Site icon HWCooling.net

Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Klíčové vlastnosti

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází.

Klíčové vlastnosti chladiče

Freezer 34 je klasický chladič věžové konstrukce s jedním 120 mm ventilátorem. Na nic si zbytečně nehraje, neoplývá žádným RGB podsvícením a jeho celkové provedení je ryze funkční bez nadbytečných pozlátek okolo. Pasiv má obvyklou konstrukci hustého svazku hliníkových žeber, kterých je celkem 54. Tento svazek je propojen čtveřicí měděných heatpipes, které využívají princip přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS). To by hypoteticky mělo usnadňovat přenos tepla z IHS do těla chladiče. Na první pohled se vám může zdát kontaktní plocha základny relativně malá, nicméně Arctic deklaruje, že základna je schopna kompletně pokrýt i vícejádrový HEDT procesor.

Dílenské zpracování chladiče je skutečně ryze funkční. Konce heatpipes na vrcholu svazku nejsou nijak zakryté a logo výrobce je decentně vylisované do horního žebra pasivu. Uchycení ventilátoru je řešeno pomocí spon, které jsou vsunuté do malých otvorů skrze svazek žeber. Nedochází tedy k ohybu nebo otěru hran žeber při instalaci ventilátoru, ale spony jsou bohužel celkem měkké a snadno tak dochází k jejich deformaci. Zde bych ocenil použití kvalitnějšího kovu, který by lépe držel tvar.

   

Na balení chladiče mě také zaujal nenápadný štítek o uhlíkové neutralitě. Více informací se můžete dočíst na webu https://www.arctic.ac/en/about-arctic/green-arctic/, kde Arctic například deklaruje, že je od roku 2011 uhlíkově neutrální společností, která minimalizuje své emise CO2 například tím, že optimalizuje velikost balení svých výrobků a místo tištěných manuálů poskytuje elektronické. Také se podílí na financování obnovitelných zdrojů energie v jihovýchodní Asii. Sice to vůbec s dnešní recenzí  nesouvisí, ale i tak jsem se chtěl o tento poznatek podělit, vzhledem k tomu, jak ekologická témata nyní rezonují ve společnosti.

   

Ale zpět k obsahu balení chladiče. Skutečně zde nenajdete klasickou tištěnou příručku, ale pouze štítek s QR kódem s odkazem na webovou stránku. Na tomto webu najdete animovaný návod k montáži pro všechny podporované patice. Tento návod skutečně doporučuji detailně prostudovat. To abyste náhodou neudělali stejnou chybu jako já, kdy jsem porušil základní IT pravidlo shrnuté do zkratky RTFM. Takže jsem při instalaci chladiče osadil montážní rámečky na chladič ze špatné strany a následně se divil, proč nedošlo k žádnému kontaktu základny chladiče s procesorem. V balení dále najdete celkem čtyři spony pro ventilátory, tedy dvojici pro přibalený ventilátor a dvojici pro případný další ventilátor, pokud byste chtěli použít push-pull konfiguraci. Na fotografii je jasně patrné, jak už jsou spony lehce deformované a to jsem je pouze párkrát nasadil a sundal z chladiče.

Parametry chladiče a ventilátoru

Freezer 34 je relativně kompaktní chladič se standardními rozměry. Měl by se bez problémů vejít do většiny skříní a neměl by kolidovat s moduly operačních pamětí. Nadto nabízí překvapivě dlouhou šestiletou záruku, což není u chladičů této cenové skupiny obvyklé.

ChladičArctic Freezer 34
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel 115x, 1200, 20xx; AMD AM4
VýškaVýška (bez ventilátoru)157 mm
ŠířkaŠířka (bez ventilátoru)124 mm
Hloubka s ventilátoremHloubka s ventilátorem86 mm
HmotnostVáha (bez ventilátoru)605 g
Maximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM29 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-590" as a base selector for example: #supsystic-table-590 { ... } #supsystic-table-590 tbody { ... } #supsystic-table-590 tbody tr { ... } */

V balení chladiče je ventilátor P12 PWM PST. Tento ventilátor nabízí vysoký statický tlak a velký rozsah otáček při relativně nízké hlučnosti. Je navíc vybaven konektorem PST, neboli PWM Sharing Technology. Jde o vlastnost, kdy má ventilátor nejen klasický 4-pin konektor pro PWM regulaci, ale nabízí i konektor pro zapojení dalšího ventilátoru, se kterým sdílí PWM signál ze základní desky nebo ovladače. Je to sympatický detail, který eliminuje dokupování různých splitterů. A jako milý bonus se tento ventilátor může pyšnit desetiletou zárukou.

VentilátorArctic P12 PWM PST
Noctua U12A
LožiskoLožiskoFluid Dynamic Bearing
Rozsah rychlostíVýška (bez ventilátoru)200 – 1800 ot./min
Maximální průtok vzduchuMaximální průtok vzduchu95,7 m3/hod
Maximální statický tlakMaximální statický tlak2,20 mm H2O
HlučnostHlučnost23,5 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-591" as a base selector for example: #supsystic-table-591 { ... } #supsystic-table-591 tbody { ... } #supsystic-table-591 tbody tr { ... } */


Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází.

Metodika testování

Metodika mých testů je už nějaký čas zavedena a v rámci konzistence a porovnatelnosti výsledků ji samozřejmě ponechávám stejnou. Jako generátor tepla tedy slouží Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45-60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1.150 V a poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Zejména druhá série testů představuje skutečně velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy ani očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA cca 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33.0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100°C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80°C je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází.

Závěr a hodnocení

Arctic Freezer 34 si zbytečně na nic nehraje. Jedná se o solidní chladič s tichým ventilátorem za velmi dobrou cenu a s nadstandardně dlouhou zárukou. Pokud příliš nelpíte na vzhledu, nevyžadujete RGB podsvícení nebo chcete prostě jen kvalitní chladič za dobrou cenu, pak je Arctic Freezer 34 dobrou volbou.

Nějaké ty malé nedostatky se u něj samozřejmě našly, ale v s cenovkou 29 € jsem ochoten tyto drobnosti pominout a udělit chladiči Arctic Freezer 34 naše redakční doporučení Go for it!

Arctic Freezer 34
+ Dobrý chladicí výkon
+ Vynikající poměr cena/výkon
+ Tichý ventilátor
+ Dlouhá záruka na chladič i ventilátor
- Měkké spony pro ventilátor
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-592" as a base selector for example: #supsystic-table-592 { ... } #supsystic-table-592 tbody { ... } #supsystic-table-592 tbody tr { ... } */