Site icon HWCooling.net

Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák

Snadná fanless úprava, nebo vyměnění ventilátoru bez rozmontování

Na Computexu 2019 firma Cooler Master ukázala docela zajímavý nápad z říše zdrojů. Jmenuje se „Project Fanless“ a je to tedy pasivně chlazený zdroj. Ale ne čistě. Zdroj má možnost ventilátor přidat – a to rychle bez rozebrání, porušení záruky a rizika úrazu (uvnitř zdroje je nebezpečně vysoké napětí a silné kondenzátory). Zároveň jde vlastně taky o první zdroj, kde se dá jednoduše vyměnit ventilátor, což je taky dost zajímavé.

Project Fanless je prototyp ATX zdroje, který ve svém výchozím provedení bez ventilátoru má zvládnout až 650 W výkonu (což samo o sobě není špatné). S ventilátorem může navýšit kapacitu až na 1000 W se stejnou elektronikou. Ale na rozdíl od jiných zdrojů s takovouto volbou není ventilátor uvnitř vždy a pasivní režim se nezapíná například přepínačem. Místo toho je prostor ventilátoru volný, což je asi lepší pro samovolnou ventilaci.

Ovšem v této části má zdroj šuplík, který se dá otevřít a do něj lze zasunout speciální vložku, na níž osadíte 120mm ventilátor. Ten se tedy dá nainstalovat bez toho, aby se šasi rozšroubovalo a nemusíte se nijak přiblížit k PCB nebo součástkám uvnitř (což se neelektrikářům důrazně nedoporučuje – pokud by třeba zůstaly nabité kondenzátory, můžete dostat nebezpečný šok, rizikové by byly i případné zásahy do těchto vnitřností). Na šuplíku jsou kontakty pro připojení ventilátoru ke zdroj, které se automaticky zapojí při zasunutí šuplíku. Samotný ventilátor tedy klasickým čtyřpinovým ventilátorem připojíte do adaptéru v šuplíku před zasunutím.

Cooler Master Project Fanless (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Možnost jednoduché výměny ventilátorů

Tento nápad vypadá hodně zajímavě, protože kromě volby pasivního a aktivního chlazení také  dovolí každému jednoduše vyměnit ventilátor třeba v případě poruchy ložisek, hlučnosti, kvůli vyčištění, nebo prostě proto, že chcete nějaký tišší. Podle firmy Cooler Master by bylo pro zdroj několik nabízených typů s PWM regulací, z nichž by si člověk mohl vybrat. Je ale doporučován nějaký s top otáčkami 1500 RPM, pokud by tedy alespoň byl požadavek dosáhnout oněch 1000 wattů. Obecně se nedoporučuje bez rozmyslu měnit ventilátory ve zdrojích za slabší, protože s tím nemusí elektronika počítat a přehřát se. Ale jelikož zde má zdroj zvládat 650 W pasivně, asi by to v tomto případě při opatrném využívání (když nepůjdete se zatížením na hranu) mohlo být schůdné.

Cooler Master Project Fanless: šuplík pro ventilátor (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Protože čtyřpinový konektor a tvar ventilátoru vypadají standardně, asi by mělo být možné instalovat opravdu velkou škálu ventilátorů, což je pro „tunění“ tišších sestav hodně lákavé. A samozřejmě je také zajímavá možnost vlastnit stejný zdroj pro různá využití a podle potřeby z něj někdy větrák vybrat a jindy ho zase vrátit zpátky. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tato specialita nebude sama o sobě stát takový velký příplatek, že byste si snáz už mohli rovnou koupit dva různé zdroje.

Cooler Master Project Fanless: adaptér zajišťující připojení ventilátoru (Zdroj: Tom’s Hardware)

Kdo vyrábí samotnou elektronistalaci v tomto zdroji, Cooler Master nechtěl veřejně prozradit, není to asi nějaké obvyklé jméno (protože Tom’s Hardware píše, že nejde o žádného z dodavatelů, které již recenzovali). Mají však mít účinnost 80+ Platinum a pracovat plně digitálně. Má jít o DC-DC design s bridgeless PFC a LLC rezonančním konvertorem.

Cenu, ani kdy by se ale tento zlepšovák s vyměnitelným ventilátorem mohl objevit v reálném produktu, ale zatím nevíme. Cooler Master ještě nepřislíbil žádný konkrétní zdroj, který by s ním měl vyjít, jde tedy spíš o koncept. Nápad je to ale zajímavý, takže by bylo pěkné, kdyby se ujal. Minimálně třeba u highendových drahých zdrojů by to bylo docela vítané, pokud by uživatel mohl porouchaný nebo hlučný ventilátor snadno měnit.