Site icon HWCooling.net

Aorus FI27Q-P – multifunkčný nožík pre každého hráča

Obrazové vlastnosti

Hernú divíziu Gigabyte s názvom Aorus poznáme predovšetkým ako výrobcu základných dosiek, grafických kariet či herného príslušenstva. Na niektorých trhoch ponúkajú aj herné notebooky. Vedeli ste však, že majú v ponuke aj herné monitory? FI27Q-P má síce krkolomný názov, no výrobca v ňom pekne zakódoval hlavné parametre. 27″, rovný panel, matricu IPS a rozlíšenie QHD. Čerešničkou na torte je 165 Hz.

Základné parametre

ParametreAorus
FI27Q-P
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" IPS
Rozlíšenie2560 × 1440 px
Obnovovacia frekvencia165 Hz
AMD FreeSync Fremiumáno, 48 – 165 Hz
Doba odozvy1 ms (MPRT)
Jas350 nitov
Kontrast1000:1
Farebné režimyDCI-P3: 95 %
Výstupy2× HDMI 2.0b, 1× DisplayPort 1.4 HBR3
USB hubáno, 2× USB 3.0
Audio vstup, výstupáno, áno
Reproduktorynie
VESAáno
Orientačná cena670 €/18000 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-447" as a base selector for example: #supsystic-table-447 { ... } #supsystic-table-447 tbody { ... } #supsystic-table-447 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Dvojité balenie monitora ukrýva vnútornú škatuľu s peknou grafikou a kvalitným spracovaním. Ide asi o najlepšie balenie monitora, aké som doteraz videl. Keď si výrobca dá záležať aj na vonkajšom balení býva to zvyčajne dobrým znamením, že aj samotný produkt bude z tých kvalitenjších.

   

K monitoru je pribalený samozrejme napájací adaptér do elektrickej siete, kábel HDMI aj DisplayPort, USB typu A/B na pripojenie k PC, dokumentácia a držiak na káble.

Tak ako býva zvykom, aj tu je stojan rozdelený na dve časti. Nožičky sú tenké a na stole tak nebudú zaberať veľa miesta.

Hlavná časť stojanu je naopak mohutná, čo bude mať svoje opodstatnenie. Nachádzajú sa na nej aj lesklé čierne časti, ktoré budú slúžiť na podsvietenie RGB. Zaujímavý je koniec stojana, ktorý má rôzne ostré hrany a predovšetkým otvor na káble.

Miernu kritiku si zaslúži skrutka spájajúca nožičky s telom stojanu. Nemá totiž ten taký tenký oblúčik, ktorý môžete chytiť prstami a skrutku dotiahnuť bez nutnosti použiť skrutkovač.

Pri pohľade na zadnú stranu monitora môžete vidieť veľký otvor na uchytenie stojanu a taktiež štvoricu skrutiek na uchytenie iného stojana s podporou VESA 100 × 100.

   

Zaujímavým detailom, ktorý môžete ľahko prehliadnuť, sú zlaté kontakty na stojane aj na zadnom otvore monitora. Slúžia na prenos signálu pre podsvietenie LED RGB.

Pripojenie stojanu k monitoru je už rýchle a bezproblémové. Nepotrebujete k tomu žiadne nástroje ako skrutkovač pri pripevnení nožičiek. Jednoducho stojan zakliknete do monitora.

   

Pohľad na stojan po zapojení k monitoru nám opäť ukazuje, že nožičky sú tenké a nezaberú veľa miesta na stole, čo chválim. Takisto chválim aj otvor na organizáciu kabeláže.

   

Monitor je z prednej strany až na ostré hrany stojana pomerne nenápadný. Spodná strana displeja je hrubšia a sivej farby, ostatné tri sú už tenké a súčasťou displeja, ako je teraz zvykom. Stojan umožňuje natáčanie o 20 stupňov do oboch strán bez pohnutia stojana.

   

Zadná strana zaujme predovšetkým podsvietením RGB, v ktorom vidím možno roztiahnuté krídla, čo by pre Aorus (sokol) bolo príznačné. Svieti nielen zadná strana monitora, ale aj stojan, na čo sú potrebné spomínané zlaté kontakty. Stojan má podsvietené logo aj línie na bokoch.

Prejdime k portovej výbave. Tá je veľmi solídna na herný monitor. Je tu dvojica výstupom HDMI 2.0, DisplayPort 1.4, dvojica konektorov USB 3.0 spolu s USB typu B, audio výstup pre slúchadlá a vstup pre mikrofón. Port USB môžete použiť aj na nabíjanie, napríklad smartfónu s výstupom 5 V a 1,5 A.

Zdroj je integrovaný a monitor tak nepotrebuje veľký adaptér, ako býva pri monitoroch časté. Stačí tak zapojiť jeden kábel a môžete monitor používať.

Stojan si zaslúži ešte trochu pozornosti pre jeho nadpriemerné možnosti polohovania a ďalšie funkcie. Okrem podsvietenia RGB je zaujímavá aj rúčka na vrchu stojana, za ktorú môžete monitor ľahko chytiť a premiestniť, ak je to potrebné. Veľmi zaujímavý nápad ktorý som ocenil, keď som monitor fotografoval a prenášal z jedného stola na druhý. Pri reálnom používaní však s monitorom zrejme často nehýbete, preto to trochu stráca zmysel. Ak však bude monitor používaný napríklad na herných turnajoch, môže to byť pre organizátorov opäť výhoda oproti konkurencii.

Stojan umožňuje polohovanie na výšku o 130 mm. V spodnej pozície má displej 65 mm od zeme a vrchná hrana je vo výške 435 mm od podložky. V najvyššej pozícii je spodok 195 mm od podložky a vrch displeja vo výške 565 mm. Okrem zdvihnutia monitora ho môžete aj naklopiť o -5 až +21 stupňov. Nájdete tu dokonca aj funkciu pivot, kedy viete monitor otočiť do vertikálnej polohy, teda o 90 stupňov. Polohovanie je zvládnuté naozaj na jednotku s hviezdičkou.

Pri zapnutom displeji vidieť, že bočné a horný okraj sú minimálne, čo oceníte nielen z estetického hľadiska, ale aj ak sa rozhodnete použiť zostavu viacerých, napr. 3 monitorov.

Backlight bleed na paneli IPS je v norme, mierne odchýlky možno vidieť vpravo hore a vľavo dole.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


Hernú divíziu Gigabyte s názvom Aorus poznáme predovšetkým ako výrobcu základných dosiek, grafických kariet či herného príslušenstva. Na niektorých trhoch ponúkajú aj herné notebooky. Vedeli ste však, že majú v ponuke aj herné monitory? FI27Q-P má síce krkolomný názov, no výrobca v ňom pekne zakódoval hlavné parametre. 27″, rovný panel, matricu IPS a rozlíšenie QHD. Čerešničkou na torte je 165 Hz.

Možnosti nastavení

FI27Q-P ponúka nadštandardné funkcie a možnosti v menu OSD. Na jeho ovládanie využijete 5-smerový joystick, vďaka čomu je orientácia rýchla a jednoduchá.

Pri pohybe do strán sa ponúkajú rýchle možnosti úpravy nastavení ako vstup, hlasitosť či režim obrazu. Funkcie pri pohybe do jednotlivých strán si viete prispôsobiť.

Po stlačení joysticku sa zobrazí malé menu, z ktorého viete aktivovať ďalšie funkcie, ako nastavenia, dashboard alebo game assist.

Nastavenia sú veľmi rozsiahle a museli sme ich preto rozdeliť do viacerých častí. Prvá sekcia Gaming obsahuje herné funkcie ako Aim Stabilizer, Black Equalizer 2.0 či nastavenia Overdrive a FreeSync.

Ďalej máme nastavenia obrazu, kde si môžete upraviť jas, kontrast, ostrosť, gammu, teplotu a živosť farieb či zapnúť režim Low Blue Light. Black Equalizer 2.0 vám pomôže v tmavých oblastiach hier tým, že ich zosvetlí, ale vďaka tomu, že vie zmeniť až 1296 častí displeja nezávisle, neprepáli svetlé oblasti scény. Ponúka tri úrovne a osobne si myslím, že aspoň na 1 by ste to mali mať nastavené, nech vás neprekvapí niekto alebo niečo v čiernom rohu. Aim Stabilizer zase slúži na potlačenie motion blur napr. v mieridle zbrane po výstrele a spätnom ráze. K herným funkciám patrí aj možnosť zobraziť si na displeji mieridlo, ktoré si dokonca môžete aj sami nakresliť a navrhnúť.

V tejto sekcii tiež môžete prepínať medzi jednotlivými režimami obrazu ako Standard, Aorus, sRGB či si vytvoriť vlastný režim.

Nasledujú nastavenia displeja s výberom vstupu a nastavenia PiP a PbP, na ktoré sa pozrieme v praxi neskôr.

Nechýbajú ani systémové nastavenia ako jazyk, kde však slovenčinu ani češtinu nenájdete. Ovládať môžete tiež podsvietenie RGB, hlasitosť slúchadiel, nastavenia samotného menu OSD či už spomínané rýchle funkcie joysticku, kde si sami vyberiete aké funkcie chcete mať na rýchlej voľbe.

Dashboard vám zobrazí v ľavom hornom rohu štatistiky počítača, musíte mať však pripojenený monitor cez kábel USB k počítaču. V pravom hornom rohu si zase môžete zobraziť časovať a frekvenciu monitora.

   

Okrem vstavaného menu OSD môžete na ovládanie monitora použiť aj aplikáciu OSD sidekick. Na jej fungovanie opäť musíte mať pripojený monitor cez USB k počítaču,

Aplikácia ponúka rovnaké funkcie ako OSD menu, jednoduchšie sa v nej však pohybuje, Navyše máte možnosť si nastaviť rýchle akcie pre zmenu určitých nastavení monitora pomocou klávesových skratiek, Taktiež tu nájdete nastavenie ANC, teda potláčania okolitého ruchu pre mikrofón, ktoré monitor ponúka. Jedinou nevýhodu aplikácie je nutnosť mať zapojený kábel USB, ktorý však nie je zrovna najdlhší a môže to predstavovať problém, ak máte počítač ďalej od monitora.


Hernú divíziu Gigabyte s názvom Aorus poznáme predovšetkým ako výrobcu základných dosiek, grafických kariet či herného príslušenstva. Na niektorých trhoch ponúkajú aj herné notebooky. Vedeli ste však, že majú v ponuke aj herné monitory? FI27Q-P má síce krkolomný názov, no výrobca v ňom pekne zakódoval hlavné parametre. 27″, rovný panel, matricu IPS a rozlíšenie QHD. Čerešničkou na torte je 165 Hz.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je typu IPS s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Obnovovacia frekvencia je vysokých  165 Hz a podporou FreeSync v rozsahu 48 – 165 Hz. Displej je tiež certifikovaný ako G-Sync Compatible a teda môžete vyhladzovanie obrazu používať aj na Nvidia grafických kartách. Výrobca pre monitor získal aj certifikáciu VESA DisplayHDR 400, čo v praxi znamená, že monitor dokáže zobraziť obsah HDR, má jas aspoň 400 nitov a musí mať dobré podanie farieb či spracovanie 10 bitového obsahu. 400 je najnižší zo štandardov HDR. Je to síce len akási základná vstupná brána, no stále lepšie, ako sme videli pri iných monitoroch, ktoré sa chválili označením HDR, no reálne žiadnu certifikáciu nemali.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Druhé meranie bolo v režime sRGB. Monitor sa chváli širokým farebným gamutom s 95 % pokrytím DCI-P3. Hodnoty sRGB alebo NTSC výrobca neudáva. Jas by mal byť 350 nitov a kontrast 1000:1. Aké hodnoty sme namerali? Štandardný režim ponúka širší gamut ako sRGB a teda zobrazuje viac farieb, než v dedikovanom sRGB režime. Konkrétne sme namerali 100%+ sRGB a 90% AdobeRGB. Ide o skvelé hodnoty. Takisto gama 2,2 s odchýlkou 0,01 je výborná hodnota. Veľmi dobrá (nízka) je aj farebná odchýlka Delta E s hodnotou 1,41. V sRGB režime sa gamut zmenší a snaží sa kopírovať parametre sRGB. Vhodný je tak pre štandardizovanú prácu naprieč zariadeniami, ktoré tiež ponúkajú sRGB režim, aby ste všade dosiahli rovnaké farby. V tomto režime sa tiež znemožnia úpravy niektorých parametrov ako napríklad jas, ktorý je nastavený na 50 %. Hodnoty v sRGB režime sú 99% sRGB a 77% AdobeRGB. Gama ostala rovnaká, teda 2,2 s odchýlkou 0,01. Len minimálne sa zmenila aj farebná odchýlka na Delta E 1,43.

V menu OSD nájdete až 6 režimov gama a to Off a Gama 1 – 5. Ich hodnoty sú 2,2/1,8/2,0/2,2/2,4/2,5. Máte tak na výber a môžete si zvoliť vami preferovaný režim. Chválim skvelý maximálny jas 432 nitov, no opäť pripomínam, že v režime sRGB je jas obmedzený a dosahuje tak len 195 nitov. Farebná uniformita ukazuje odchýlku v ľavom hornom rohu a naopak uniformita podsvietenia v ľavom dolnom a pravom hornom, čo sme videli aj pri zobrazení čiernej v predchádzajúcej kapitole. Kontrast pri 100 % jase bol 850:1.

Input Lag a Overdrive

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

Rozdiely medzi jednotlivými režimami sú minimálne.  9,3, 9,2 a 9,1 ms patria medzi top hodnoty, ktoré sme zatiaľ namerali.

Vplyv Overdrive sme preverili aj v teste UFO, kde rozdiely medzi jednotlivými režimami sú len minimálne a voľným okom ťažko postrehnuteľné. Ghosting je prakticky neviditeľný, čo je obrovský rozdiel oproti predchádzajúcim neherným monitorom, ktoré sme testovali. Ani v „najpomalšom“ režime Picture Quality nie sú duchovia nijako výrazní a rozdiel oproti Speed v praxi postrehnete len ťažko. Naopak Speed netrpí inverze ghosting ako bolo pri naposledy testovaných monitoroch. Rozdiely medzi režimami sú naozaj minimálne a žiadne vedľajšie nežiadúce efekty som nepostrehol. Ide naozaj o príkladné výsledky hodné herného monitora.

PiP a PbP

FI27Q-P ponúka rozsiahle možnosti režimov PiP a PbP a to aj napriek tomu, že sa jedná o herný a len 27″ monitor.

V režime PiP si viete zvoliť veľkosť okna druhej obrazovky z troch veľkostí aj jej umiestnenie v jednom zo štyroch rohov.

Následne viete prepnúť medzi zdrojmi a to čo bolo minimalizované bude maximalizované a naopak.

PbP zase umožňuje zobraziť dve obrazovky vedľa seba a to buď pri zachovaní 16:9 alebo aj pri roztiahnutí obrazu na celú plochu monitora.

V každom z režimov viete aj zvoliť, z ktorého zdroja chcete prenášať audio do 3,5 mm konektora pre slúchadlá.


Hernú divíziu Gigabyte s názvom Aorus poznáme predovšetkým ako výrobcu základných dosiek, grafických kariet či herného príslušenstva. Na niektorých trhoch ponúkajú aj herné notebooky. Vedeli ste však, že majú v ponuke aj herné monitory? FI27Q-P má síce krkolomný názov, no výrobca v ňom pekne zakódoval hlavné parametre. 27″, rovný panel, matricu IPS a rozlíšenie QHD. Čerešničkou na torte je 165 Hz.

Záver

Aorus FI27Q-P je zatiaľ najlepší herný monitor, aký sme mali možnosť otestovať. Rozlíšnie QHD je ideálne na hranie pri vysokom počte fps a zároveň poskytuje pekný detailný obraz s jemným rastrom. FI27Q-P sa môže pochváliť až 165 Hz obnovovacou frekvenciou a skvelým podaním farieb, aké by som očakával skôr pri monitore zameranom na grafiku ako hernom. Chválim nadštandardné možnosti polohovania, unikátny dizajn a množstvo portov vrátane rozbočovača USB.

Ono už tieto vymenované vlastnosti by stačili na to, aby si monitor zaslúži dobré hodnotenie, no FI27Q-P ide ešte ďalej. Ponúka FreeSync aj G-Sync kompatibilitu, čo znamená využitie s oboma hlavnými výrobcami grafík. Taktiež má HDR ktoré je aj certfikované a nejde tak len o akúsi pseudo nálepku, ako sme videli na iných monitoroch. Množstvo funkcií a nastavení v menu OSD či aplikácii OSD sidekick je enormné, spomeniem preto len Black Equalizer či ANC, ktoré je unikátne pre tento monitor. Všetko toto vám pomôže mať čo najlepší herný zážitok a čo viac si môžete priať? Cena monitoru je nastavená vyššie, než boli modely, ktoré sme doteraz testovali. Pravdou však je, že Aorus prináša toľko funkcií a nastavení, že vyššia cena sa nezdá byť neopodstatnená. Samozrejme, 670 eur za monitor nie je mainstream, ale to nie je ani jeho výbava. Za prémiové funkcie si jednoducho musíte priplatiť a je na vás, či vás funkcie monitoru oslovili a ste ochotní ich zaplatiť.

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 17 990 Kč/668 eur.

Aorus FI27Q-P
+ unikátny dizajn s ostrými hranami a prepracovaným RGB podsvietením
+ skvelé podanie farieb
+ množstvo herných funkcií a rozsiahle OSD nastavenia
+ joystick na ovládanie OSD menu
+ podpora FreeSync aj G-Sync a 165 Hz panel
+ trojica výstupov a USB hub
+ nadštandardné možnosti polohovania
- vyššia cena
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-448" as a base selector for example: #supsystic-table-448 { ... } #supsystic-table-448 tbody { ... } #supsystic-table-448 tbody tr { ... } */