Site icon HWCooling.net

Cooler Master Hyper 212 Evo V2 – Evoluce legendy mezi chladiči

Závěr a hodnocení

Závěrem roku 2020 jsem si pro vás přichystal ještě jednu recenzi chladiče ze střední třídy. Hyper 212 Evo V2 od Cooler Master je nejnovější model z oblíbené řady Hyper 212. Tato nejnovější revize nabízí zjednodušený montážní systém, 100% kompatibilitu s moduly RAM a také tichý ventilátor. Jeho konstrukce a parametry jej řadí do stejné skupiny, jako jsou SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34. Očekávám tedy velmi těsný souboj.

Klíčové vlastnosti chladiče

Základnu chladiče tvoří rozměrný hliníkový blok s několika silnými žebry. Z tohoto bloku pak vybíhá čtveřice šestimilimetrových měděných heatpipe skrze sedmapadesát hliníkových žeber v hustém svazku. Tyto heatpipe využívají přímého kontaktu (DC) s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS). Okolo heatpipe naleznete na každém žebru pasivu čtyři podlouhlé otvory.

Tyto otvory pomáhají vytvářet turbulentní proudění v blízkosti heatpipes a zlepšovat tak výměnu tepla s okolním vzduchem. Celý svazek žeber je lehce odsazen, takže chladič včetně ventilátoru v jeho přední části nevyčnívá mimo prostor patice procesoru. Tím je zajištěna prakticky 100% kompatibilita s moduly operační paměti, které mají vysoké pasivy.

Celý svazek žeber shora připomíná tvar přesýpacích hodin. Mezi středem ventilátoru a žebry je tedy malá mezera. Toto řešení má za úkol snižovat hlučnost, ale také lehce zhoršuje celkovou účinnost chladiče.

   
   

Nejsvrchnější žebro pasivu zdobí vytlačené logo výrobce. Vzhledem k tomu, že tento chladič cílí na co nejlepší poměr ceny a výkonu, tak zde nenajdete žádné prvky RGB. Ty by jen zbytečně zvyšovaly cenu, aniž by poskytly účinnější chlazení nebo tišší chod ventilátoru.

Vzhled tohoto chladiče je tak minimalisticky industriální, hladce tak zapadne do libovolného barevného schématu sestavy. Je zde také zajímavě řešeno uchycení ventilátoru. Namísto běžně používaných kovových spon jsou zde použity plastové rámečky, které se připevní k ventilátoru pomocí běžných šroubků. Přes šroubky se pak nalepí pěnové polštářky, aby nedocházelo ke zbytečnému přenosu vibrací z ventilátoru na žebra. Ventilátor se pak pomocí těchto rámečků jednoduše uchytí po stranách pasivu. Celkově se s tímto systémem pracuje lépe, než s klasickými kovovými sponami, které najdeme na většině chladičů.

   

Obsah balení chladiče obsahuje standardní příslušenství. Montážní systém pro patice procesorů Intel i AMD doplňuje malá tuba teplovodivé pasty a přehledně zpracovaná uživatelská příručka. Dále v balení najdete druhou sadu plastových spon a pěnových podložek pro uchycení druhého ventilátoru. Nechybí samozřejmě ani rozdvojka pro zapojení obou ventilátorů do jediného konektoru na základní desce. Samotná montáž tohoto chladiče je skutečně velmi jednoduchá, dokonce ji lze provést i bez použití nářadí.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Rozměry a váha chladiče Hyper 212 Evo V2 jsou velmi podobné chladičům SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsem nedávno testoval. Hyper 212 Evo V2 nabízí odsazenou konstrukci pasivu a neměl by tak kolidovat ani s vysokými pasivy na modulech operační paměti. Jeho celková výška by navíc neměla činit žádné problémy s kompatibilitou většiny běžných skříní ATX. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory vyjma patice TR4/sTR4.

ChladičCooler Master Hyper 212 Evo V2
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel 115x, 1200, 20xx; AMD AM4
VýškaVýška (bez ventilátoru)155 mm
ŠířkaŠířka (bez ventilátoru)120 mm
Hloubka s ventilátoremHloubka s ventilátorem80 mm
HmotnostVáha (bez ventilátoru)662 g
Maximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM35 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-697" as a base selector for example: #supsystic-table-697 { ... } #supsystic-table-697 tbody { ... } #supsystic-table-697 tbody tr { ... } */

Stodvacetimilimetrový ventilátor SickleFlow nabízí solidní parametry průtoku i statického tlaku. Jeho široký rozsah otáček lze regulovat pomocí PWM. Udávaná hlučnost je na příjemně nízké úrovni, ale každý výrobce má bohužel odlišnou metodiku měření. Tento údaj je tedy jen orientační a bude potřeba provést měření dle standardizované metodiky, aby byly výsledky porovnatelné.

VentilátorCooler Master Sickleflow 120
Gelid Radiant RGB
LožiskoLožiskoRifle
Rozsah rychlostíVýška (bez ventilátoru)650 – 1800 ot./min
Maximální statický tlakMaximální průtok vzduchu2,52 mm H2O
Maximální průtok vzduchu105,3 m3/hod
Hlučnost27 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-698" as a base selector for example: #supsystic-table-698 { ... } #supsystic-table-698 tbody { ... } #supsystic-table-698 tbody tr { ... } */


Závěrem roku 2020 jsem si pro vás přichystal ještě jednu recenzi chladiče ze střední třídy. Hyper 212 Evo V2 od Cooler Master je nejnovější model z oblíbené řady Hyper 212. Tato nejnovější revize nabízí zjednodušený montážní systém, 100% kompatibilitu s moduly RAM a také tichý ventilátor. Jeho konstrukce a parametry jej řadí do stejné skupiny, jako jsou SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34. Očekávám tedy velmi těsný souboj.

Metodika testování

Metodika testů je pro porovnatelnost výsledků stále stejná. Jako generátor tepla slouží procesor Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45–60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Druhá série testů už představuje skutečně velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy ani očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30–100 dBA cca 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33,0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Závěrem roku 2020 jsem si pro vás přichystal ještě jednu recenzi chladiče ze střední třídy. Hyper 212 Evo V2 od Cooler Master je nejnovější model z oblíbené řady Hyper 212. Tato nejnovější revize nabízí zjednodušený montážní systém, 100% kompatibilitu s moduly RAM a také tichý ventilátor. Jeho konstrukce a parametry jej řadí do stejné skupiny, jako jsou SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34. Očekávám tedy velmi těsný souboj.

Závěr a hodnocení

Hyper 212 Evo V2 je celkově povedený chladič. Příjemně tichý chod ventilátoru je doplněn solidní účinností chlazení. Dílenské zpracování je kvalitní a celkový vzhled je minimalisticky nerušivý.

Velmi příjemně mě překvapil jednoduchý a přímočarý montážní systém a také netradiční uchycení ventilátoru. Jediná negativa, která mě napadají, jsou lehce vyšší cena oproti přímé konkurenci a také bohužel značně omezená dostupnost chladiče pro český a slovenský trh.

Dohromady se však jedná o solidní chladič, jehož pořízením chybu neuděláte. Za to si odnáší naše ocenění Approved, které budeme nyní udělovat všem produktům, které projdou našimi testy bez vážnějších nedostatků

Cooler Master Hyper 212 Evo V2
+ Dobrý chladicí výkon
+ Tichý ventilátor
+ Kvalitní zpracování
+ Snadná montáž
- Vyšší pořizovací cena
- Těžko k sehnání v ČR/SR
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-699" as a base selector for example: #supsystic-table-699 { ... } #supsystic-table-699 tbody { ... } #supsystic-table-699 tbody tr { ... } */