Site icon HWCooling.net

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

AOC Agon Pro AG276QZD

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí.

Poněkud to ušlo naší pozornosti, ale OLED herní monitory s těmito parametry se před nedávnem objevily v obchodech od Asusu – ten nabízí model ROG PG27AQDM, jenž má 1440p panel s frekvencí až 240 Hz a úhlopříčkou 26,5 palce a stojí okolo 32 tisíc Kč (nebo cca 1250–1300 € na Slovensku). Právě s cenou by ale něco mohlo udělat to, že se srovnatelným monitorem ve své hráčské řadě Agon přichází AOC, což jsou monitory s často výhodnějšími cenovkami.

Model AOCu se jmenuje Agon Pro AG276QZD a je docela dobře možné, že uvnitř bude hodně podobný, založený je pravděpodobně na tomtéž 26,5″ panelu. Jde tedy o technologii OLED také s rozlišením 2560 × 1440 bodů. Z povahy panelu tento monitor bude mít lepší odezvu než asi prakticky všechna LCD (jen je otázka, jak by to vypadalo v porovnání se stroboskopickým podsvětlením, které nyní opět Nvidia tlačí pod značkou ULMB 2 – více zde). Odezva je údajně jen 0,03 ms pro přechod šedá-šedá (AOC uvádí tuto stejnou hodnotu pro typickou i minimální odezvu).

Agon Pro AG276QZD

Agon Pro AG276QZD podporuje obnovovací frekvenci až 240 Hz a také adaptivní obnovování přes FreeSync. Respektive, ve specifikacích se píše G-Sync Compatible, jak se Nvidia tuto technologii jala přejmenovávat od chvíle, kdy ji opožděně začala podporovat.

Agon Pro AG276QZD

OLED také dodá výrazně lepší kontrast a podání černé než jakékoli LCD. Panel má 10bitové barvy a široký gamut (pokrytí 98,5 % DCI-P3, 92,5 % NTSC, 96,9 % AdobeRGB), ale je bez certifikace DisplayHDR. Výrobce neuvádí hodnoty maximálního jasu. Ten je u modelu Asusu údajně až 450 cd/m², ale je otázka, jak to má AOC. Jas by mohl být nižší kvůli omezením spočívajícím v chlazení a spotřebě panelu.

Agon Pro AG276QZD

Monitor má vstupy HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4 (od obojího dva) a také rozbočovač USB 3.2 Gen 1 (USB 5Gbps) s dvěma porty, výstup pro sluchátka i 2× 5W reproduktor. Stojan používá ozdobný herní design s tenkými rámečky a na zadní straně má nastavitelnou LED iluminaci Light FX. Současně monitor ale ponechává plné možnosti polohování – lze nastavit výšku v rozsahu 13 cm a také použít pivot (pro otočení do vertikální orientace). Alternativně je možná i VESA montáž.

Posun cen směrem dolů?

Podle českého zastoupení se tento monitor u nás začne prodávat během června – Heureka ho ještě nevidí, ale už by to tedy asi mělo být brzo. A vypadá to, že by opravdu mohl srazit cenu za OLED zobrazovadlo těchto parametrů, jak jsme v to na začátku doufali. Pokud totiž tisková zpráva neobsahuje chybu, je doporučená koncová cena 23 655 Kč (999 € na Slovensku a jinde v eurozóně). Proti modelu Asusu by tedy tato alternativa byla o čtvrtinu levnější.

Zdroj: AOC

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz