Site icon HWCooling.net

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

MSI MAG CoreLiquid B240 a MAG CoreLiquid B120

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien.

Prvý (R), druhý (P), tretí (K), štvrtý (C), piaty (S) a nakoniec i šiesty (B) rad vodníkov CoreLiquid má už MSI v ponuke. A to v rámci každého i niekoľko variantov či viac revízií. Z toho je možné usudzovať, že chladiaci segment nebude pre MSI úplne okrajový. Naopak, zdá sa, že je tu snaha o vytvorenie najväčšieho výberu spomedzi všetkých firiem, ktoré sa s kvapalinovými chladičmi zaoberajú.

Najnovší rad CoreLiquid B by pritom mohol byť aj najlacnejší zo všetkých. A že práve vysoká cena bolo to, k čomu sme mali pri hodnotení CoreLiquid K360 výhrady. Chladiaci výkon síce špičkový, ale zaplatíte zaň skoro toľko, čo za procesor, ku ktorému je takýto chladič vhodný. A to je už, skrátka, trochu predrahý špás.

V rámci tejto novej série (CoreLiquid B) MSI upustilo od niektorých prvkov, ktoré sa podieľajú na celkovo vysokých cenách. Jednak je tu jednoduchšie puzdro bloku – bez displeja a zrejme i bez možnosti otáčania, ako to je u radu CoreLiquid R. Tým nechcem tieto veci zhadzovať, ale používatelia, čo idú po čo najlepšom pomere cena/výkon, ich neocenia. Predsa len to MSI ale neoholili úplne na kosť a blok má zvrchu stále osvetlené dračie logo i lem kruhovej základne.  A aby sa hadice nelámali, tak na strane bloku zostali aj kĺbové spojky na prispôsobenie uhlov.

Uzavretý okruh (bloku, čerpadla a radiátora) je od Aseteku, siedma generácia. Je teda rovnaký, ako u mnohých iných chladičov. Radiátor je teda hliníkový a coldplate s mikrokanálikmi na druhej strane je vyrobený z medi. Nezostáva tak, než dúfať, že spomaľovač galvanickej korózie v kvapaline je dostatočne účinný a zopár rokov udrží okruh v dobrej kondícii.

Priestor na inovácie a odlíšenie sa od konštrukcie je však vo voľbe ventilátorov. Tvar ich rotora však MSI neukazuje – na všetkých produktových fotkách sú zachytené za letu. S najväčšou pravdepodobnosťou však bude rotor zodpovedať tomu na ventilátoroch vodníkov CoreLiquid C. Môžeme tak usudzovať na základe rovnakého rozsahu otáčok (500–2000 ot./min), udávaného prietoku vzduchu (133,76 m3/h) i hlučnosti. To znamená, že lopatky by mali byť skôr užšie, ale vo väčšom počte a s výraznejším zakrivením sprava doľava. Je to teda presne tá konštrukcia, ktorá sa osvedčuje na dosahovanie vysokého statického tlaku.

Na odtokovej hrane lopatiek by mali byť dokonca výrezy na tlmenie aerodynamického hluku (potlačením frekvenčných špičiek). Takže nejde o obyčajné ventilátory a týmto by mohli vodníky MSI v porovnaní s konkurenčnými modelmi bodovať.

Celý rotor je z mliečneho plastu, to na lepšie rozptýlenie svetla RGB LED. Nakoniec ale predsa len zrejme nejde o identické ventilátory ako na vodníkoch CoreLiquid C. Pri rade CoreLiquid B je totiž uvádzaná o 10 000 hodín nižšia (60 000 hodín) stredná doba medzi poruchami a namiesto guľôčkových ložísk sú použité ložiská typu rifle. Principiálne sa jedná v podstate o klzné ložiská s dlhšiu životnosťou, než je dosahovaná u „obyčajných“ klzných. Dosahované je to aj nižším trením (na to stačí použitie efektívnejšieho maziva) a teda nižším opotrebovávaním materiálov.

MAG CoreLiquid B sú v dvoch formátoch, s 240 a 120-milimetrovým radiátorom. Menší model sa zíde aj do skriniek SFF, kde sa vysoká veža nad procesor nezmestí, ale zároveň je vyžadovaný vyšší chladiaci výkon, než dokážu zabezpečiť nízke chladiče typu top-flow. Nové vodníky MSI do obchodov ešte nedorazili a zatiaľ nemáme prehľad ani o koncových cenách, ale pokúsime sa ich aspoň odhadnúť (a keď zistíme, tak presné ceny doplníme).

Väčší model s 240 mm radiátorom (CoreLiquid B240) by sa mohol pohybovať niekde na úrovni 100 eur/2475 Kč a skôr tesne pod ňou. O cene CoreLiquid B120 špekulovať nebudeme a počkáme si na spoľahlivé vyjadrenie MSI. Na základe minulých skúseností však môžeme odhadovať minimálne to, že dostupnosť v obchodoch bude nižšia. Tak, ako to u týchto najmenších vodníkov pre nižší dopyt býva.