AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

Možnosti nastavení

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2.

Možnosti nastavení

Na ovládanie slúži až pätica tlačidiel na pravom okraji displeja. Monitory AOC zvyknem za toto ovládanie mierne ktirizovať, nakoľko zvyčajne bývajú tlačidlá umiestnené odspodu a často sa stáva, že nechtiac stlačíte iné tlačidlo, ako ste chceli. V tomto prípade to neplatí, nakoľko tlačidlá presne korešpondujú s ikonami nad nimi a nezvniká tak žiadna možnosť na omyl alebo hádanie, či ste nahmatali to správne tlačidlo.

Menu OSD je klasické na aké sme pri AOC zvyknutí. Už pri teste U27V4EA som spomínal, že by sa zišiel grafický update, aby monitory pôsobili o čosi modernejšie, hlavne pri tom, čo ponúka konkurencia.

Na rozdiel od spomínaného U27V4EA nájdete v ponuke menu OSD aj režimy PiP a PbP, ktoré sú pri väčšej 32″ uhlopriečke zmysluplnejšie.

Režim PiP zobrazí miniatúru jedného zdroja a to v troch veľkostiach.

Okno tiež môžete umiestniť do hociktorého zo štyroch rohov.

PbP ponúka zobrazenie dvoch obrazov vedľa seba s možnosťou ich výmeny.

Pokiaľ potrebujete zobrazovať video z dvoch zdrojov naraz, U32P2 vám ponúka široké možnosti realizácie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. 4K samsung 32″ sa dal kúpiť za 289Eur.
    Prečítal som si recenziu, ale niečo jej chýba. Vaši českí kolegovia, monitor nakalibrujú a potom zverejnia profil pre Windows na stiahnutie.
    Vcelku uvažujem o tomto monitore. Preto som si aj všimol, že nikoho netrápilo ani len uviesť papierovú´spotrebu a nie to ešte zverejniť meranie spotreby. Elektrina ide hore, niekto ako ja má zapnutý monitor 16 hodín denne.
    Taký detail ako podsvietenie, pulzné či… píska, nepíska? I keď to mi možno už môže byť jedno, „ohluchol“ som nedávno ale mal som BENQ ktorý príšerne pískal pri určitom jase (každých cca 20%). Niektorým píska trafo.

    Meraciu sondu máte, blbosť ako absencia USB-C (toto riešia lacné konverzie) riešite, no praktické veci (spotreba, pískanie, kvalita po kalibrácií, prípadne možná pulzácia obrazu), monitor bežne slúži roky, nie. Nedočítal som sa ani nič o kvalite reproduktorov. To už nechcem ani pikošku, ako test USB portov, prenosovú rýchlosť, max. prúd (utiahnú 2.5″ HDD ? asi určite áno).

    Chýba mi tá spotreba. Váham medzi 27″ QHD a 32″ UHD. Rozdiel v spotrebe je bežne takmer 20W. Pri 2 monitoroch x 16 hodín x 365 dní. Tých naviac 30-40Eur ročne to urobí. AOC kvalitou panelu žiaden zázrak, ale pre kancelársky monitor je spotreba dôležitá. Pre profigrafika je najdôležitejšia kvalita obrazu, pre kancelárske použitie čo najnižšie náklady na užívanie. Nie len nadobúdacia cena, ale celkové náklady na vlastníctvo.

    Keď sa budem rozhodovať, ktorý lacný UHD kúpiť, vysokú váhu bude mať spotreba energie a systém podsvietenia/regulácia jasu. Toto je kancelársky monitor, ktorý firmy môžu nakupovať po desiatkách kusov.
    Vďaka za recenziu.

    1. Ďakujeme za spätnú väzbu. Máte pravdu. O rozšírení metodiky na testy monitorov sme sa s Tomášom bavili už dávnejšie, takže vieme o tom, že má rezervy a určite ju budeme vylepšovať tak ako aj všetko ostatné na HWC.

      Tento monitor som zhodou okolností pre iný magazín testoval tiež, vrátane meraní spotreby. A je to zaujímavé. AOC sa energetickou triedou veľmi nechváli, ale na štítku by ste našli hrozivé G. Skalibrovaným multimetrom UNI-T UT71E som však odber na zásuvke nameral do 55 W (biele pozadie, maximálny jas – 320 nitov), aj keď bez hrajúcich reproduktorov. Ale aj s nimi sa monitor zmestí do rámcov triedy C.

      Nemám úplne predstavu o tom, čím si musí zariadenie prejsť, aby oficiálne zaradilo do nejakej triedy (odvíja sa vôbec od maximalnej možnej spotreby a nejde len o nejakú „typickú“ spotrebu?). Je ale možné, že AOC tu ušetrilo na certifikácii a tým pádom tam tá najhoršia tried byť musí aj keď je reálna spotreba výrazne nišia, nezodpovedajúca. G nemá stanovenú vrchnú hranicu, takže zrejme nemusí podliehať žiadnej certifikácii, neviem. Možno je to nakoniec trochu inak a niekto to upresní. Dá sa vôbec to G k U32P2 dohľadať v nejakých online materiáloch? Alebo je to len fyzická exkluzivita v podobe nálepky na monitore?

      Na doplnenie ešte spotreba a jas pri nižšom ako maximálnom jase. Pri 50 % je spotreba cca 34 W (s cca 160 nitmi) a pri minimálnom jase okolo 21 W (a 34 nitov).

      1. Ďakujem za info, odpoveď, veľmi ste mi pomohli!
        Zdá sa, že 4K monitory zatiaľ definitívne veľmi energeticky neporiešili (v porovnaní s QHD alebo s veľkými TV obrazovkami), ale tých cca 34W je dobrá hodnota. Porovnateľné so Samsung U32J590, ktorý opäť zdražel.
        AOC U32P2 má polohovateľný stojan, ale predbežná cena na alze je 419 Eur, predbežne drahší o cca 70 Eur.
        Všetci si pamätáme aj výrazne nižšie ceny. Zaváhal som, priplatím si. Škoda. Keby ten panel AOC dalo aspoň o kus lepší ako Samsung. Uvidíme, to čakanie spolu so zdražovaním mi už nerobí dobre 🙂

        Ďakujem! Teším sa na dalšie recenzie.

  2. Nejsem si jisty pro koho je monitor urceny. 60Hz rika jasne kancelar, barevna skala v prumeru rika take kancelar, repraky riika domaci uzivatel a prielzitostny hrac.
    Zakaznik bude tedy programator co pracuje doma ?
    Neumim si predstavit firmu ktera nakupcimu ci ucetni koupi 4k monitor.

    Hraci pokukuji po 4k ale pokud gr. karta ktera to uzivi stoji 2x tolik nez zbytek pociitace tak to proste nepujde.
    Vase recenze ctu rad, ale myslim ze v nejblizim roce se budou nejvice prodavat stale HD monitory.

    1. Už podľa polohovateľvosti a málo kvalitný panel, je to o čo si lepší kancelársky monitor.
      Namiesto 2 FHD na stole bude len jeden.
      Všetko sa elektronizuje, digitálnej práce pribúda, využitie bude mať.
      Narozdiel od FHD, s dobrým programom, sa dá dosť dobre zorganizovať práca. Už len keby ste chodili do školy, tak dáte vedľa seba pohodlne 2x web stránky na výšku a ešte pohodlne textový editor. Ak používate Vivaldi, použite tile a tých otvorených web stránok v jednom okne môžte mať veľké množstvo.
      Právnici, účtovníci môžu mať otvorených niekoľko zákonov. Vždy vám zostane nejaké miesto na web chat. To je ďalšia oblasť. Správca siete, soc. sietí, odpovedači na emaily.
      Aj doktori, pokiaľ nepoužívajú nejaký starý „DOS“ program. CAD, CAM, programátori. 4K má veľké využitie, otázka je priestor a spotreba.

      Dá sa to všetko aj na FHD nejak poriešiť, ale kto potrebuje, má už 2-3x FHD a 4K umožní mať všetko na jednej jedinej ploche, len pomocou klávesových skratiek si zorganizovať plochu.

      Repráky hovoria kancelária (2x3W nie je žiaden zázrak, očakávam skôr horší zvuk ako z lepšieho mobilu). Doma si každý kúpi niečo kvalitnejšie na hudbu, v kanceláriách sa šetrí priestor. Nik nepotrebuje super kvalitnú hudbu, skôr len zvukovú notifikáciu.

      Na hry ten monitor je. Tu by som uprednostnil normálny UHD televízor.
      Pri 4K neviem či teraz niekto využije na hry viac ako 60Hz. Nie len, že drahé grafické karty sú dosť nedostupné, ale ten výkon zatiaľ nie je dokonalý. Nesledujem to až tak, ale čo som videl, na 4K 60Hz bez nejakých prepadov výkonu som videl skôr zostavy s 2 graf. kartami.

      Na čo nie je, na profi grafické práce. Amatér ako ja si na ňom fotky pozrie aj upraví. Podľa recenzie má trochy viac nepresné farby (problém ak niekto objednáva oblečenie cez web, neuvidí presne takú istú farbu ako je na fotke) ako by bolo vhodné. Ale do kancelárie či domov, nie je problém.

      S nekalibrovanými zariadeniami je tá zábava, že jedna a tá istá foto na displeji mobilu vyzerá farebne inak ako na monitore č1, na monitore č2. i na televízore. 99% ľudí to nerieši.

      Najväčší problém týchto 32″ UHD monitorov je, že 50″ UHD televízor je lacnejší. Domov si niektorí, ak majú priestor, kúpia radšej 42-50″ 4K TV. Väčšinou ľudia, ktorí na tom budú hrať hry.

      1. A nemajú tie lacnejšie televízory obvykle výraznejší ghosting než tie menšie, ale drahšie monitory?

        1. Pri 4K TV najväčší problém v minulosti bolo „falošné“ 4K, kedy to nebolo RGB ale RGBW (občas GRB), alebo tak nejak.
          Záleží od panelu. Tu TV testujú aj ako PC monitory, vyhrávajú to zväčšia tie najdrahšie https://www.rtings.com/tv/reviews/best/by-usage/pc-monitor

          ale dá sa nájsť lacný vhodný pre PC na 4K (42-50″) a naozaj príšerný FHD, kde si človek myslí, že na tom sa nedá nič pokaziť. Výhoda je možnosť vrátiť do 14 dní. V okay elektre do 30 dní. To som využil.

          TV ako 4K monitor k PC si každý musí vyskúšať sám. Keby som mal na pracovnom stole priestor, rozhodne by som šiel do 42″ UHD TV. Skúšal som, na bežnom pracovnom stole je to hebedo (záleži ako človek sedí pri PC, či normálne ergonomicky trochu ďalej alebo je na ňom nalepený ako ja, už je mimo zorný uhol), ale na stene 55″ a viac palcový TV je super.

          Duchovia? Mal som 27″ FHD VA PC monitor. BENQ. Tam som duchov pri WarThunder videl. Vrátil som ho, pískal (celá rada, zlá konštrukcia). Iní BENQ, 40 000 hodín (MonInfo) odslúžených a nikdy žiaden problém.

          Rozhodne, kto má priestorovú možnosť, odporúčam najprv skúsiť 4K TV.

          Ku 32″ UHD monitorom. Drahé sú preto, že sa vyrábajú v malom. Nie že by boli extra kvalitné, či kvalitnejšie, len ich nepoužívajú výrobcovia TV. Niektorý výrobcovia TV majú špeci program PC, kde vypínajú všetky vylepšenia obrazu, neupravujú obraz a TV je naozaj len ako monitor ku PC. Ibaže pri TV dokážu predať i horšie panely, mdlé farby, výrazný posun vo farbách. Tiež energetická efektívnosť zhoršuje vlastnosti. Dajú kontroller na nižšiu frekvenciu, aby usporili polwatu. Niektoré PC monitory sa zapnú skôr, iné neskôr. Rozdiely sú niekedy veľmi veľké.

          Upscaling. Mať 4K monitor je fajn, ale ak kvôli náročnosti použijete nižšie rozlíšenie, môže to vyzerať naozaj príšerne. 4K zvládne aj integrovaná grafika, web, fotky, video v pohode (intel i AMD). Ale hru pri 60Hz len 1280×720. Hrať to v okne pri 4K je to malé. Na celú obrazovku to niekedy (skoro nikdy, ak ste do 1m od obrazovky) vyzerá dobre a pri inom monitore, príšerne. Na to ľudia zabúdajú.

          Čo sa týka 4K monitorov, podľa mňa bude dosť veľký rozdiel či ho niekto chce na FPS hry alebo na kancelársku prácu. Tí čo kupujú 4K monitory na stôl, podľa mňa väčšinou je to na kancelárske práce. Tí čo si kúpia 4K TV ako PC monitor, majú to skôr na hry a k tomu zodpovedajúcu silnú grafiku. Koniec koncov, konzoly sa pripájajú na 4K TV. Destiny 2, War Thunder, World of Tanks je na PC aj na konzoly.

          Kebyže si dávam monitor na stenu, šiel by som do 42″ UHD TV. Kúpil by som ho tam, kde je bezproblémová možnosť vrátiť (alza, nay, okay, datart. Vyhol by som sa mall.sk). Čo som mal možnosť skúsiť 4K TV, žiaden ghosting pre mňa pozorovateľný, len je nutné nezabudnúť vypnúť všetky vylepšenia obrazu. Problém pri lacnejších podľa mňa skôr je ten, že farebné podanie je skôr pastelové alebo neskutočne presýtené. To sa mohlo i nemuselo zmeniť. Predsajlen moja skúsenosť je do roku 2019, kedy som kupoval posledný TV i monitor a mal som pocit, že 4K TV sú na tom lepšie ako vtedy dostupné 4K 32″ PC monitory, ktoré aj podľa recenzie, vcelku dosť stagnujú.

    2. Možno aj pre dátových analytikov? Za toho sa tak trochu i sám považujem a na prácu s tabuľkami, grafmi a do toho rôznymi nástrojmi okolo, sa mi celkom osvedčil BenQ BL2711U. To je vlastne podobný monitor (4K, 60 Hz) ako tento AOC, akurát teda s panelom IPS a 27″ uhlopriečkou. Niekto v tejto konfigurácii (27″ + 4K) nevidí zmysel, ale ten jemnučký raster… aj keď to bude v mojom prípade nejaká úchylka, neviem… 32″ monitory mi už ergonomicky nejako nesedia.

      Pre účtovníčku sa mi 32″ so 4K tiež nezdá ako vhodná konfigurácia, ale môžno by mohlo ísť o dobrý monitor do knižníc na digitalizáciu. Tam asi nejaké extra požiadavky na šírku gamutu a presnosť farieb nebudú, ale vysoké rozlíšenie na vačšej uhlopriečke bude na rôzne výrezy, orezy a sem tam nejaký retuš naskenovaných dokumentov asi fajn.

      Odhliadnuc od špecifickejších použití asi môže byť snáď trochu reč aj o nejakom domácom „univerzáli“. Príjemný (dostatočne jemný) obraz na prehliadanie webu, prezentácie fotiek návštevám (aj keď to sa asi už dnes robí cez DLNA na televízore), sem tam nejaké video, keď už má tie repráky, či sporadické hranie Wormsov? 🙂

      1. Pro planovace/datove analytiky/ucetni bych videl spise neco 21:9 na 3440 x 1440 jako skladnejsi verze vice monitoru. Pro planovace/managery muze byt format 21:9 v kanclu lepsi, proto take proto ze to proste lepe vypada. Nicmene i tak, nektere programy funguji lepe v samostatnem okne, a tak kombo 27″ + 24″ mi osobne prijde z praktickych duvodu lepsi.

        4k vs 2k nedava pro kancelar nic navic. Jinak p. slamak souhlas, jak rikate, je to takovy kockopes na doma. :-]

        1. „nektere programy funguji lepe v samostatnem okne“ oprava „nektere programy funguji lepe na samostatne plose“

          1. Zabúdate chlapci, že účtovníčky účtujú doklady nie už lepené v nejakom zošite, ale elektronické pdf faktúry.
            Dokonca obchody nemusia tlačiť bloček z pokladne ale môžu vám ho poslať na email.
            Len nedávno min. financií navrhlo aby sa už nemuselo archivovať v papierovej podobe ale stačí zoscanovať.

            3440 x 1440 je blbosť. 4k je 4,096 by 2,160.
            Len blbec by si kupoval drahší, ale rozlíšením horší monitor na prácu, ktorých hlavným poslaním je prehrávanie filmov, lebo tie sa natáčajú v inom pomere ako 16:9. 21:9 monitory vznikli len aby neboli zobrazené čierne pruhy hore i dolu. Za to pri 16:9 budú po stranách. To sa fakt oplatí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *