Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák

Snadná fanless úprava, nebo vyměnění ventilátoru bez rozmontování

Na Computexu 2019 firma Cooler Master ukázala docela zajímavý nápad z říše zdrojů. Jmenuje se „Project Fanless“ a je to tedy pasivně chlazený zdroj. Ale ne čistě. Zdroj má možnost ventilátor přidat – a to rychle bez rozebrání, porušení záruky a rizika úrazu (uvnitř zdroje je nebezpečně vysoké napětí a silné kondenzátory). Zároveň jde vlastně taky o první zdroj, kde se dá jednoduše vyměnit ventilátor, což je taky dost zajímavé.

Project Fanless je prototyp ATX zdroje, který ve svém výchozím provedení bez ventilátoru má zvládnout až 650 W výkonu (což samo o sobě není špatné). S ventilátorem může navýšit kapacitu až na 1000 W se stejnou elektronikou. Ale na rozdíl od jiných zdrojů s takovouto volbou není ventilátor uvnitř vždy a pasivní režim se nezapíná například přepínačem. Místo toho je prostor ventilátoru volný, což je asi lepší pro samovolnou ventilaci.

Ovšem v této části má zdroj šuplík, který se dá otevřít a do něj lze zasunout speciální vložku, na níž osadíte 120mm ventilátor. Ten se tedy dá nainstalovat bez toho, aby se šasi rozšroubovalo a nemusíte se nijak přiblížit k PCB nebo součástkám uvnitř (což se neelektrikářům důrazně nedoporučuje – pokud by třeba zůstaly nabité kondenzátory, můžete dostat nebezpečný šok, rizikové by byly i případné zásahy do těchto vnitřností). Na šuplíku jsou kontakty pro připojení ventilátoru ke zdroj, které se automaticky zapojí při zasunutí šuplíku. Samotný ventilátor tedy klasickým čtyřpinovým ventilátorem připojíte do adaptéru v šuplíku před zasunutím.

Cooler Master Project Fanless (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Možnost jednoduché výměny ventilátorů

Tento nápad vypadá hodně zajímavě, protože kromě volby pasivního a aktivního chlazení také  dovolí každému jednoduše vyměnit ventilátor třeba v případě poruchy ložisek, hlučnosti, kvůli vyčištění, nebo prostě proto, že chcete nějaký tišší. Podle firmy Cooler Master by bylo pro zdroj několik nabízených typů s PWM regulací, z nichž by si člověk mohl vybrat. Je ale doporučován nějaký s top otáčkami 1500 RPM, pokud by tedy alespoň byl požadavek dosáhnout oněch 1000 wattů. Obecně se nedoporučuje bez rozmyslu měnit ventilátory ve zdrojích za slabší, protože s tím nemusí elektronika počítat a přehřát se. Ale jelikož zde má zdroj zvládat 650 W pasivně, asi by to v tomto případě při opatrném využívání (když nepůjdete se zatížením na hranu) mohlo být schůdné.

Cooler Master Project Fanless: šuplík pro ventilátor (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Protože čtyřpinový konektor a tvar ventilátoru vypadají standardně, asi by mělo být možné instalovat opravdu velkou škálu ventilátorů, což je pro „tunění“ tišších sestav hodně lákavé. A samozřejmě je také zajímavá možnost vlastnit stejný zdroj pro různá využití a podle potřeby z něj někdy větrák vybrat a jindy ho zase vrátit zpátky. Tedy samozřejmě za předpokladu, že tato specialita nebude sama o sobě stát takový velký příplatek, že byste si snáz už mohli rovnou koupit dva různé zdroje.

Cooler Master Project Fanless: adaptér zajišťující připojení ventilátoru (Zdroj: Tom’s Hardware)

Kdo vyrábí samotnou elektronistalaci v tomto zdroji, Cooler Master nechtěl veřejně prozradit, není to asi nějaké obvyklé jméno (protože Tom’s Hardware píše, že nejde o žádného z dodavatelů, které již recenzovali). Mají však mít účinnost 80+ Platinum a pracovat plně digitálně. Má jít o DC-DC design s bridgeless PFC a LLC rezonančním konvertorem.

Cenu, ani kdy by se ale tento zlepšovák s vyměnitelným ventilátorem mohl objevit v reálném produktu, ale zatím nevíme. Cooler Master ještě nepřislíbil žádný konkrétní zdroj, který by s ním měl vyjít, jde tedy spíš o koncept. Nápad je to ale zajímavý, takže by bylo pěkné, kdyby se ujal. Minimálně třeba u highendových drahých zdrojů by to bylo docela vítané, pokud by uživatel mohl porouchaný nebo hlučný ventilátor snadno měnit.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Cooler Master prezentuje na CESe celý rad nových chladičov

Na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky (CES) v Las Vegas sa firma Cooler Master naozaj vyšvihla. Výstavisko zdobí dlhý zástup procesorových chladičov. Tradičných vzduchových, ale i kvapalinových typu AIO. Medzi sviežimi, doteraz nevídanými modelmi sa blysli aj nové revízie starých známych konštrukcií na čele s legendárnym Hyper 212 Evo opradeným mnohými funkčnými inováciami. Celý článok „Cooler Master prezentuje na CESe celý rad nových chladičov“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák

Po létech spíš utilitárního designování vzduchových chladičů se teď dost výrazně začíná prosazovat hráčská móda jdoucí po nějakém zajímavém vzhledu. Do tohoto trendu zapadá nový CPU chladič MasterAir MA620M, jejž vypouští na trh firma Cooler Master. Jde o dvouvěžový chladič klasické koncepce, ale jen s jedním ventilátorem, schovaným mezi žebry a pod ozdobnou kapotou. Ve skříni to tedy vypadá úplně jinak, než na co jsme zvyklí. Celý článok „MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Konečně to taky někoho napadlo. Rámeček a konektor umožňujícící výměnu ventilátoru a filtru už by jinak prosadila asi jen strana!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *