Site icon HWCooling.net

Dva pasívy, heatpipe a ventilátor; nový chladič SSD ElecGear

Do ponuky ElecGear pribudol aktívny chladič SSD M.2

Zložitejšie vysoké chladiče na SSD vždy vzbudzujú pozornosť. Plocha ich rebier býva však minimálne pre súčasné modely polovodičových úložísk výrazne predimenzovaná. Na chladenie nanajvýš desať wattov žiadne extrémy netreba. Vyšší chladiaci výkon však môže mať opodstatnenie neskôr, u SSD s podporou PCI Express 5.0. Z tohto pohľadu je aktívny chladič ElecGear pomerne nadčasová novinka.

Chladeniu SSD sa často prikladá väčšia dôležitosť, než je primerané. Je dobré mať na výkonnom SSD aspoň nejaký chladič, ale nemá zmysel to preháňať. Obzvlášť v stolových počítačoch s dobre fungujúcou cirkuláciou vzduchu. Výkonné SSD NVMe s podporou PCI Express 4.0 síce dosahujú 8–10 wattov, to však iba špičkovo – pri sekvenčných prenosoch. Tie ale pri takomto výkone nikdy netrvajú dlho, ale keď trvajú dlhší čas, tak je to až po prečerpaní pSLC buffera, kedy s nižším výkonom ide ruka v ruke aj nižšia spotreba (a tým pádom sú menšie aj nároky na chladenie).

Každopádne väčšinou času z SSD maximum nežmýkate a spotreba je zlomková, pri hrách bežne okolo jedného wattu a keď spotreba vystrelí, tak iba na pár milisekúnd, s čím si poradí SSD aj bez chladiča. Tejto téme sa budeme výhľadovo venovať podrobnejšie aj v testoch, kde si plynulo nasimulujeme stupne záťaže, pri ktorých budeme sledovať zahrievanie s chladičom i bez neho. Toto ale viac v avíze k novému chladiču ElecGear rozvádzať nebudeme. Ale už i v rámci tohto článku sme chceli poukázať na to, že jeho konštrukcia bude mať najskôr podstatne vyšší tepelný výkon, než aký dáva v súčasnosti zmysel.

Ak sa vám zdal prestrelený už návrh Cryorig Frostbite, tak v tomto prípade výrobca zašiel ešte ďalej. Chladič ElecGear M11 SSD má takisto dva pasívy, do ktorých teplo rovnomerne distribuuje heatpipe, ale tu je navyše ešte malý 30-milimetrový ventilátor RaidSonic s prietokom vzduchu až 5,37 m3/h, výška statického tlaku sa neuvádza.

Ventilátor má byť údajné „tichý“, aj keď na maxime dosahuje rýchlosť až okolo 9300 ot./min. Snáď ale dobre regulovateľný a myslená je tým akýsi model „typickej“ prevádzky. Je možné, že chladič bude do aktívneho režimu prevádzať iba v kritických situáciách a inak bude fungovať pasívne (podobne ako to býva aj u ventilátorov v rámci chladičov na čipsetoch AMD X570), tak by to zase až taký strašiak byť nemusel. Ventilátor sa pripája štandardných 4-pinovým konektorom a na reguláciu podporuje impulzne šírkovú moduláciu (PWM).

ElecGear M11 SSD má na výšku 83 mm, ale heatpipe v spodnom pasíve je upevnená tak, aby bolo možne s ňou v „žliabku“ otáčať v rozsahu 145 stupňov. Týmto spôsobom by sa dalo vyhnúť aj rozširujúcej karte, ktorá je v blízkosti použitého slotu M.2. Súčasťou dodávky sú aj dve podložky, ktorých tepelná vodivosť má byť 4,8 W/mk. Zníženie zahrievanie s týmto chladičom sa sľubuje 12–25 °C. Tento široký rozptyl zrejme zohľadňuje rôzny charakter prevádzkového prostredia, ale aj model použitého SSD (s úspornejšími SSD bude rozdiel teplôt s chladičom a bez neho prirodzene menší).

Chladič je možné zakúpiť už napríklad na Amazone za zhruba 25 eur plus prepravné. Do distribúcie našich, českých a slovenských obchodov sa ElecGear M11 SSD s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane.