MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

MSI MAG CoreLiquid B240 a MAG CoreLiquid B120

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien.

Prvý (R), druhý (P), tretí (K), štvrtý (C), piaty (S) a nakoniec i šiesty (B) rad vodníkov CoreLiquid má už MSI v ponuke. A to v rámci každého i niekoľko variantov či viac revízií. Z toho je možné usudzovať, že chladiaci segment nebude pre MSI úplne okrajový. Naopak, zdá sa, že je tu snaha o vytvorenie najväčšieho výberu spomedzi všetkých firiem, ktoré sa s kvapalinovými chladičmi zaoberajú.

Najnovší rad CoreLiquid B by pritom mohol byť aj najlacnejší zo všetkých. A že práve vysoká cena bolo to, k čomu sme mali pri hodnotení CoreLiquid K360 výhrady. Chladiaci výkon síce špičkový, ale zaplatíte zaň skoro toľko, čo za procesor, ku ktorému je takýto chladič vhodný. A to je už, skrátka, trochu predrahý špás.

V rámci tejto novej série (CoreLiquid B) MSI upustilo od niektorých prvkov, ktoré sa podieľajú na celkovo vysokých cenách. Jednak je tu jednoduchšie puzdro bloku – bez displeja a zrejme i bez možnosti otáčania, ako to je u radu CoreLiquid R. Tým nechcem tieto veci zhadzovať, ale používatelia, čo idú po čo najlepšom pomere cena/výkon, ich neocenia. Predsa len to MSI ale neoholili úplne na kosť a blok má zvrchu stále osvetlené dračie logo i lem kruhovej základne.  A aby sa hadice nelámali, tak na strane bloku zostali aj kĺbové spojky na prispôsobenie uhlov.

Uzavretý okruh (bloku, čerpadla a radiátora) je od Aseteku, siedma generácia. Je teda rovnaký, ako u mnohých iných chladičov. Radiátor je teda hliníkový a coldplate s mikrokanálikmi na druhej strane je vyrobený z medi. Nezostáva tak, než dúfať, že spomaľovač galvanickej korózie v kvapaline je dostatočne účinný a zopár rokov udrží okruh v dobrej kondícii.

Priestor na inovácie a odlíšenie sa od konštrukcie je však vo voľbe ventilátorov. Tvar ich rotora však MSI neukazuje – na všetkých produktových fotkách sú zachytené za letu. S najväčšou pravdepodobnosťou však bude rotor zodpovedať tomu na ventilátoroch vodníkov CoreLiquid C. Môžeme tak usudzovať na základe rovnakého rozsahu otáčok (500–2000 ot./min), udávaného prietoku vzduchu (133,76 m3/h) i hlučnosti. To znamená, že lopatky by mali byť skôr užšie, ale vo väčšom počte a s výraznejším zakrivením sprava doľava. Je to teda presne tá konštrukcia, ktorá sa osvedčuje na dosahovanie vysokého statického tlaku.

Na odtokovej hrane lopatiek by mali byť dokonca výrezy na tlmenie aerodynamického hluku (potlačením frekvenčných špičiek). Takže nejde o obyčajné ventilátory a týmto by mohli vodníky MSI v porovnaní s konkurenčnými modelmi bodovať.

Celý rotor je z mliečneho plastu, to na lepšie rozptýlenie svetla RGB LED. Nakoniec ale predsa len zrejme nejde o identické ventilátory ako na vodníkoch CoreLiquid C. Pri rade CoreLiquid B je totiž uvádzaná o 10 000 hodín nižšia (60 000 hodín) stredná doba medzi poruchami a namiesto guľôčkových ložísk sú použité ložiská typu rifle. Principiálne sa jedná v podstate o klzné ložiská s dlhšiu životnosťou, než je dosahovaná u „obyčajných“ klzných. Dosahované je to aj nižším trením (na to stačí použitie efektívnejšieho maziva) a teda nižším opotrebovávaním materiálov.

MAG CoreLiquid B sú v dvoch formátoch, s 240 a 120-milimetrovým radiátorom. Menší model sa zíde aj do skriniek SFF, kde sa vysoká veža nad procesor nezmestí, ale zároveň je vyžadovaný vyšší chladiaci výkon, než dokážu zabezpečiť nízke chladiče typu top-flow. Nové vodníky MSI do obchodov ešte nedorazili a zatiaľ nemáme prehľad ani o koncových cenách, ale pokúsime sa ich aspoň odhadnúť (a keď zistíme, tak presné ceny doplníme).

Väčší model s 240 mm radiátorom (CoreLiquid B240) by sa mohol pohybovať niekde na úrovni 100 eur/2475 Kč a skôr tesne pod ňou. O cene CoreLiquid B120 špekulovať nebudeme a počkáme si na spoľahlivé vyjadrenie MSI. Na základe minulých skúseností však môžeme odhadovať minimálne to, že dostupnosť v obchodoch bude nižšia. Tak, ako to u týchto najmenších vodníkov pre nižší dopyt býva.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom

Nový procesorový chladič Deepcool predstavuje jednu z najväčších možností, ktorá sa nedostáva do kolízie s pamäťovými slotmi. V porovnaní s väčšinou jednovežových chladičov je AK500 výrazne širší, ale zároveň nepresahuje pasívy s dvoma vežami s často porovnateľnou plochou rebrovania. Je pravda, že oproti nim má o ventilátor menej, ale zase taký, čo sľubuje vysoký statický tlak. Celý článok „Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom“ »

 •  
 •  
 •  

MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet

MEG CoreLiquid S360 představuje v současnosti špičku nabídky kapalinových AIO chladičů od MSI. Od většiny chladičů v této kategorii se odlišuje velkým LCD displejem nad blokem pumpy a dodávané ventilátory MEG Silent Gale P12 patří k těm nejlepším na trhu. Máme tu tedy příslib atraktivního designu i solidní účinnosti chlazení. Zásadní otázkou tak zůstává, zda si tento chladič dovede obhájit svoji velmi vysokou cenovku. Celý článok „MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet“ »

 •  
 •  
 •  

Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…

Viete, čo prvé nieslo logo BeQuiet!? Nebol to ani chladič, ani ventilátor, ani napájací zdroj a ani skrinka. Tieto komponenty sa zaradili do portfólia až neskôr. BeQuiet! začínal na niečom úplne inom, relatívne jednoduchšom. V priebehu času sa však ponuka komponentov výrazne rozrástla. Koľko rôznych produktov od začiatku do dnes BeQuiet! vydal sa nám počítať naozaj nechcelo, ale radi sme si prešli tým, ako sa k čomu firma postupne dostávala. Celý článok „Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *