Site icon HWCooling.net

Nové Mini-ITX desky Biostar se staršími mobilními procesory AMD

Biostar A10N-9830E, A10N-9630E a FX9830M

Vypadá to, že Biostar rád oživuje staré procesory. Vydává teď desky s integrovanými APU z doby před architekturou Zen: a sice s APU Bristol Ridge, což jsou čtyřjádro s jádry Excavator z roku 2016. Bylo by samozřejmě zajímavější, kdyby takto byly k mání nové Ryzeny, ale díky staršímu APU mohou tyto desky být levné a pro ty, kdo chtějí mít v desktopu (formátu Mini-ITX) notebookový procesor, možná zajímavé.

Možná si vzpomenete, že něco takového už tu bylo: Mini-ITX deska Biostar A10N-8800E, v které firma osadila čtyřjádro FX-8800P z generace Carrizo (2015). Teď přichází nové verze, která jsou opět v provedení Mini-ITX vhodném pro kompaktní PC a opět mají procesor integrovaný a z výroby i opatřený chladičem (ovšem větším než minule). Použité čipy Bristol Ridge jsou o rok novější verze předtím používaného Carriza, které by měly běžet na vyšších taktech a s lepším výkonem.

Je zajímavé, že Biostar tyto desky vyrábí dokonce se dvěma různými PCB. Modely A10N-9630EA10N-9830E mají žluté konektory a procesor buď A10-9630P, nebo u druhé výkonnější FX-9830P. Tyto desky mají standardní Mini-ITX PCB o rozměru 17 × 17 cm.

Takto vypadají modely Biostar A10N-9830E a A10N-9630E

Kromě toho ale Biostar vyrobil i desku FX9830M, která je celá v černém a má druhý výkonnější procesor FX-9830P. Tato ovšem přerostla do kategorie mATX: výška je 20 cm a šířka 18,3 cm. Možná se pořád vejde do některých Mini-ITX skříní dělaných na dvou/tříslotové grafiky, ale plně Mini-ITX kompatibilní už není.

Procesory Bristol Ridge: opáčko

Bristol Ridge je SoC s integrovaným čipsetem, mající čtyři jádra Excavator (dva moduly). V procesoru FX-9830P na základním taktu 3,0 GHz, přičemž turbo umožňuje vyhnat takt až na 3,7 GHz. Čip měl 2×1 MB L2 cache vždy sdílený mezi dvěma jádry (což byla výkonnostní slabina Excavatoru). Integrovaná grafika s 512 shadery běží na 900 MHz. Procesor A10-9630P se liší slabší integrovanou grafikou, která má jen 384 shaderů a takt jen 800 MHz. Jeho CPU má ale stále čtyři jádra, ale běží jenom na 2,7–3,6 GHz. Pro „kancelařinu“ bude asi téměř rovnocenný.

GPU je architektury GCN odpovídající GPU Tonga – tedy architekturu starší než Polaris, ale již s podporou delta komprese pamětí pro lepší využití propustnosti. Podle specifikací by tyto procesory měly mít 35W TDP, takže spotřeba bude o dost výš než u úsporných SoC typu Gemini Lake nebo starých AMD Kabini.

Parametry APU Bristol Ridge, zeleně vyznačené jsou procesory použité v těchto deskách

CPU (APU) je na všech těchto deskách chlazeno aktivně. Pasiv je větší než u minulého modelu a profukovaný ventilátorem, který má zdá se rozměr 60mm; u desky FX9830M to vypadá na větší 80mm ventilátor. Uchycení je přes montážní díry, takže s nějakou improvizací by asi byla možná výměna, ovšem CPU je těsně u slotů pro paměti, takže nasadit třeba Arctic Alpine 12 bude komplikovanější a na vrtačku.

Desky mají dva sloty pro paměti DDR4 s maximální frekvencí 2400 MHz (procesor má dvoukanálový řadič, který vyšší frekvence neumí ani skrze OC) a napájení ATX zdrojem. Do slotu PCI Express ×16 se dá osadit přídavná grafika, ale bude mít k dispozici jenom připojení PCIe 3.0 ×8.

Co u desky s relativně starým procesorem potěší, je slot M.2, která mají všechny tři desky pod procesorem, takže je ofukovaný průvanem (ovšem také teplým vzduchem) z chladiče. Slot o délce 80 mm podporuje jak SATA moduly, tak NVMe, ovšem poskytuje jenom rozhraní PCI Express 3.0 ×2. Další úložiště se dají připojit k portům SATA, které jsou na obou žlutých Mini-ITX deskách dva.

mATX deska má čtyři porty SATA

Černý mATX model FX9830M má díky většímu PCB integrovaný přídavný řadič a nabízí čtyři porty SATA – ovšem při osazení NVMe modulu do slotu asi o dva přijdete (což platí asi i pro první dvě desky). Pokud byste M.2 nepoužili, pak se ale u FX9830M nabízí možnost použít desku na čtyřdiskový NAS.

Biostar FX9830M se čtyřmi porty SATA

Vnější porty a konektivita jsou u všech třech desek stejné: gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111H), tři jacky integrovaného audia (Realtek ALC887), dvojice USB 3.0, dvojice USB 2.0, dvě PS/2, analogový videovýstup a HDMI. Ten pravděpodobně ale není typu HDMI 2.0, i když podporuje rozlišení 4K. Další USB 3.0 a USB 2.0 lze vyvést dopředu na skříň.

Jak už jsme nadhodili, atraktivita těchto desek osazujících notebookové SoC do desktpového formátu by byla o dost větší, pokud by používaly mobilní Ryzeny, klidně i ty ze starší generace 2000. Se staršími 28nm APU jde asi o řešení atraktivní jenom tam, kde za všm rozhoduje nízká cena. Biostar zřejmě v těchto deskách používá výprodejové zbytky procesorů zapomenutých na skladech. Ale zda bude i prodejní cena celé desky tak nízká, aby se ji vyplatilo na nějaké účely pořídit, to teprve uvidíme, u nás v prodeji zatím nejsou. Pro orientaci, onen starší Biostar A10N-8800E se dá koupit od 2350 Kč/91 €…