšieho brata je pri U32P2 cítiť orientáciu na cenu pri kvalite displeja, ten rozhodne neohúril tak ako 27-palcový súrodenec. Podanie farieb, jas, doba odozvy ani iné parametre neponúkali dychberúce hodnoty, skôr by som povedal, že ide o sivý priemer. Na profesionálnu grafickú prácu sa teda U32P2 nehodí, no na multitasking, správu dvoch zariadení naraz či na prácu v kancelárskych balíkoch bude ako stvorený. Taktiež môže poslúžiť ako menší TV či monitor k hernej konzole vďaka vstavaným reproduktorom.

AOC U32P2
+ možnosti polohovania
+ solídna konektivita s USB hubom
+ moderný dizajn
+ možnosti multitaskingu a multiinput zobrazenia
+ priaznivá cena za veľký 4K displej
- len priemerná kvalita panelu
- absencia USB-C
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-1022" as a base selector for example: #supsystic-table-1022 { ... } #supsystic-table-1022 tbody { ... } #supsystic-table-1022 tbody tr { ... } */