DeepCool CH780: Základom široké pozorovacie uhly

Exteriér

Akvárium či terárium? Skrátka poriadne presklená (panoramatická?) skrinka, v ktorej dobre vidieť na komponenty. Nielen vzhľad má byť „tým atraktívnym“, ale takisto bohaté možnosti chladenia, respektíve inštalácie kvapalinových chladičov. A zmysel u DeepCool CH780 môže dávať takisto re-konfigurácia systémových ventilátorov. Rozdiely mapujeme aj v porovnávacích testoch.

Základné parametre


Exteriér

V rámci balenia oceňujem ochranu skrinky pred poškodením. Použitá je molitanová výplň, s ktorou sa veľmi dobre manipuluje a nezanecháva za sebou toľko neporiadoku ako napríklad polystyrén. Drobné príslušenstvo (skrutky, sťahovacie pásky, …) je sústredené do praktického organizéra s pevnými prepážkami. Štandardnou súčasťou (príslušenstva) je aj riser PCI Express s držiakom na vertikálnu inštaláciu grafickej karty.

Predná a ľavá časť exteriéru skrinky je tvorená z temperovaného skla. To je hrubé 3,90 mm. Ľavá bočnica je uchytená v ráme cez západkový mechanizmus, ktorý je medzi výrobcami skriniek čím ďalej tým viac populárny. Musím ale povedať, že prvotné vytlačenie bočnice z rámu bol boj. Držala tam tak pevne, že som sa pri jej odťahovaní obával o poškodenie skla.

   

Pravá časť skrinky je tvorená veľkou plechovou bočnicou. Tá je aj s dvoma veľkými perforáciami pevná a prehýbanie bočnice je minimálne. Zásluhu na tom má hlavne hrúbka plechu, ktorá je takmer jeden milimeter. Nezabudlo sa ani na efektívne uchytenie tohto panela. Na vrchu a po stranách plechu sú umiestnené kužeľové západky, ktoré držia celú bočnicu na skrinke dostatočne pevne. 

Za jeden a pol milimetrovými otvormi v perforácii sa nenachádza žiadny prachový filter. To z nej robí ideálnu pozíciu pre vyfukovanie teplého vzduchu von zo skrinky, namiesto nasávania toho chladného.

   

Veľké percento z vrchnej časti skrinky tvoria znova otvory. Tie sú v tomto prípade ešte o niečo väčšie ako na pravej bočnici, konkrétne 4 mm. Výhoda vrchnej časti je, že má aj jemný prachový filter zabudovaný v paneli. Ten drží na skrinke rovnako cez západkový mechanizmus, no zo zadnej strany sa panel zaisťuje dvoma skrutkami. Tie aj po odskrutkovaní ostávajú na paneli. Keďže sú voľné, tak pri nasadzovaní panela sa mi niekoľkokrát stalo, že prekážali k správnemu zaisteniu západkového mechanizmu. Jednoducho sa treba s nimi pohrať, aby mohol plech úplne doľahnúť na rám skrinky.

Hlavná dominanta vrchnej časti je panel I/O umiestnený pozdĺžne pravého okraja. Nájdete tu celkovo až šesť konektorov. Štyri z toho sú porty USB typu A a jeden rýchlejší port USB typu C. Posledný konektor je 3,5 mm Jack, ktorý je spoločný pre slúchadlá a mikrofón. Prvé a väčšie z dvoch tlačidiel slúži pre zapnutie/vypnutie počítača. Jeho aktivačná dráha je relatívne krátka a po aktivácii vám dá hmatovú aj zvukovú odozvu. Pre zmenu režimu podsvietenia slúži malé tlačidlo. To je kvôli svojej veľkosti a aj väčšej aktivačnej dráhe zložitejšie zopnúť. Hlavne keď máte počítač na stole a zo stoličky chcete vypnúť/zmeniť podsvietenie. Poslednou časťou panela I/O je silná biela LED, ktorá indikuje zapnutie počítača.

   

Pod horným panelom sa nachádza priestor pre uloženie ventilátorov alebo radiátora kvapalinového chladiča. Pomocou dvoch koľajníc je možné nastaviť šírku pre uchytenie ventilátorov od 120 cez 140, 180 až po formát 200 mm. Menšie formáty (120 a 140 mm) sa sem zmestia až tri, zatiaľ čo tie väčšie (180 a 200 mm) „iba“ dva. Ani pri radiátore kvapalinového chladiča nebudete obmedzení, pretože je tu preňho priestor až do formátu 360/420 mm.

Ako si môžete všimnúť, tak zadná časť je usporiadaná inak ako väčšina dnešných skriniek. Pod stropom je veľa voľného priestoru, pričom otvor pre panel I/O základnej dosky začína až v druhej pätine skrinky. Dokonca aj jeho umiestnenie nie je tradičné – v strede, medzi dvoma perforáciami. Pod ním sa nachádza až deväť krytiek pre pozície rozširujúcich kariet PCI Express. Zarovno s krytkami je otvor pre napájací zdroj. Smerovanie otvoru naznačuje, že osadenie zdroja bude vertikálne.

Skrinka je od zeme vzdialená 23 mm vďaka štyrom podlhovastým nožičkám. Tie majú na sebe mäkkú podrážku, aby sa nepoškodil povrch, na ktorom je postavená. Zvyšok spodnej časti je deravý s rovnakými štvorcovými otvormi, ako tomu je aj na vrchu skrinky. Na boj s prachom sa tu myslelo taktiež, takže je tu umiestnený veľký prachový filter s jemnými nylónovým sitkom. Ten sa dá vybrať a vyčistiť. Nanešťastie sa filter vyberá potiahnutím zozadu von, čomu môže vadiť umiestnenie skrinky – ak je za ňou stena.

   

Spodná časť je k rámu skrinky istená šiestimi skrutkami, cez ktoré sa dá uvoľniť a vybrať. Vďaka tomu sa dostanete k rovnakým dvom koľajniciam ako aj pod stropom skrinky. Tie je možné konfigutovať presne podľa potreby na ventilátory alebo radiátor kvapalinového chladiča. Môžete sem umiestniť aj menej štandardné formáty ako napríklad 180 alebo 200 mm, ktoré sa sem zmestia dva. Nezabúda sa aj na menšie 120 a 140 mm ventilátory. Tie sem dáte v počte až troch kusov. Pre radiátor kvapalinového chladiča máte možnosť výberu až do formátu 360/420 mm.

Druhotná funkcia odobratia celej spodnej časti je v prístupe ku skrutkám, ktoré zaisťujú predné sklo.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty

Objem do 20 litrov a pritom súčasne priestor aj pre grafickú kartu, ako je GeForce RTX 4090 či najvyššie vežovité chladiče. A k tomu držadlo na strope. Máločo definuje lepšie skrinku na herné akcie, kde prichádzate s vlastným výkonným počítačom. V tomto prípade je reč o DeepCool CH160. To je nová „SFF“ skrinka s odporučenou cenou iba 60 eur, v rámci ktorej sa viac než na prémiové vyhotovenie kládol dôraz na efektívne chladenie. Celý článok „DeepCool CH160 je lacná ITX skrinka pre veľké komponenty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. K čemu jsou dobré 4xUSB + 1xUSB-C, když na deskách je běžně jeden konektor pro dva USB?

    Mně to přijde jako kdyby část výrobců šetřila a dá 1xUSB a část se rozmáchne a dá toho tam víc než je reálně připojitelné.

    1. Hmm… neviem, či sú základné dosky s dvoma 19-pinmi USB vo väčšine alebo v početnej menšine, no zopár ich rozhodne je. Medzi drahšími modelmi, ktoré majú predpoklad častejšieho párovania so skrinkou z vyššej triedy, to bude asi aj tá väčšina.

    2. 1 konektor pre 2xusbA je len na lacnych doskach, na normalnych su 2. Konektor pre uscC je potom len na tych drahsich doskach..

  2. 😵‍💫 Ventilátory do bloku a odříznout všechny sloty. Mohlo být lépe zdokumentováno, jak je tam ustavená grafika, musel jsem si dojít pro manuál.

  3. do buducnosti, lebo toto uz neopravime… interier bedne fotim s osadenou najvacsou doskou co sa tam zmesti s najvacsim chladicom co sa tam zmesti s najvacsou grafikou co sa tam zmesti, nech ludia vidia ako to vyzera. Tamtie fotky si mozem pozriet na internete a rovnako mi nic nepovedia ako v tejto recenzii. Ako sa do danej bedne zmesti 360 radiator? Nezavadzia mu nieco? A co osadenie 3,5″ diskov? 2,5″ SSD?
    Inak preco su tie akoze predne vrtule naopak?

      1. ked ich das do spravnej polohy, nebudu svietit? Inak vrtule nemaju co svietit, to je ako ked mas zenu a smrdi. Naco ti je taka zena, ty chces aby vonala.

        1. Tohle je spíše takové to sdílné děvče, co dá každému nahlédnout do kuchyně. Jestli mi rozumíš 😊

    1. — „interier bedne fotim s osadenou najvacsou doskou co sa tam zmesti s najvacsim chladicom co sa tam zmesti s najvacsou grafikou co sa tam zmesti“

      Viete ale, že to je na realizáciu prakticky nemožné… koľko komponentov by autor na 30 skriniek musel mať po šuplíkoch? A nakoniec by to aj tak „nikto“ neocenil. Veci sa majú robiť poriadne, ale vždy existujú nejaké hranice. 🙂

        1. A čo skrinky, kde sa zmestia dosky E-ATX? Tie sú taktiež bezpredmetné ako menšie skrinky, do ktorých sa nezmesti D15?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *