Site icon HWCooling.net

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Stejný styl, novinky uvnitř

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti.

Novinka se jmenuje Fractal Design Define R6 a v souladu s názvem vychází ze stylu, zavedeného předchozími modely a využívajícího velké jednolité panely z ocele, hliníku (čelní stěna) nebo temperovaného skla – pokud pořídíte vitrínovou verzi, jejíž bočnice je z jednoho kusu skla. Design je velmi podobný modelu R5 z roku 2014, ovšem přepracován byl vnitřek. Zůstává možnost instalace až 420mm radiátoru vodního chlazení ve stropu skříně (kde jsou opět těsnící krytky se systémem ModuVent, nyní třetí generace) a 360mm radiátoru vepředu za otevíracím předním panelem a prachovým filterem. Kromě toho ale Define R6 přidává možnost mít ještě třetí radiátor s rozměrem až 280 mm dole v podlaze, schovaný v tunelu zdroje. A kromě toho lze čtvrtý malý radiátor (120mm/140mm) samozřejmě namontovat na pozici pro ventilátor v zadní stěně. Čistě pro ventilátory má skříň devět pozic (tři ventilátory Fractal Design Dynamic X2 GP-14 140 mm jsou v ceně). Za pravou bočnicí je opět i regulátor.

Fractal Design Define R6

Pozice pro disky jsou v přední části opět plně modulární, šest držáků pro 2,5″ nebo 3,5″ disky lze osadit v různých pozicích či odmontovat. Zcela nahoře také zůstává 5,25″ pozice, lze tedy stále instalovat optické mechaniky či vypalovačky. Zajímavý prvek je vertikální plech kolem prostoru disků – ten lze instalovat na obě strany, buď tedy zleva kryje disky a jejich kabeláž, nebo vytváří jednotný vnitřní prostor. Skříň má ještě další vyhrazené pozice pro 2,5″ SSD. Dvě jsou postaru schované za plátem pro montáž základní desky. Ovšem pokud nechcete úložiště schovávat, ale naopak je mít „vystavené“ za skleněnou bočnicí, lze je u Define R6 namontovat i na podlahu vnitřního prostoru, na kryt tunelu pro zdroj.

Define R6 umožňuje vertikální instalaci grafiky, riser se ale kupuje samostatně

Větší změna je i v možnosti montáže rozšiřujících karet. Define R6 nahrazuje perforaci vedle prostoru záslepek slotů PCI Express novou pozicí pro vertikální montáž grafické karty. Ta může mít dva až dva a půl slotu a osazuje se do kabelového riseru a držáku, které jsou volitelným příslušenstvím (označeno „Flex VRC-25“). Výhodou tohoto způsobu montáže je, že karta stojí vertikálně na slotu a její váha tak má podstatně lepší oporu. Nehrozí tedy, že by gravitace těžké karty ohýbala a třeba při transportu počítače by mělo hrozit menší riziko poškození karty nebo slotu PCI Express. Alternativní motivací pro tuto montáž pak může být, že chcete, aby byla přední strana grafiky s chladičem dobře vidět za sklem, zatímco při tradiční montáži vyniká jen hřbet a backplate.

Volitelné čelní panely s portem USB 3.1 typu C

Kromě těchto jemných vylepšení má ovšem skříň i jednu kvantifikovatelnou výhodu. Můžete si k ní konečně pořídit čelní panel (respektive v tomto případě i trochu horní panel), na němž je kromě tradičních audio konektorů a USB 2.0 a 3.0 také aktuální novinka v konektivitě – port USB typu C. Obsažen je jen jeden, podporuje ale rovnou plnou rychlost USB 3.1, tedy 10 Gb/s (což se někdy označuje jako USB 3.1 generace 2). Port funguje oboustranně a kabel k připojení na desku má štědrou délku 70 mm. Tento čelní panel se ovšem prodává samostatně (pod označením „Connect D1“), v standardní dodávce je jen běžný s USB 3.0. Stejně jako riser je tedy za příplatek.

Fractal Design Define R6 se dá pořídit ve čtyřech „barevných provedeních“. Na výběr jsou dva odstíny černé (Black, Blackout), šedá (Gunmetal) a bílá. Volitelně lze pak ještě mít verzi se skleněnou nebo plnou bočnicí. Prosklená verze stojí 150 eur/150 dolarů/135 britských liber (v přepočtu 3850 českých korun), běžná uzavřená přijde na 130 eur/dolarů (3340 korun) nebo 120 liber. Prodej by teď už měl běžet.