Site icon HWCooling.net

Ladíme metodiku na PC skrinky, zapojte sa aj vy!

Príprava testov airflow

Testy počítačových skriniek budú do budúcna jedným z hlavných pilierov HWCoolingu. Výrazný priestor v nich dostanú pravdaže merania efektivity airflow. V tomto článku vytvárame nejaký prvotný koncept, ako by mohli vyzerať. Snahou je zostaviť takú metodiku, s ktorou budete spokojní predovšetkým vy. Poďme teda nahlas premýšľať a spojme naše možnosti a predstavy s vašimi.

V hrubých črtách chceme vychádzať z metodiky, ktorá bola už použitá na test pasívnej skrinky Akasa Euler MX. To znamená, základ bude platforma Mini-ITX – Gigabyte GB-Z270N-Gaming 5. Vďaka takto malej doske bude možné medzi sebou porovnávať big-tower s minimalistickou debničkou, do ktorej sa sotva zmestí intelovský box.

Jeden z termočlánkov sa opiera o pasív VRM a druhý je zase vnorený do chladiča čipsetu Intel Z270

Chladiče procesora by sme podľa vhodnosti striedali dva rôzne, ale s ventilátormi nastavenými tak, aby mali v konečnom dôsledku zhodný tepelný výkon. Do towerov by nemusel byť úplne zlou voľbou Zalman FX70 s Noctua iPPC NF-F12. Na priame aktívne chladenie nejde síce o najefektívnejšiu voľbu, no má to v tomto prípade svoje opodstatnenie. Ako alternatíva do skriniek konštrukcie podobnej tej, ktorá bola kedysi označovaná ako „desktopová“, stojí totiž za úvahu nízkoprofilový top-flow Noctua NH-L9i. Výkonnostne však patrí k slabším. Ak sa ho nepodarí pri rozumnej hlučnosti vyladiť výkonnostne na úroveň spomínaného Zalmanu, asi by sa dal nahradiť Thermalrightom AXP-100RH. Ten je ale vyšší a vznikala by tu nekompatibilita s najmenšími skrinkami.

Procesor máme pripravený Core i5-7600K (s Thermal Grizzly Conductonaut), ktorého nastavenia upravíme tak, aby bola spotreba zostavy bez grafickej karty medzi 100 – 130 W. Záleží, kam až pustí NH-L9i. Všetky skrinky by sa testovali najprv bez grafickej karty (kvôli modelom, ktoré jej montáž neumožňujú) a v druhom kole by sa vo väčšine prípadov dotestovala samostatne.

Režimy systémových ventilátorov

Majiteľov mimoriadne výkonných zostáv by mohlo zaujímať chladenie pri maximálnom prietoku, no väčšina z vás ocení asi nejaké tichšie režimy. Preto ich uvažujeme odstupňovať od veľmi tichých 31,5 dBA, cez 33 dBA po 36 dBA, čo je už pomerne intenzívny prietok vzduchu, ktorý začína vystrkovať rožky.

Poloha hlukomeru od skrinky by bola vždy férová, a teda vo všetkých osiach rovnaká, vrátane smerovacieho uhlu (45 °). Snímač by vzhľadom na skrinku snáď mohol byť spredu diagonálne na ľavý horný roh tak, ako vidíte na ilustračnej fotografii. Dobrá vzájomná vzdialenosť sa zdá byť 50 cm. V podobnom rozpätí býva od počítača nakoniec i ľudské ucho. Merania zamýšľame v skrinke s osadenými komponentami, no merala by sa iba hlučnosť externe regulovaných ventilátorov (pri vypnutej zostave).

To by bolo k testom s dodávanými ventilátormi všetko a pristúpili by sme k referenčným. Obzvlášť pri skrinkách sú dôležité testy s rovnakými ventilátormi, pretože lacnejšie (ale inak dobre použiteľné) skrinky sú často obeťou kastrácie a pôvodné ventilátory sa zvyknú nahrádzať tichšími. Preto všetky skrinky, ktorým to konštrukcia dovoľuje, považujeme za vhodné testovať s totožnými 120-milimetrovými ventilátormi. Dobrými kandidátmi sú Noctua NF-A12S ULN. Najprv by sa tieto ventilátory osadili v rovnakom počte, v akom je konkrétna skrinka vybavená od výroby a potom v počte dvoch (intake/outtake), aby bolo možné medzi sebou porovnať aj skrinky s plným stropom a podobne. Realizácia týchto testov by bola pri nastavení na veľmi nízku hlučnosť (31,5 dBA). Predsa len, o testy takéhoto charakteru sa typicky zaujímajú najnáročnejší používatelia, ktorých prioritou je dostať hlučnosť PC čo najbližšie k bezhlučnej hranici.

K testovaniu airflow v skrinkách to vidíme zatiaľ plus mínus takto. Výhrady, pripomienky a nové lepšie nápady prosím smerujte do komentárov. Všetko zvážime a prirodzene upravíme podľa prianí našich čitateľov.