Site icon HWCooling.net

Blížia sa testy dosiek. Prvá prejde peklom B660M Mortar MSI

binary comment

Že sú testy dosiek nezáživné? Presvedčíme vás o opaku

Už tento týždeň budete poznať základnú dosku MSI MAG B660M Mortar ako svoju dlaň. Stovky výkonnostných testov s dvoma procesormi z rôznych tried, testy s limitmi napájania, ale aj bez nich, termovízia, rýchlosti portov USB či siete a keď merania spotreby, tak poriadne – na úrovni jednotlivých vetiev 24-pinového konektora ATX. Akú majú spotrebu pamäte a čo čipset? Zoznámte sa s doskou, ktorej zájdeme hlboko pod kožu.

Na HWCoolingu sa začíname zaoberať aj podrobnými analýzami základných dosiek. O výsledky všetkého druhú znovu nebude núdza. Cieľ sú podobne ako pri testoch grafických kariet, procesorov či ventilátorov unikátne závery, ktoré budú jasne prevyšovať všetky dostupné materiály. Ako to bude približne vyzerať a na čo sa môžete tešiť, si opíšeme popri základnej doske MSI MAG B660M Mortar WiFi. Tú už máme v pokročilom štádiu testovania a o výsledky sa s vami podelíme čoskoro.

MSI MAG B660M Mortar WiFi patrí do strednej triedy základných dosiek pre platformu LGA 1700. Tá je v súčasnosti určená pre procesory Intel Alder Lake. Písmeno „M“ za označením čipsetu hovorí odkazuje na formát Micro ATX. Šírka je plnohodnotná a oproti doskám full ATX je táto iba znížená o 60 mm. To v praxi znamená, že nemá tretí slot PCI Express ×16 (tie sú iba dva) a ani tretí slot M.2 na SSD (tie sú takisto dva, ale plnohodnotné – štvorlinkové s podporou PCIe 4.0, spodný podporuje i SATA). Menšie rozmery umožňujú najmä voľbu menších (nižších) skriniek, ktoré na drvivú väčšinu aj vybavenejších počítačových zostáv stačia.

Základná doska MSI MAG B660M Mortar WiFi

Mimochodom, jedná sa o variant dosky s podporou pamätí DDR5 a v kombinácii s robustnejším VRM s 12 fázami sa môže táto doska javiť aj ako atraktívna lacnejšia možnosť pre procesor triedy Core i9 s otvoreným násobičom. To sa všetko uvidí. V rámci testovacej metodiky budeme pracovať tak s Core i9-12900K ako i s Core i5-12400. To sme vám koniec koncov i sľúbili.

Testovanie s dvoma procesormi, ktoré sa výrazne odlišujú výkonom, ale i príkonom (spotrebou), odhalí veľa užitočných vecí. A síce, ako správanie sa drahšieho procesora ovplyvní lacnejšia doska a naopak i to, ako drahšia doska pomôže alebo nepomôže výsledkom lacnejšieho procesora. Od týchto zistení bude potom možné sa odraziť aj pri zohľadňovaní výsledkov procesorov, ktoré testujeme vždy na drahších doskách (dôvody, prečo je to pre čo najobjektívnejšie porovnávanie procesorov nevyhnutné, sme rozoberali v článku Hľadá sa ideálna doska na testy procesorov).

Ukáže sa teda, v akých prípadoch môže byť návrh dosky už značne predimenzovaný, ale naopak i poddimenzovaný. A dočkáte sa aj testov s rôzne nastavenými limitmi napájania – podľa TDP/PL1, ale i PL2/PPT. To, čo vám možno trochu chýba v testoch procesorov, nájdete v testoch dosiek. Takže bude nakoniec všetko kompletné.

Intel Core i5-12400 (SRL5Y, t.j. s natívne 6-jadrovým čipom) bude iba jeden z testovacích procesorov. Ten slabší…

Výkonnostné testy ale nebudú krúžiť iba okolo procesorov. Dôležité sú aj sieťové rýchlosti či rýchlosti portov USB. Tými sa budeme takisto zaoberať. Špeciálne MSI si u dosiek dáva už dlho záležať na 20-gigabitových USB 3.2 gen. 2×2, ktoré majú oproti bežne používaným USB 3.2 gen. 1/2 štvornásobnú alebo minimálne dvojnásobnú priepustnosť. B660M Mortar má jeden takýto rýchly port USB (typu C) vyvedený na zadnom panely I/O.

Kúsok vedľa je aj 2,5 Gb eternetový port RJ-45 pripojený k radiču Realtek 8125BG a jeho kvality si tiež posvietime. Na testovacie účely máme vytvorenú malú lokálnu sieť s 10 Gb sieťovou kartou Sonnet Solo10G. Pripravený sme teda aj na testovanie najrýchlejších sieťových adaptérov, ktoré sa na základné dosky dávajú. Uvidíme, možno v niektorých situáciách bude dochádzať aj k prehrievaniu. Termokameru sme už oprášili a len tak niečo nám neunikne. Čo sa týka efektivity chladenia, tak nás budú prirodzene zaujímať všetky chladiče. Od chladiča VRM, cez chladič na čipsete až po chladiče SSD.

Aké rýchle sú naozaj sieťové adaptéry? Aj to sa dozviete z testov základných dosiek

Pod úplnou kontrolou bude aj napájanie cez 24-pin. Zhotovili sme si vlastný prípravok (bočník), ktorý bude zaznamenávať odber na kľúčových vetvách, ktoré sú z konektoru ATX napájané. Narazíte tak i na porovnania rozdiely v správe napájania pamätí alebo južného mostíku čipovej súpravy.

Tak sa správne nalaďte, poriadna porcia testov MSI MAG B660M Mortar WiFi je na ceste! 🙂