Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák

Snadná fanless úprava, nebo vyměnění ventilátoru bez rozmontování

Na Computexu 2019 firma Cooler Master ukázala docela zajímavý nápad z říše zdrojů. Jmenuje se „Project Fanless“ a je to tedy pasivně chlazený zdroj. Ale ne čistě. Zdroj má možnost ventilátor přidat – a to rychle bez rozebrání, porušení záruky a rizika úrazu (uvnitř zdroje je nebezpečně vysoké napětí a silné kondenzátory). Zároveň jde vlastně taky o první zdroj, kde se dá jednoduše vyměnit ventilátor, což je taky dost zajímavé.

Project Fanless je prototyp ATX zdroje, který ve svém výchozím provedení bez ventilátoru má zvládnout až 650 W výkonu (což samo o sobě není špatné). S ventilátorem může navýšit kapacitu až na 1000 W se stejnou elektronikou. Ale na rozdíl od jiných zdrojů s takovouto volbou není ventilátor uvnitř vždy a pasivní režim se nezapíná například přepínačem. Místo toho je prostor ventilátoru volný, což je asi lepší pro samovolnou ventilaci.

Ovšem v této části má zdroj šuplík, který se dá otevřít a do něj lze zasunout speciální vložku, na níž osadíte 120mm ventilátor. Ten se tedy dá nainstalovat bez toho, aby se šasi rozšroubovalo a nemusíte se nijak přiblížit k PCB nebo součástkám uvnitř (což se neelektrikářům důrazně nedoporučuje – pokud by třeba zůstaly nabité kondenzátory, můžete dostat nebezpečný šok, rizikové by byly i případné zásahy do těchto vnitřností). Na šuplíku jsou kontakty pro připojení ventilátoru ke zdroj, které se automaticky zapojí při zasunutí šuplíku. Samotný ventilátor tedy klasickým čtyřpinovým ventilátorem připojíte do adaptéru v šuplíku před zasunutím.

Cooler Master Project Fanless (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Možnost jednoduché výměny ventilátorů

Tento nápad vypadá hodně zajímavě, protože kromě volby pasivního a aktivního chlazení také  dovolí každému jednoduše vyměnit ventilátor třeba v případě poruchy ložisek, hlučnosti, kvůli vyčištění, nebo prostě proto, že chcete nějaký tišší. Podle firmy Cooler Master by bylo pro zdroj několik nabízených typů s PWM regulací, z nichž by si člověk mohl vybrat. Je ale doporučován nějaký s top otáčkami 1500 RPM, pokud by tedy alespoň byl požadavek dosáhnout oněch 1000 wattů. Obecně se nedoporučuje bez rozmyslu měnit ventilátory ve zdrojích za slabší, protože s tím nemusí elektronika počítat a přehřát se. Ale jelikož zde má zdroj zvládat 650 W pasivně, asi by to v tomto případě při opatrném využívání (když nepůjdete se zatížením na hranu) mohlo být schůdné.

Cooler Master Project Fanless: šuplík pro ventilátor (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Protože čtyřpinový konektor a tvar ventilátoru vypadají standardně, asi by mělo být možné instalovat opravdu velkou škálu ventilátorů, což je pro „tunění“ tišších sestav hodně lákavé. A samozřejmě je také zajímavá možnost vlastnit stejný zdroj pro různá využití a podle potřeby z něj někdy větrák vybrat a jindy ho zase vrátit zpátky. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tato specialita nebude sama o sobě stát takový velký příplatek, že byste si snáz už mohli rovnou koupit dva různé zdroje.

Cooler Master Project Fanless: adaptér zajišťující připojení ventilátoru (Zdroj: Tom’s Hardware)

Kdo vyrábí samotnou elektronistalaci v tomto zdroji, Cooler Master nechtěl veřejně prozradit, není to asi nějaké obvyklé jméno (protože Tom’s Hardware píše, že nejde o žádného z dodavatelů, které již recenzovali). Mají však mít účinnost 80+ Platinum a pracovat plně digitálně. Má jít o DC-DC design s bridgeless PFC a LLC rezonančním konvertorem.

Cenu, ani kdy by se ale tento zlepšovák s vyměnitelným ventilátorem mohl objevit v reálném produktu, ale zatím nevíme. Cooler Master ještě nepřislíbil žádný konkrétní zdroj, který by s ním měl vyjít, jde tedy spíš o koncept. Nápad je to ale zajímavý, takže by bylo pěkné, kdyby se ujal. Minimálně třeba u highendových drahých zdrojů by to bylo docela vítané, pokud by uživatel mohl porouchaný nebo hlučný ventilátor snadno měnit.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850

Jedna súťaž o zdroj skončila, druhá začína. Cooler Master do súťaže HWCooling venoval svoj 850-wattový model GX III Gold. Ten môžete pri troche šťastia vyhrať. Nebude to úplne „zadarmo“, ale ani veľmi sa nezapotíte. Jediné, čo treba, je preukázať sa základným prehľadom týkajúcich sa vecí okolo zdrojov Cooler Master. Obzvlášť jednoduché to bude pre fanúšikov značky, ale zvládnete to určite všetci. Celý článok „Nevyšlo minule? Ešte máme Cooler Master GX III Gold 850“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Konečně to taky někoho napadlo. Rámeček a konektor umožňujícící výměnu ventilátoru a filtru už by jinak prosadila asi jen strana!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *