Cooler Master Hyper 212 Evo V2 – Evoluce legendy mezi chladiči

Klíčové vlastnosti

Závěrem roku 2020 jsem si pro vás přichystal ještě jednu recenzi chladiče ze střední třídy. Hyper 212 Evo V2 od Cooler Master je nejnovější model z oblíbené řady Hyper 212. Tato nejnovější revize nabízí zjednodušený montážní systém, 100% kompatibilitu s moduly RAM a také tichý ventilátor. Jeho konstrukce a parametry jej řadí do stejné skupiny, jako jsou SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34. Očekávám tedy velmi těsný souboj.

Klíčové vlastnosti chladiče

Základnu chladiče tvoří rozměrný hliníkový blok s několika silnými žebry. Z tohoto bloku pak vybíhá čtveřice šestimilimetrových měděných heatpipe skrze sedmapadesát hliníkových žeber v hustém svazku. Tyto heatpipe využívají přímého kontaktu (DC) s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS). Okolo heatpipe naleznete na každém žebru pasivu čtyři podlouhlé otvory.

Tyto otvory pomáhají vytvářet turbulentní proudění v blízkosti heatpipes a zlepšovat tak výměnu tepla s okolním vzduchem. Celý svazek žeber je lehce odsazen, takže chladič včetně ventilátoru v jeho přední části nevyčnívá mimo prostor patice procesoru. Tím je zajištěna prakticky 100% kompatibilita s moduly operační paměti, které mají vysoké pasivy.

Celý svazek žeber shora připomíná tvar přesýpacích hodin. Mezi středem ventilátoru a žebry je tedy malá mezera. Toto řešení má za úkol snižovat hlučnost, ale také lehce zhoršuje celkovou účinnost chladiče.

   
   

Nejsvrchnější žebro pasivu zdobí vytlačené logo výrobce. Vzhledem k tomu, že tento chladič cílí na co nejlepší poměr ceny a výkonu, tak zde nenajdete žádné prvky RGB. Ty by jen zbytečně zvyšovaly cenu, aniž by poskytly účinnější chlazení nebo tišší chod ventilátoru.

Vzhled tohoto chladiče je tak minimalisticky industriální, hladce tak zapadne do libovolného barevného schématu sestavy. Je zde také zajímavě řešeno uchycení ventilátoru. Namísto běžně používaných kovových spon jsou zde použity plastové rámečky, které se připevní k ventilátoru pomocí běžných šroubků. Přes šroubky se pak nalepí pěnové polštářky, aby nedocházelo ke zbytečnému přenosu vibrací z ventilátoru na žebra. Ventilátor se pak pomocí těchto rámečků jednoduše uchytí po stranách pasivu. Celkově se s tímto systémem pracuje lépe, než s klasickými kovovými sponami, které najdeme na většině chladičů.

   

Obsah balení chladiče obsahuje standardní příslušenství. Montážní systém pro patice procesorů Intel i AMD doplňuje malá tuba teplovodivé pasty a přehledně zpracovaná uživatelská příručka. Dále v balení najdete druhou sadu plastových spon a pěnových podložek pro uchycení druhého ventilátoru. Nechybí samozřejmě ani rozdvojka pro zapojení obou ventilátorů do jediného konektoru na základní desce. Samotná montáž tohoto chladiče je skutečně velmi jednoduchá, dokonce ji lze provést i bez použití nářadí.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Rozměry a váha chladiče Hyper 212 Evo V2 jsou velmi podobné chladičům SPC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsem nedávno testoval. Hyper 212 Evo V2 nabízí odsazenou konstrukci pasivu a neměl by tak kolidovat ani s vysokými pasivy na modulech operační paměti. Jeho celková výška by navíc neměla činit žádné problémy s kompatibilitou většiny běžných skříní ATX. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory vyjma patice TR4/sTR4.

Stodvacetimilimetrový ventilátor SickleFlow nabízí solidní parametry průtoku i statického tlaku. Jeho široký rozsah otáček lze regulovat pomocí PWM. Udávaná hlučnost je na příjemně nízké úrovni, ale každý výrobce má bohužel odlišnou metodiku měření. Tento údaj je tedy jen orientační a bude potřeba provést měření dle standardizované metodiky, aby byly výsledky porovnatelné.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *