Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool

DeepCool Mystique

V znamení rozsiahlejších zmien DeepCool vydáva rad kvapalinových chladičov Mystique. Z hlavných vecí, ktoré majú vplyv na chladiacu efektivitu, sa zasahovalo do konštrukcie čerpadla, coldplatu, ale i ventilátorov. Atraktivitu má zvyšovať aj pridanie pestrofarebného displeja LCD napríklad na monitoring aktivity procesora. Cenovo sa pritom chladiče Mystique držia skôr medzi lacnejšími, pokiaľ sa porovnávajú s podobne vybavenou konkurenciou.

Do predaja sa dostávajú dva chladiče DeepCool Mystique. Jeden z väčším (360 mm) a druhý s menším (240 mm) radiátorom. Samotné radiátory sú pomerne „bežné“, hliníkové s výškou profilu 27 mm. Informáciu k FPI DeepCool neuvádza, ale aj z dostupného nákresu zdá sa, že v tomto smere nepôjde o nič neobvyklé a bude to okolo 20 (vlniek/rebier na štvorcový palec). Všetko ostatné je už ale pozoruhodnejšie (než radiátor).

Čerpadlo prešlo do piatej generácie, ktorá sa oproti štvrtej líši vyššou rýchlosťou (3400 ot./min namiesto 3100 ot./min) a pravdepodobne i vyšším prietokom (hoci teda na úkor o trochu vyššej hlučnosti). Motoček využíva trojfázový krútiaci moment, ktorý má zabezpečiť nižšie vibrácie, a teda hladký chod, ktorý by nemal byť príliš zdrojom sekundárneho hluku.

DeepCool kladie dôraz aj na coldplate, ktorý by mal mať oproti starším vodníkom prepracovanú štruktúru mikrokanálikov tak, aby lepšie reagovala na kritické miesta procesorov. Ktorých presne verejné materiály neuvádzajú, takže tým môžu byť myslené všetky topológie, centrované modely Intelu a aj AMD s asymetrickým rozložením čipletov. Na rýchlej výmene tepla sa má podieľať aj rozdeľovač medzi kanálikmi, ktorý zabezpečuje efektívnejšie prúdenie kvapaliny vnútri bloku.

A potom sú tu nové ventilátory FT12 SE PWM. Tie sa od predošlých FK120 či FC120 geometricky líšia kratšími lopatkami. Táto úprava by sa mohla pozitívne prejaviť na nižších vibráciách a menších tónových špičkách, ktoré možno považovať za jeden z najväčších nedostatkov starších ventilátorov. Rýchlostný rozsah nových 120-milimetrových ventilátorov je 500–2150 ot./min, pričom na maxime má byť dosahovaný prietok vzduchu 123,1 m3/h.

Statický tlak ventilátorov je špecifikovaný až na 4,32 mm H2O, čo je hodnota, ktorá sa zdá byť trochu nadhodnotená, ale uvidíme. Ak sa tieto ventilátory budú predávať aj samostatne, čo je pomerne pravdepodobné, tak budú určite predmetom podrobného testovania. Pozoruhodné sú aj šiestimi statorovými slotmi, čo značí, že pôjde skôr o vyššiu triedu. Ložiská ventilátorov sú fluidné (FDB).

Tretím výrazným prvkom je vrchná stena bloku s 2,8″ (640 × 480 px) displejom. Ten by mal mať pomerne dobré obrazové vlastnosti. Použitá matrica znamená široké pozorovacie uhly zo všetkých strán. Okrem vlastných obrázkov či GIFov displej ponúka i možnosť v reálnom čase zobrazovať zahrievanie, frekvenciu CPU a podobne. Medzi vedľajšími ukazovateľmi na spodnej lište (menším písmom) môžu byť aj informácie o napätí na jednotlivých vetvách. Na správu displeja slúži aplikácia DeepCreative.

Chladičov s poriadnym farebným displejom tu už bolo viac, spomeňte si na MSI MPG CoreLiquid K360 alebo Asus ROG Ryujin II 360, ale za podstatne vyššiu cenu, než DeepCool chce za chladiče Mystique. Odporúčaná cena 360 mm variantu je 180 eur/cca 4590 Kč, menší 240-milimetrový je o 30 eur lacnejší (za 150 eur/cca 3820 Kč). Dostupnosť v obchodoch začína 20. februára, teda dnešným dňom.

Chladiče DeepCool Mystique podporujú platformy AMD AM5/AM4 a Intel LGA 1700/1200/115x.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *