Site icon HWCooling.net

Barebone Shuttle DS20U bude exkluzívne pre ázijský trh

Nový pasívny mini-barebone Shuttle DS20U v našich končinách dostupný nebude

Shuttle už má naśtupcu pre barebony DS10U. Namiesto Whiskey Lake-U modernizovaná séria DS20U stavia na procesoroch Comet Lake-U. Koncepcia sa inak drží v zabehnutých koľajach, teda v minimalistickom tele prepchatom portami všetkého druhu a chladenie zostáva taksito pasívne. Tentokrát si však barebone Shuttle v našich e-shopoch a ani v e-shopoch okolitých krajín najskôr nekúpite.

Firma Shuttle sa sústredí prevažne na podnikového zákazníka, čomu zodpovedá i portfólio tejto firmy. Väčšina počítačov je prispôsobených na fungovanie v kioskoch, pri kasách, v priemyselných prevádzkach či v špecifickom kancelárskom prostredí a podobne. Z radu sa nevymyká ani barebone DS10U, ktorý sme nejaký čas dozadu i my testovali. Ten teraz nahradzuje DS20U s novšími procesormi Comet Lake-U. V konečných konfiguráciách premietnu pekne odstupované od najlacnejšieho Celeronu (5205U), cez Core i3-10100U, Core i5-10210U až po Core i7-10510U.

Všetky procesory majú spoločné TDP 15 W a dostatočne naddimenzované pasívne chladenie. O tom svedčí maximálnych 53 °C Celeron 4205U v našich testoch. Je tu teda rezerva aj na použitie v prevádzkach s vyššou teplotou okolitého vzduchu a to snáď i v kombinácii s vyššími modelmi CPU, ktoré majú predsa len o trochu vyššiu spotrebu (než Celeron).

Pasívny chladič je tradičnej konštrukcie a na rozdiel od alternatívneho modelu s radiátorom, ktorý plní zároveň i úlohu plášťa počítača, je dobre členitý pasív zavretý medzi šesť plechových stien.

Vzhľadom k objemu celého počítača iba 1,3 litra je pozoruhodné, koľko má na sebe rôznych konektorov. Portov USB-A je až osem (štyri 10-gigabitové 3.2 gen. 2 a štyri pomalé štandardu 2.0), teda na úrovni veľkých základných dosiek.  Vyvedená je aj čítačka pamäťových kariet SD, dva separátne 3,5 jacky), z videovýstupov potom HDMI (2.0a), DisplayPort (1.2) či analógový D-Sub, ale napríklad i dva gigabitové porty RJ-45. Za nimi sú dva sieťové adaptéry Intel (i211 a i219LM). Na zadnom paneli je pozoruhodný je aj konektor DB9 pre sériové rozhrania RS232/RS422/RS485 či 4-pin, ktorý je možné použiť na reset CMOS alebo na diaľkové zapínanie cez externé tlačidlo, čo sa v rôznych zabudovaných systémoch hodí.

Skrinka DS20U je na vlas rovnaká, ako bola u predchodcu. Rozmery má 200 × 165 × 39,5 mm a dvojica dodávaných nožičiek umoruje vertikálnu orientáciu počítača. Presnejšie barebonu – výber modulov RAM i SSD je podľa vášho uváženia. Pamäte musia byť typu DDR4 a vo formáte SO-DIMM. Oficiálne podporované sú DDR4-2400 a DDR-2666 o maximálnej kapacite 64 GB (2× 32 GB) v dvojkanálovom zapojení. K dispozícii sú dva rozširujúce sloty SO-DIMM. Predpokladáme, že rozloženie a i doska samotná bude rovnaká ako v DS10U na fotke nižšie.

Na doske sú dva sloty M.2. Jeden (E-key) je osadený modulom WiFi (802.11 a/b/g/n/ac) s Bluetooth (4.2) a druhý (M-key) je pripravený na osadenie ľubovoľným SSD. To môže byť pokojne 4-linkové PCIe s 80 mm (podpora tu je). Jeden konektor a šachta sú k dispozícii aj pre 2,5″ úložisko.

Informácia o cene zatiaľ neprenikla, no odporúčaná koncová cena DS10U pre český a slovenský trh bola 287 eur. V prípade DS20U by sa asi dala očakávať podobná, avšak tento nový barebone má byť určený výhradne pre ázijský trh. Takúto informáciu máme od obchodného oddelenia spoločnosti. To, že sa DS20U objaví aj v tuzemskom predaji je tak žiaľ pomerne nepravdepodobné.