Site icon HWCooling.net

DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly

Testy chladenia SSD

Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Základné parametre

ParametreDeepCool
CH780
Parametre
PodporaMini-ITX, mATX, ATX, E-ATX
Pozícia na zdrojATX/SFX
Chladič CPUdo 132 mm
Grafická kartado 480 mm
Ventilátor9× 120 mm/9× 140 mm (3× predinštalované)/4× 180/200 mm
Montáž radiátorov3× do 360/420 mm
2,5" pozície2 + 2 zdieľané
3,5" pozície2 zdieľané
DVD/BR0
Rozmery [V/D/Š] (a objem)551 × 528 × 250 mm (69,7 l bez nožičiek)
Hmotnosť13,7 kg
Materiályoceľ + plast + temperované sklo
Konektivita4× USB 3.2 gen. 1 typ A + 1× USB 3.2 gen. 2 typ C + 1× 3,5mm jack
MSRP179,99 eur/4581 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2937" as a base selector for example: #supsystic-table-2937 { ... } #supsystic-table-2937 tbody { ... } #supsystic-table-2937 tbody tr { ... } */

Exteriér

V rámci balenia oceňujem ochranu skrinky pred poškodením. Použitá je molitanová výplň, s ktorou sa veľmi dobre manipuluje a nezanecháva za sebou toľko neporiadoku ako napríklad polystyrén. Drobné príslušenstvo (skrutky, sťahovacie pásky, …) je sústredené do praktického organizéra s pevnými prepážkami. Štandardnou súčasťou (príslušenstva) je aj riser PCI Express s držiakom na vertikálnu inštaláciu grafickej karty.

Predná a ľavá časť exteriéru skrinky je tvorená z temperovaného skla. To je hrubé 3,90 mm. Ľavá bočnica je uchytená v ráme cez západkový mechanizmus, ktorý je medzi výrobcami skriniek čím ďalej tým viac populárny. Musím ale povedať, že prvotné vytlačenie bočnice z rámu bol boj. Držala tam tak pevne, že som sa pri jej odťahovaní obával o poškodenie skla.

   

Pravá časť skrinky je tvorená veľkou plechovou bočnicou. Tá je aj s dvoma veľkými perforáciami pevná a prehýbanie bočnice je minimálne. Zásluhu na tom má hlavne hrúbka plechu, ktorá je takmer jeden milimeter. Nezabudlo sa ani na efektívne uchytenie tohto panela. Na vrchu a po stranách plechu sú umiestnené kužeľové západky, ktoré držia celú bočnicu na skrinke dostatočne pevne. 

Za jeden a pol milimetrovými otvormi v perforácii sa nenachádza žiadny prachový filter. To z nej robí ideálnu pozíciu pre vyfukovanie teplého vzduchu von zo skrinky, namiesto nasávania toho chladného.

   

Veľké percento z vrchnej časti skrinky tvoria znova otvory. Tie sú v tomto prípade ešte o niečo väčšie ako na pravej bočnici, konkrétne 4 mm. Výhoda vrchnej časti je, že má aj jemný prachový filter zabudovaný v paneli. Ten drží na skrinke rovnako cez západkový mechanizmus, no zo zadnej strany sa panel zaisťuje dvoma skrutkami. Tie aj po odskrutkovaní ostávajú na paneli. Keďže sú voľné, tak pri nasadzovaní panela sa mi niekoľkokrát stalo, že prekážali k správnemu zaisteniu západkového mechanizmu. Jednoducho sa treba s nimi pohrať, aby mohol plech úplne doľahnúť na rám skrinky.

Hlavná dominanta vrchnej časti je panel I/O umiestnený pozdĺžne pravého okraja. Nájdete tu celkovo až šesť konektorov. Štyri z toho sú porty USB typu A a jeden rýchlejší port USB typu C. Posledný konektor je 3,5 mm Jack, ktorý je spoločný pre slúchadlá a mikrofón. Prvé a väčšie z dvoch tlačidiel slúži pre zapnutie/vypnutie počítača. Jeho aktivačná dráha je relatívne krátka a po aktivácii vám dá hmatovú aj zvukovú odozvu. Pre zmenu režimu podsvietenia slúži malé tlačidlo. To je kvôli svojej veľkosti a aj väčšej aktivačnej dráhe zložitejšie zopnúť. Hlavne keď máte počítač na stole a zo stoličky chcete vypnúť/zmeniť podsvietenie. Poslednou časťou panela I/O je silná biela LED, ktorá indikuje zapnutie počítača.

   

Pod horným panelom sa nachádza priestor pre uloženie ventilátorov alebo radiátora kvapalinového chladiča. Pomocou dvoch koľajníc je možné nastaviť šírku pre uchytenie ventilátorov od 120 cez 140, 180 až po formát 200 mm. Menšie formáty (120 a 140 mm) sa sem zmestia až tri, zatiaľ čo tie väčšie (180 a 200 mm) „iba“ dva. Ani pri radiátore kvapalinového chladiča nebudete obmedzení, pretože je tu preňho priestor až do formátu 360/420 mm.

Ako si môžete všimnúť, tak zadná časť je usporiadaná inak ako väčšina dnešných skriniek. Pod stropom je veľa voľného priestoru, pričom otvor pre panel I/O základnej dosky začína až v druhej pätine skrinky. Dokonca aj jeho umiestnenie nie je tradičné – v strede, medzi dvoma perforáciami. Pod ním sa nachádza až deväť krytiek pre pozície rozširujúcich kariet PCI Express. Zarovno s krytkami je otvor pre napájací zdroj. Smerovanie otvoru naznačuje, že osadenie zdroja bude vertikálne.

Skrinka je od zeme vzdialená 23 mm vďaka štyrom podlhovastým nožičkám. Tie majú na sebe mäkkú podrážku, aby sa nepoškodil povrch, na ktorom je postavená. Zvyšok spodnej časti je deravý s rovnakými štvorcovými otvormi, ako tomu je aj na vrchu skrinky. Na boj s prachom sa tu myslelo taktiež, takže je tu umiestnený veľký prachový filter s jemnými nylónovým sitkom. Ten sa dá vybrať a vyčistiť. Nanešťastie sa filter vyberá potiahnutím zozadu von, čomu môže vadiť umiestnenie skrinky – ak je za ňou stena.

   

Spodná časť je k rámu skrinky istená šiestimi skrutkami, cez ktoré sa dá uvoľniť a vybrať. Vďaka tomu sa dostanete k rovnakým dvom koľajniciam ako aj pod stropom skrinky. Tie je možné konfigutovať presne podľa potreby na ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča. Môžete sem umiestniť aj menej štandardné formáty ako napríklad 180 alebo 200 mm, ktoré sa sem zmestia dva. Nezabúda sa aj na menšie 120 a 140 mm ventilátory. Tie sem dáte v počte až troch kusov. Pre radiátor kvapalinového chladiča máte možnosť výberu až do formátu 360/420 mm.

Druhotná funkcia odobratia celej spodnej časti je v prístupe ku skrutkám, ktoré zaisťujú predné sklo.

   



Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Interiér

Vnútro skrinky ponúka obrovský otvorený priestor s vysunutým podnosom pre základnú dosku. Na ňu môžete osadiť takmer všetky formáty základných dosiek. Od Mini-ITX cez mATX, ATX až po E-ATX do šírky 285 mm. Kvôli vysunutému podnosu je obmedzený výber vežovitého chladiča procesora iba na 132 mm. Pre grafické karty je zase priestoru viac než by bolo treba, až 480 mm. To vám garantuje kompatibilitu aj pre budúce generácie grafických kariet. Pre tie ťažšie je na podnose pripravený aj držiak, ktorý je možné výškovo prispôsobiť aj pre širšie grafické karty. 

Pevné plechy hrubé 0,95 mm kompenzujú (iba) postranné uchytenie podnosu. Vďaka tomu je podnos pevný a nejaví žiadne známky prehýbania a to aj napriek dvom bočným otvorom pre kabeláž o veľkosti 40 mm.

   

Kvôli obmedzenému priestoru sa väčšina grafických kariet upevňuje do vertikálnej polohy. Adaptér pre takéto umiestnenie nájdete v príslušenstve aj s predĺžením slotu PCIe. Ten je dodávaný v štandarde PCIe 4.0. Pre uloženie grafickej karty do vertikálnej polohy je potrebné sedem z deviatich krytiek vybrať. Následne do týchto voľných pozícií priskrutkujete adaptér. Istiaca skrutka spodnej krytky je nelogicky zakrytá širším rámom skrinky. S obyčajným skrutkovačom ju neuvoľníte a musíte siahnuť po malej račni alebo uhlovom nadstavci.

   

Keďže skrinka nemá tunel, tak zospodu máte koľajnice na ktoré môžete umiestniť ventilátory do 200 mm alebo radiátor kvapalinového chladiča do formátu 360/420 mm. 

Dodávané ventilátory vo formáte 140 mm sú síce tri, no sú osadené v jednom spoločnom ráme na bočnej strane skrinky. Vďaka tomu sú vyvedené iba dva káble namiesto šiestich. Jeden pre ich napájanie a druhý pre podsvietenie RGB. Z výroby sú orientované ako výstupné ventilátory, ktoré majú dostať zohriaty vzduchu preč zo skrinky. K tomu je aj bočný panel bez prachového sita vyhotovený.

   

Pre „čistý“ pohľad na a do skrinky sa dá predná podpera, kde sa stretáva bočné a predné sklo, vybrať von. Tá vám poslúži pri preprave, aby sa pri náraze nepoškodilo sklo skrížením či samotný rám skrinky.

Podnos okrem základnej dosky, grafickej karty a procesora musí na sebe niesť aj hardvér, ktorý sa zvyčajne nachádza v tuneli. Máte tu umiestnené dva hybridné priečinky pre 2,5″ alebo 3,5″ úložisko. Prvý je priskrutkovaný priamo na podnose z opačnej strany, takže pri výmene úložiska v ňom je nutné vybrať aj osadenú základnú dosku. Druhý priečinok je pripevnený priamo na tom prvom, čiže sa s ním dá bez ťažkostí manipulovať.

   

O rám a podnos je štyrmi skrutkami uchytená klietka pre napájací zdroj. Ten môže byť vo formáte ATX ale aj SFX. Priestoru pre napájací zdroj aj so zapojenou kabelážou máte k dispozícii 260 mm.

Pri osadení napájacieho zdroja SFX získate priestor na podnose pre dve 2,5″ úložiska. S uchyteným zdrojom ATX už nie je medzi ním a podnosom priestor pre tenké úložisko. Ich osadenie je jednoduché, pomocou špeciálnych skrutiek v príslušenstve. Tie sa po naskrutkovaní do úložiska dajú beznástrojovo nacvaknúť do otvorov v podnose.

   

Spodná časť skrinky ukrýva aj malý čip pre ovládanie podsvietenia. Vďaka nemu máte k dispozícii 17 rôznych režimov a farieb podsvietenia. Napája sa pomocou kábla SATA priamo z napájacieho zdroja. Taktiež máte možnosť ovládať a napájať podsvietenie priamo zo základnej dosky.

Ľavá strana patrí otvoru s dvoma koľajnicami, kde je uchytený aj dodávaný trojventilátor. Okrem troch 120/140 mm ventilátorov je možnosť umiestniť sem posledný z troch radiátorov kvapalinového chladiča. Tak ako na predchádzajúcich poziciach, tak aj tu sa zmestí veľký 360/420 mm radiátor.

Všetko toto držia po kope plechy rámu skrinky, ktoré sú ešte hrubšie ako tie na podnose. Ich hrúbka je až 1,15 mm.

Inštalácia hardvéru do skrinky bola pohodlná až na jednu drobnosť. Konkrétne som sa „bil“ s dĺžkou dodávaného risera PCI Express pri zapájaní pomerne úzkej grafickej karty. Zvyšná časť išla takpovediac intuitívne. Na ako takú správu kabeláže stačili tri predpripravené sťahovacie pásky na suchý zips. Všetko ostatné už zariadil samotný priestor za podnosom, ktorý je od bočnice široký 95 mm.

   



Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Metodika testovania

Kvôli stiesnenému priestoru medzi podnosom a ľavou bočnicou je kompatibilita vežovitých chladičov procesora značne obmedzená. Preto som osadil hardvér, ktorý používam k testovaniu Mini ITX skriniek. Možnosti CH780 ale skôr vyzývajú k inštalácii obrovského kvapalinového chladiča minimálne na procesor, ak nie aj pre grafickú kartu. Zmestia sa sem až tri 420 mm radiátory naraz.

S dodávaným 420 mm trojventilátorom otestujem pôvodné osadenie, ktoré je orientované na vyťahovanie ohriatého vzduchu cez pravú bočnicu. Aj keď na bočnici absentuje prachový filter, tak pri vyššej hlučnosti (39 dBA) ich porovnáme aj v opačnom garde – nasávanie chladného vzduchu dnu.

Testovanie beží v domácich podmienkach, kde sa snažím o čo najpresnejšie výsledky. V miestnosti je počas testovania teplota vzduchu pred skrinkou 23 stupňov Celzia a minimálna hlučnosť, ktorú viem merať hlukomerom Voltcraft SL-100, je 32,4 dBA. Snímač hlukomera je zarovnaný na stred vrchnej strany skrinky vo vzdialenosti 10 cm, pre čo najlepšie meranie rozdielu rýchlosti ventilátorov, ktoré mením pomocou základnej dosky. K jednoduchému porovnaniu k ostatným skrinkám sú vždy regulované na fixné úrovne hluku. 

Jednotlivé komponenty sú zahrievané po dobu 10 minút v syntetických záťažových testoch FurMark a súbežne s Prime95 (vlastné nastavenia). Táto doba je dostatočne dlhá, aby sa všetky komponenty dostatočne zahriali. Medzi testami sú potom 15-minútové chladiace prestávky, počas ktorých sa teploty komponentov (a i teplota vzduchu v skrinke) dostanú na východiskovú úroveň.

Hlučnosti režimov:

  • 36 dBA
  • 39 dBA

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 3700X
Základná doskaAsus ROG Strix X470-I Gaming
Chladič procesoraNoctua NH-L9x65 SE-AM4
Teplovodivá pastaNoctua NT-H2
Grafická kartaAsus RTX 2060 Super Dual
RAMPatriot, 2× 8GB, 3600 MHz/CL17
SSDWestern Digital Blue 500GB (2280)
Napájací zdrojCorsair RM750x
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2938" as a base selector for example: #supsystic-table-2938 { ... } #supsystic-table-2938 tbody { ... } #supsystic-table-2938 tbody tr { ... } */




Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Testy chladenia CPU a GPU






Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Testy chladenia základnej dosky








Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Testy chladenia SSD




Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Záver

Napriek tomu, že vzorka skriniek na porovnanie je pomerne malá (nemohli sme použiť vysoký chladič, tak ako obvykle), ale aj tak výsledky testov poukazujú na jednu pozoruhodnú vec. Továrenské nastavenie ventilátorov s orientáciou „outtake“ je menej efektívne, ako keď systémové chladenie pretočíte komplet na „intake“.

Pri tradičných rozloženiach (tri ventilátory vpredu vs. tri ventilátory vzadu/pod stropom) to platiť nemusí (a väčšinou nebude), ale situácia v DeepCool CH780 je predsa len trochu špecifická. A síce tým, že ventilátory sú vždy pomerne ďaleko od základnej dosky a pri orientácii, keď z interiéru teplý vzduch odvádzajú, vytvárajú v okolí, ktoré treba najviac ochladzovať, menší tlak v porovnaní s opačnou situáciou. Tlak sa stráca aj tým, ako je plášť skrinky pomerne výrazne perforovaný. To je zase výhoda opačnej orientácie, pri ktorej sa teplo nekumuluje a naopak môže ohriatý vzduch efektívne unikať aj keď ho na výstupnej mriežke nič „neurýchľuje“. Škoda len, že za bočnicou chýba prachový filter. Po pretočení ventilátorov v dodávanej pozícii tak možno očakávať rýchlejšie znečistovanie prachom z okolia. Vyžadovaná tak bude častejšia údržba. Trojicu ventilátorov ale možete zboku zobrať a umiestniť napríklad pod strop alebo na prízemie. Rozdeliť nejdú kvôli spoločnému rámčeku.

Na druhej strane treba poznamenať i to, že skrinka je primárne určená pre kvapalinové chladiče a naša situácia (s Noctua NH-L9x65 SE-AM4) očakávaný scenár príliš nereflektuje.

Dielenské vyhotovenie skrinky je na vysokej úrovni. Nadštandardná hrúbka plechov zabezpečuje pevnosť celej konštrukcie. Vrchný a bočné panely sú nacvaknuté beznástrojovým západkovým mechanizmom, vďaka čomu máte rýchly prístup k všetkým komponentom. K experimentovaniu s chladením, či vzduchovým alebo kvapalinovým, máte takmer nekonečne veľa možností. Dokonca sa na prízemie a strop zmestia ventilátory formátu 180 a 200 mm. Radiátory kvapalinového chladiča sem môžete naraz dať až tri formátu 360/420 mm. Ani konektivita nezaostáva a poteší možnosť zapojiť až päť konektorov USB z čoho je jeden rýchlejší typu C.

Inštalácia hardvéru išla okrem ťažkosti s kratším predĺžením pozície PCI Express hladko. Veľkým pomocníkom pri osádzaní sú vyberateľné panely na bokoch, vpredu a navrchu. Tak sa otvorí celá skrinka a nič vám neprekáža v inštalácii. Vysunutý podnos do priestoru skrinky vytvára veľa priestoru pre správu kabeláže.

Zo skrinky ako celku je vidieť, že si pri navrhovaní a realizácii skrinky v DeepCool dali záležať. Všetko od konštrukcie až po inštaláciu do seba zapadá a tak mi nezostáva nič iné, ako udeliť skrinke CH780 najvyššie ocenenie „Top-notch“.

DeepCool CH780
+ Solídne dielenské vyhotovenie
+ Až deväť pozícií pre 120/140 mm ventilátory...
+ ... a možnosť použiť aj štyri 180/200 mm ventilátory
+ Až tri pozície pre radiátor formátu 360/420
+ Jemný prachový filter na spodnom a vrchnom paneli
+ Až päť konektorov USB (vrátane rýchleho typu C)
+ Jednoduchá montáž a správa kabeláže
- Nepodpora vyšších vežovitých chladičov CPU
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2939" as a base selector for example: #supsystic-table-2939 { ... } #supsystic-table-2939 tbody { ... } #supsystic-table-2939 tbody tr { ... } */