Site icon HWCooling.net

BeQuiet! Pure Rock 2 – Ticho a kvalita za dobrou cenu

Klíčové vlastnosti

Pure Rock 2 byl začátkem tohoto roku představen na CES 2020 jako nástupce a pokračovatel základní řady chladičů od firmy BeQuiet! Jako i jiné chladiče od tohoto německého výrobce, tak i Pure Rock 2 nabízí solidní chlazení, tichý chod a také atraktivní vzhled za přijatelnou cenu. Pojďme tedy tento chladič potrápit na rozpáleném procesoru a uvidíme, jak si povede proti chladičům z předchozích recenzí.

Klíčové vlastnosti chladiče

Pure Rock 2 představuje vcelku kompaktní chladič klasické věžové konstrukce. Neměl by vás tedy ničím zásadním překvapit. Oproti nedávno testovanému Shadow Rock 3 má pasiv u Pure Rock 2 klasickou konstrukci hustého svazku hliníkových žeber, kterých je celkem 55. Tento svazek je propojen čtveřicí měděných heatpipes s průměrem 6 milimetrů. Tyto heatpipes využívají princip HDT (heatpipes direct touch), tedy přímý kontakt s tepelným rozvaděčem procesoru.

Na základně chladiče je již z výroby aplikovaná teplovodivá pasta. To výrazně zjednodušuje instalaci pro méně zkušené uživatele, kteří si nejsou jisti, jakým způsobem a jaké množství pasty mají aplikovat na tepelný rozvaděč procesoru.

   

Pasta je na základně chladiče aplikována velmi dobře v tenké vrstvě. Po instalaci chladiče tak dojde k dobré distribuci po celé ploše tepelného rozvaděče procesoru, jak je vidět na fotografii níže.

Jako nedostatek však vnímám absenci alespoň malé tubičky s pastou pro opětovnou instalaci. Povedlo se vám omylem setřít výrobcem aplikovanou pastu ze základny chladiče ještě před jeho instalací? Chcete chladič osadit do jiné sestavy? A nemáte někde doma náhradní tubu pasty? Pak tedy máte smůlu.

Celkové zpracování chladiče je však velmi kvalitní. Vizuálně je tento chladič velmi atraktivní. Vršek pasivu zakrývá silnější hlíníková lamela s kartáčovanou povrchovou úpravou. Tuto lamelu zdobí uprostřed logo bequiet! Také konce heatpipes jsou zakryté hliníkovými čepičkami, takže celá horní část chladiče vypadá velmi pěkně a úhledně i ve skříních s prosklenou bočnicí. K dispozici je také černá varianta chladiče za malý příplatek. Osobně se mi však stříbrné provedení velmi zamlouvá. Zejména v tmavě laděných sestavách bude tento chadič působit jako zajímavý kontrastní prvek.

Obsah balení chladiče je standardní, kdy nechybí vše potřebné pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice vyjma Threadripperu. V balení však chybí ikonický šroubovák, tolik typický pro chladiče BeQuiet!, což je vzhledem k ceně chladiče trošku škoda. Společně s absencí náhradní pasty v balení působí příslušenství trochu ošizeně a kazí to celkově dobrý dojem, který z chladiče mám.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Pure Rock 2 je kompaktní chladič s relativně malými rozměry. Měl by se bez problémů vejít do většiny skříní a s velmi vysokou pravděpodobností nebude kolidovat s DIMM sloty pro operační paměti.  Jak už bylo uvedeno dříve v textu, tak černá varianta chladiče je k dispozici za malý příplatek.

ChladičBeQuiet! Pure Rock 2
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel LGA 115x, 1200, 20xx; AMD AM3+, AM4
VýškaVýška (bez ventilátoru)155 mm
ŠířkaŠířka (bez ventilátoru)121 mm
Hloubka s ventilátoremHloubka s ventilátorem88 mm
HmotnostVáha (bez ventilátoru)575 g
Maximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM40 € (stříbrný)/45 € (černý)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-499" as a base selector for example: #supsystic-table-499 { ... } #supsystic-table-499 tbody { ... } #supsystic-table-499 tbody tr { ... } */

Dodávaný ventilátor Pure Wings 2 nabízí PWM regulaci otáček s maximem až 1500 RPM. Jiné údaje však výrobce na svém webu bohužel neuvádí, takže hodnoty průtoku vzduchu nebo statického tlaku nejsou k dispozici. Tento ventilátor také, na rozdíl od ventilátorů vyšších řad, nemá anti-vibrační prvky v rozích. To by však nemělo nijak zásadně ovlivnit jeho hlučnost.

VentilátorBeQuiet! Pure Wings 2 PWM
Noctua U12A
LožiskoRifle Bearing
Maximální rychlostVýška (bez ventilátoru)1500 RPM
Hlučnost24,4 dBA26,8 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-500" as a base selector for example: #supsystic-table-500 { ... } #supsystic-table-500 tbody { ... } #supsystic-table-500 tbody tr { ... } */



Pure Rock 2 byl začátkem tohoto roku představen na CES 2020 jako nástupce a pokračovatel základní řady chladičů od firmy BeQuiet! Jako i jiné chladiče od tohoto německého výrobce, tak i Pure Rock 2 nabízí solidní chlazení, tichý chod a také atraktivní vzhled za přijatelnou cenu. Pojďme tedy tento chladič potrápit na rozpáleném procesoru a uvidíme, jak si povede proti chladičům z předchozích recenzí.

Metodika testování

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45 – 60 minut. Chladiče testuji na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru 4200 MHz s napětím 1,150 V, poté je provedena druhá série testů s frekvencí 4500 MHz při napětí 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 140 – 150 W, respektive cca  190 – 200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy realisticky očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Regulaci otáček zajišťuje Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33,0 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Pure Rock 2 byl začátkem tohoto roku představen na CES 2020 jako nástupce a pokračovatel základní řady chladičů od firmy BeQuiet! Jako i jiné chladiče od tohoto německého výrobce, tak i Pure Rock 2 nabízí solidní chlazení, tichý chod a také atraktivní vzhled za přijatelnou cenu. Pojďme tedy tento chladič potrápit na rozpáleném procesoru a uvidíme, jak si povede proti chladičům z předchozích recenzí.

Závěr a hodnocení

BeQuiet! Pure Rock 2 představuje solidní volbu mezi chladiči podobné kategorie. Je zde upřednostněno ticho na úkor mírně vyšších teplot, což ale nelze vnímat jako velké negativum. Tento chladič se drží velmi dobře i ve srovnání se svými většími bratříčky Shadow Rock 3 a Dark Rock 4. Esteticky je chladič velmi pěkně zpracován, což v této cenové kategorii také nebývá úplně samozřejmé.

Celkově vnímám Pure Rock 2 jako dobrou volbu mezi chladiči, zejména pokud máte rádi tichý chod. Jedinou vadou na kráse tak zůstává absence pasty v balení a mírně vyšší cena oproti konkurenci. Za své peníze ale získáte solidní chlazení při příjemně nízké hlučnosti a nadto i atraktivní vzhled, což může být vzhledem k všudypřítomnosti skříní se skleněnými bočnicemi také důležitý aspekt.

BeQuiet! Pure Rock 2
+ Solidní chladicí výkon
+ Tichý chod
+ Atraktivní vzhled
+ Dobré dílenské zpracování
- Absence pasty v balení
- Horší poměr cena/výkon
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-501" as a base selector for example: #supsystic-table-501 { ... } #supsystic-table-501 tbody { ... } #supsystic-table-501 tbody tr { ... } */