Site icon HWCooling.net

Coollaboratory Liquid Ultra proti Thermal Grizzly Conductonaut

Popis a výsledky testov

Firma Coollaboratory sa vryla do pamätí hardvérových nadšencov predovšetkým vďaka jej tekutým kovom. Model s vyššou tepelnou vodivosťou, Liquid Ultra, sa už dlhý čas s obľubou používa na pomoc žravým čipom, na ktorých znižuje prestup tepla pôvodná termopasta s neatraktívnymi vlastnosťami. Aby ste zistili, či sa CLU oplatí aj dnes, na Core i5-7600K čelí tvrdému protivníkovi z dielní Thermal Grizzly.

Údaje o tepelnej vodivosti Coollaboratory Liquid Ultra (CLU) v oficiálnom data sheete chýbajú. Niektoré zdroje uvádzajú až príliš optimistických 90 W/mk, väčšina však „iba“ 38,4 W/mk, ktoré budú reálnejšie. Thermal Grizzly má v tom jasno, Conductonaut má papierovo 73 W/mk. Cena (okolo 9 eur) i množstvo obidvoch sú u obidvoch podobné, približne 1 g/0,15 ml.

Aplikátor má praktickejší Thermal Grizzly. Vatová tyčinka je na používanie pohodlnejšia (tenkú vrstvičku na čip nanesiete rýchlejšie) i bezpečnejšia. Po pretretí nemá tendenciu čiastočky tekutého kovu odfrkávať tak ako štetinky Coollaboratory.

Výsledky testov

Merania prebiehajú pri rovnakej metodike ako v teste Operácia Kaby Lake: chladenie čipu na 24 spôsobov. Na orientáciu v grafoch pripomíname, že označenie CLU + MX-2 znamená stav, kedy je na čipe tekutý kov (CLU) a medzi heatspreaderom procesora a chladiča už Arctic MX-2.

Z nameraných výsledkov musíme konštatovať, že je Thermal Grizzly Conductonaut (TGC) efektívnejší a pretaktovaný procesor (cca 110 W) udrží na o 4 – 4,5 ºC nižších teplotách. Coollaboratory Liquid Ultra sa preto pri rovnakej cene ukazuje ako horšia voľba.


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aký tematický test by ste si radi prečítali nabudúce. Za každý tip ďakujeme!