Biostar má zajímavou Mini-ITX desku s mobilním SoC AMD Carrizo

Biostar A10N-8800E: deska s notebookovou verzí Excavatoru přichází pozdě, ale pořád by mohla oslovit

Stará generace procesorů AMD před Ryzenem je z dnešního pohledu zastaralá. Ale paradoxně se zrovna teď objevila deska, kde by mohla být relativně zajímavá. Často se volá po tom, aby se na Mini-ITX desky montovaly úsporné mobilní procesory a Biostar teď jednu takovou uvedl: model A10N-8800E. Je na ní AMD FX-8800E, což je APU pro notebooky s jádry Excavator. Coby SoC nepotřebuje vůbec čipset, takže platforma je to docela úsporná.

Deska Biostar A10N-8800E byla oficiálně představena už před dvěma měsíci, ale nakonec jsme o ní tehdy nepsali, právě kvůli tomu, že už jsou Bulldozery dnes tak pasé. Nicméně Excavator (a APU Carrizo) v mobilním provedení ve své době (2015/2016) z této architektury a planárního 28nm procesu dokázal vykouzlit poměrně zdařilé mobilní procesory. A když nyní techPowerUp tento počin Biostaru otestoval v recenzi a nedopadlo to zas tak zle (najdete ji zde), rozhodli jsme se, že to za zprávu přece jen ještě stojí. Ono jde také o celkem netypický hardware.

FX-8800P byl nejvyšší model 28nm APU Carrizo. Čtyři jádra Excavator u něj běžela na základní frekvenci 2,1 GHz a maximální turbo pro jedno až dvě jádra dosahuje 3,4 GHz. Integrovaný Radeon R7 má 512 shaderů odpovídajících architekturou Radenoům R9 380/380X a R9 Fury X (uměl už tedy kompresi pamětí). Procesor je to v provedení BGA připájeném na PCB, na desce Biostaru je ale posazený do desktopové platformy se slotem PCI Express 3.0 ×16 (ale jen s osmi aktivními linkami), dvěma velkými sloty DIMM pro paměti DDR4 na taktu až 2133 MHz a napájením ATX zdrojem. Zde je třeba říct, že úspornosti platformy by sedělo asi spíš DC napájení (i když tato deska dovoluje provozovat klidně velkou grafiku, což už by pak nešlo), ale ATX vychází levněji, o což zde asi hodně šlo.

Mini-ITX deska Biostar A10N-8800E s procesorem AMD FX-8800P

Jak už bylo nadhozeno, APU Carrizo v mobilní verzi nepotřebuje vůbec čipset, všechnu konektivitu obstarává samotný procesor/SoC, díky čemuž by měla klidová spotřeba platformy být hodně nízká (techPowerUp naměřil 7 W). Konektivita je tím trochu omezená, ale ne drasticky. Vyvedené jsou dva porty SATA 3.0, čtyři USB 3.0 a USB 2.0 – vždy dva vzadu a dva vývodem na čelní panel. A NVMe SSD se dá osadit i do slotu M.2, který má z procesoru připojení PCI Express 3.0 ×2.

Parametry APU Carrizo pro notebooky. FX-8800P byl nejvyšší model se čtyřmi jádry a plnou konfigurací integrovaného GPU. Při uvedení v roce 2015 ale APU Carrizo podporovala jen paměti DDR3

Obrazovku k integrované grafice schované v procesoru můžete připojit buď přes analogový výstup, nebo přes HDMI 1.4, které podporuje rozlišení 4K, ale jen na 24/30 Hz. Kromě toho má deska jako klasické desktopové základovky gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111H) a zvukovku (Realtek ALC887). Pokud by bylo třeba, dá se pro nějaké periférie z vývodu dostat i sériový port COM.

Procesor FX-8800P má nastavitelné TDP od 12 do 35 W. V noteboocích to obvykle bylo 15 W, zde je nejspíš nastaveno víc. Biostar to chladí hodně malým pasivem s ventilátorem (je zapojený do třípinového konektoru, ale deska podporuje lineární regulaci napětím). S touto spotřebou si tedy deska vyloženě říká o náhradu nějakým lepším chladičem, s jakým by to již mohlo být skoro nebo úplně nehlučné/pasivní.

Jednovláknový výkon Excavatoru ani na 3,4 GHz nebude nic moc, takže bude vždycky otázka, jestli stojí za to něco podobného pořizovat v porovnání s Athlonem 200GE. Deska Biostaru má ovšem být dost levná (pod 90 $, tedy s DPH okolo 95 eur nebo 2450 Kč) a CPU/APU má v ceně. Zajímavé je na ní použití mobilní varianty čipu a pak právě ta absence jižního můstku/čipsetu. Třeba s PicoPSU by asi klidová spotřeba mohla být hodně nízko. S Ryzenem je provoz bez přídavného čipsetu sice také možný, ale zatím toto řešení nebylo nikým využito – s výjimkou Mini-STX desky ASRock A300M-STX.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nereferenční karty Radeon RX 5700 XT budou až v polovině srpna

Když byly firmou AMD minulý týden na E3 odhalené Radeony RX 5700 a RX 5700 XT se 7nm GPU Navi, byly ukázány zatím jen referenční verze. Ty se mají začít prodávat 7. července, ale hráči asi budou často chtít počkat na nereferenční karty, které budou mít custom chladiče s více axiálními ventilátory a tedy nižší hlučnost (a nejspíše lepší teploty). Takové modely ale podle všeho vyjdou až později a nebudou dostupné hned při vydání. Celý článok „Nereferenční karty Radeon RX 5700 XT budou až v polovině srpna“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko. Celý článok „Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne

AMD toto úterý odhalilo šestnáctijádrový Ryzen 9 3950X s takty 3,5–4,7 GHz a 105W TDP, ovšem v jeho stínu také poprvé oficiálně oznámilo nové procesory s integrovaným GPU: Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G. Tato APU (kódově označená Picasso) proti svým předchůdcům přinášejí 12nm proces a vyšší takty, ale také některé změny, které se týkají chlazení. Už jsme dřív psali zprávu o jejich pájeném IHS, ale je to trošku složitější. Celý článok „Nové APU Ryzeny 3000: jeden má pájku a lepší chladič, druhý ne“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *