Site icon HWCooling.net

ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W

Nový procesorový chladič do mini skriniek

Nevýhodou najmenších skriniek pre platformu Mini-ITX je, že majú striktné obmedzenia na výber chladiča CPU. To v praxi znamená, že s použitím výkonného procesora bude chod počítača obvykle hlučnejší. Situáciu však môže zmeniť sľubne vyzerajúca novinka od ID-Cooling. Tento chladič by mohol v porovnaní so svojimi náprotivkami využívať dostupnú plochu rebrovania efektívnejšie.

V stiesnených priestoroch zázraky nenarobíte a pasív sa nedá pohodlne natiahnuť v žiadnej osi. Ani do šírky (to by už kolidoval so slotmi RAM či napájaním CPU) ani do hĺbky, kde sú takisto doska od dosky jednotlivé prvky rôzne umiestnené a hlavne sú už na blízku chladič SSD a čipsetu. Zvrchu sú obvykle zase rôzne šachty na disky. Takýto stav ilustruje i dvojica fotografií pod textom. V dvoch skrinkách, v Chieftec IX-03 a Akasa Crypto VESA populárny to chladič Noctua NH-L9i nechcene zasahuje do konštrukcie skrinky. V prípade Chieftecu to nie je až také markantné a rámček ventilátora len zľahka tlačí do SSD. V Akase je to už horšie, tam privysoký chladič držiak s SSD úplne vykrúca. Týmto a podobným ťažkostiam by sa mal nový chladič firmy ID-Cooling už vyvarovať. Oproti konkurenčnej Noctue je o 7 mm nižší (celkovo má na výšku iba 30 mm), ale pritom by nemal byť slabší.

   

Pri tepelnej kapacite ID-Cooling IS-30 výrobca hovorí 100 W. Podobné TDP nájdete i pri pokynoch NH-L9i, ale to len pri starších procesoroch (Sandy Bridge), u ktorých Turbo Boost tak výrazne konečnú spotrebu nenavršoval a takisto mali lepšiu distribúciu tepla do chladiča. 95-wattové Coffee Lake (a Coffe Laky Refresh) už malý chladič Noctuy nepodporuje. Predpokladáme, že IDC to bude podobne a IS-30 takisto nepočíta s najvýkonnejšími procesormi do pätice LGA 1151 (teda s Core i9-9900K či 9700K) a ani s APU Ryzen 2200/2400G, ktoré v plnej paľbe v továrenských nastaveniach sto wattov takisto presahujú. Aj keď, ktovie… návrh pasívu vyzerá zložitejšie ako pri chladiči Noctua NH-L9i/A či Cryorig C7. Ten má, mimochodom, takisto TDP stanovené na 100 W.

ID-Cooling IS-30 stavia svoju konštrukciu na rozdiel od spomínaných chladičov až na štvorici heatpipe. To môže znamenať, že teplo lepšie (rovnomernejšie) rozloží medzi hliníkové lamely, čím môže radiátor pri podobnej ploche a dosahovať lepších výsledkov. To hlavne v porovnaní s Noctuou, ktorá stred pasívu úplne vypustila. Že má Noctua pri návrhoch pasívov rezervy už viete ale i z našich testov. Cryorig C7 má síce takisto iba dve heatpipe, ale dlhšie a prechádzajúce rebrá naprieč celým telom.

Znepokojujúcou je pri IDC IS-30 maximálna rýchlosť ventilátora. Ten má tradičný formát 92 mm. V plnej paľbe (zrejme pri tých 100 W) dosahuje až 3600 otáčok, čo nebude úplne tiché. Na druhej strane, profil ventilátora je najskôr 10mm, úzky je i radiátor (to znamená, že odpor vzduchu bude nižší) a lopatky sa takisto vyznačujú skôr menšou plochou. Hlučnosť tak zrejme nebude extrémna ani pri plnom chladiacom výkone. Naopak pri minimálnych (800) otáčkach bude chod už tichučký. Ako to bude s chladením pri rôznych rýchlostiach sa dozviete až v testoch a veríme, že i v tých našich.

Chladič ID-Cooling IS-30 nainštalovaný na základnej doske

Podpora zahŕňa tak platformu Intel LGA 1151 (soket H4) ako i AMD AM4.  Cena zatiaľ známa nie je.