Site icon HWCooling.net

MSI MEG X570 Ace – Našlapaná základna pro nadšence

Metodika testování

S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

Základní parametry

ParametreMSI MEG X570 Ace
PaticePaticeAMD AM4 (podpora 2. a 3. generace procesorů Ryzen)
Čipová sadaČipová sadaAMD X570 Chipset
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájecí kaskáda procesoruNapájecí kaskáda procesoru12 + 2 fáze
Maximální frekvence RAMMaximální frekvence RAM3200 MHz, 3600 MHz OC (2. gen Ryzen CPU), 4600+ MHz OC (3. gen Ryzen CPU)
Sloty PCIe ×16 + PCIe ×1Sloty PCIe ×16 + PCIe ×13× PCIe 4.0 (×16 | ×8 | ×4) + 2× PCIe 4.0 x1
Diskové konektoryDiskové konektory4× SATA 6Gb, 2× Lighting Gen4 M.2 (42/60/80 mm), 1× Lighting Gen4 M.2 (42/60/80/110 mm)
4-pinové konektory PWM4-pinové konektory PWM7× (1× CPU, 1× Pump, 5× Chassis
Interní porty USBInterní porty USB1× USB 3.2 Gen 2 (typ C), 2× USB 3.2 Gen1, 2 × USB 2.0
RGB konektoryRGB konektory1× 12V RGB LED, 2× 5V Rainbow LED, 1× 5V Corsair LED
Displej POSTDvojciferný Debug LED + EZ Debug LED
Síťová konektivitaSíťová konektivita1× Realtek RTL8125 2.5 Gbit LAN, 1× Intel WGI211AT 1 Gbit LAN, 1× Intel Wireless AX200, BlueTooth 5.0
Externí porty USBExterní porty USB2× USB 3.2 Gen2 typ A, 1× USB 3.2 Gen2 typ C, 2× USB 3.2 Gen1, 2× USB 2.0
VideovýstupyN/A
Zvukový čipRealtek HD ALC1220 Codec (7.1) + ESS Sabre 9018 DAC
Další externí konektory a tlačítkaDalší externí konektory a tlačítkaOptical S/PDIF, Clear CMOS tlačítko, BIOS Flashback+ tlačitko
Orientační cena9900 Kč/384 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-316" as a base selector for example: #supsystic-table-316 { ... } #supsystic-table-316 tbody { ... } #supsystic-table-316 tbody tr { ... } */

Co najdete v balení

Luxusní cenovka obvykle znamená i luxusní výbavu. Obsah balení je skutečně bohatý, ale tradiční I/O kryt zde budete hledat marně. Ten je již napevno umístěn přímo na desce, což je praktické. Snad se tento trend postupně prosadí u všech základních desek této kategorie. Dále najdete v balení čtveřici 6Gb kabelů SATA pro připojení pevných disků a duální anténu WiFi pro nový standard WiFi 6. Součástí výbavy je také plejáda kabelů pro zapojení podsvícení RGB – jedna 12V RGB rozdvojka a dále pak jeden 5V D-RGB prodlužovací kabel a jeden speciální Corsair 5V propojovací kabel RGB. Také jsou zde samolepící štítky pro označení kabeláže, typická samolepka MSI Dragon a několik dalších tištěných materiálů včetně přehledně zpracovaného manuálu. Veškerá výbava je uložena v sáčku ze syntetické tkaniny, což je užitečný detail pro uložení nepotřebných částí výbavy.

Analýza základní desky

Deska má klasický formát ATX (305 × 244 mm). Na rozdíl od jiných highendových základních desek od MSI s čipovou sadou X570 (MEG X570 Godlike a Prestige X570 Creation) tedy nepřesahuje standard šířky ATX, což značně usnadňuje výběr vhodné skříně pro váš PC. Kombinace černé a matně šedé barvy spolu se zlatými detaily vyvolává dojem luxusního produktu. Zlatá barva nebyla zvolena náhodně, jedná se o poctu padesátiletému výročí od založení AMD.

Okolí patice procesoru je osazeno robustní napájecí kaskádou, kterou kryjí dva hliníkové pasivy. Ty jsou propojeny pomocí heatpipe, která je protažena až do chladicího bloku čipsetu. Společně s třemi kryty slotů M.2 tvoří tyto chladiče jakýsi monoblok, který zakrývá většinu PCB základní desky a poskytuje pasivní chlazení velké části komponent.

   

Všechny tři sloty M.2 lze osadit nejmodernějšími NVMe SSD s rozhraním PCIe 4.0 ×4, což slibuje dosud nevídané rychlosti pro čtení a zápis. Horní slot M.2 je přímo propojen s procesorem, zbylé dva pak komunikují přes čipset. Tyto tři sloty M.2 pak doplňují další čtyři porty SATA u spodního okraje desky. Pozitivní věcí je, že nedochází ke sdílení pásma mezi konektory M.2 a SATA. Negativem je však malý počet těchto portů u desky této kategorie. Víc bych ocenil, pokud by zde byly dva další porty SATA se sdíleným pásmem jednoho slotu M.2. Bylo by to jistě více flexibilní.

Kryt I/O na můj vkus zbytečně překrývá velkou část levé části chladiče VRM. Zde totiž musela funkčnost ustoupit atraktivnímu vzhledu. MSI zde osadilo panel tzv. Mystic Light Infinity s efektem nekonečného zrcadla. Teploty VRM však během žádného testu nedosahovaly nijak vysokých hodnot, takže i toto řešení je plně dostačující.

Ať je jakákoliv základní deska sebelépe vybavena, tak neobstojí bez robustní napájecí kaskády. Zde se naštěstí návrháři MSI nedrželi zpátky. Napájení procesoru obstarává dvanáct fázi od International Rectifier (IR3555) s maximem 60 A, další dvě stejné fáze jsou použity pro napájení SoC. Celkově tedy příjemný overkill. Vzhledem k použitému ovladači IR35201 je zde použita konfigurace 6+2, tedy každé dvě fáze pro procesor jsou řízeny jako jedna jednotka pomocí doublerů IR3599. Přívod elektřiny poskytuje dvojice osmipinových 12V konektorů EPS. Opět značně naddimenzované řešení, i jediný kabel EPS by měl vydržet i odběr vysoko nad 300 W, pokud je samozřejmě dostatečně kvalitní.

Napájecí kaskáda je tedy skutečně kvalitní a měla by si snadno poradit i s nadcházejícím šestnáctijádrovým procesorem AMD Ryzen 9 3950X, aniž by se nějak zapotila. Chlazení kaskády je také naprosto dostatečné, během testů nepřesáhly teploty VRM hodnotu 60 °C ani při OC procesoru AMD Ryzen 9 3900X.

Jedna z obávaných věcí ohledně nové čipové sady X570 je aktivní chlazení čipu v této sadě. Dost uživatelů se bojí nadměrného hluku, který mohou malé ventilátory s vysokými otáčkami produkovat. Ventilátor navíc představuje další mechanickou součástku, která se může časem opotřebit a přestat správně fungovat.

Jsem nicméně rád, že MSI zvolilo pro chlazení čipsetu variantu ZeroFrozr. Tedy semi-pasivní řešení, kdy se ventilátor spouští pouze, pokud je překročena určitá teplota. Na výchozí nastavení je ventilátor aktivní od 50 °C, ale i poté je tichý s otáčkami okolo 500–600/min. A s profilem „Silent“ se tato hranice posouvá na 70 °C, což znamená, že většinu času se bude čipset chladit pouze pasivně. Během testů jsem totiž nezaznamenal okamžik, kdy by teplota čipsetu přesáhla hranici 65°C. Chladič čipsetu je navíc propojen pomocí heatpipe s pasivy VRM u patice procesoru a celý tento komplex má velkou chladicí kapacitu. Jedná se tedy o promyšlené řešení. Zjednodušeně řečeno – kterýkoliv chladič procesoru bude pravděpodobně hlučnější než chladič čipsetu. Nadbytečného zdroje hluku se tedy obávat nemusíte.

Slotů PCIe 4.0 je celkem pět. Tři dlouhé PCIe x16 sloty a dva krátké PCIe x1 sloty. Krátké sloty však nelze využít oba naráz, vzhledem ke sdílenému pásmu mezi nimi, což je trochu škoda. Pro dlouhé sloty lze využít režimy 16×/0×/4×, 8×/8×/4× a 8×/4×/4×. Dva horní x16 sloty komunikují přímo s procesorem a spodní ×16 slot je připojen k čipové sadě. Je tedy ideální pro vysokorychlostní úložiště SSD, pokud by vám nestačila trojice disků M.2. Případně i pro záznamové či jiné rozšiřující karty. Deska samozřejmě podporuje jak AMD CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Síťová konektivita odpovídá základní desce této kategorie. Je zde Realtek RTL8125 s 2,5Gb portem a dále Intel WGI211AT s klasickým 1Gb portem. U základní desky s tak vysokou cenou bych však očekával i připojení s rychlostí 10 Gb/s. Zajímavou novinkou je zde zejména Intel Wireless AX200 bezdrátový modul s podporou protokolu 802.11ax. Tato připojení pak doplňuje Bluetooth 5.0.

Na spodní hraně desky jsou umístěny tlačítka Power a Reset a vedle těchto tlačítek se nachází celkem zbytečný otočný volič Game Boost pro automatické přetaktování. Nejsem zastáncem podobných řešení. Automatické OC typicky nastavuje zbytečně vysoké napětí, což logicky vede k vysoké teplotě procesoru a následně problémy s chlazením. Vždy preferuji raději pečlivé a odladěné OC s co nejnižším možným napětím pro stabilní systém. Drobnou komplikaci vidím také v umístění konektoru USB-C na spodní hranu desky. Obávám se, že některé skříně mohou mít příliš krátký kabel a zapojení tak může být problematické. Dále je zde k nalezení i dvouciferný displej Dr. Debug, který zobrazuje chybové kódy, pokud dojde k nějaké závadě. Po proběhnutí POST pak tento displej zobrazuje aktuální teplotu procesoru, což je užitečný detail. Vedle slotů pro operační paměti je pak umístěna čtveřice LED EZ Debug, které také slouží k diagnostice případných potíží se spuštěním systému.

   

Video výstupy byste na této desce hledali marně. Ale vzhledem k tomu, že do této desky nemá smysl osazovat nic jiného než nejvyšší modely Ryzenů 3900X nebo 3950X, tak je tato skutečnost irrelevantní. Lze si jen těžko představit kombinaci této základní desky a levného APU z rodiny Raven Ridge nebo Picasso.

Zvukové řešení je skutečně kvalitní. Poskytuje jej čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený ESS Sabre 9018 DAC s plejádou Chemicon Fine Gold audio kapacitorů. Zvukový čip poskytuje až osmikanálový zvuk (7.1) a je oddělen od zbytku PCB základní desky, aby se minimalizovalo elektromagnetické rušení. Nechybí samozřejmě ani tradiční software MSI, tedy Audio Boost HD, Nahimic 3 nebo Voice Boost. Pro drtivou většinu uživatelů toto řešení poskytuje naprosto dostatečnou kvalitu zvuku, která uspokojí i náročné posluchače.

Co by to bylo v dnešní době za základní desku pro hráče a nadšence, kdyby neměla možnosti zapojení podsvícení RGB. Vestavěné RGB LED najdeme pod krytem I/O v podobě MSI Mystic Light Infinity s působivým efektem nekonečného zrcadla. Na desce jsou také dva 5V konektory D-RGB, jeden klasický 12V konektor RGB, dále pak ještě jeden proprietární 5V konektor pro Corsair LED. Není tedy nejmenší problém zapojit další pásky LED, podsvícení chladiče CPU nebo ventilátory s LED RGB a vše synchronizovat přes základní desku pomocí aplikace MSI Mystic Light.

S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

Metodika testování

Testování základních desek je složité. Výsledky syntetických testů odráží hlavně výkon procesoru, operační paměti nebo grafické karty. U testů základních desek se tedy především zaměřuji na stabilitu systému a teploty napájecí kaskády, zejména během přetaktování. A také, zda deska nevykazuje nějaké významně abnormální hodnoty.

Testovacia konfigurácia
Základní deskaMSI MEG Z570 Ace
ProcesorAMD Ryzen 9 3900X
Chladič procesoraBeQuiet! Dark Rock 4
RAM2× 8 GB Corsair Vengeance LPX 3200 MHz/CL16
Grafická kartaGigabyte GT 1030 LP
SSDIntel Optane 900P 280 GB
Napájecí zdrojSeasonic Prime 750W 80+ Platinum
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-317" as a base selector for example: #supsystic-table-317 { ... } #supsystic-table-317 tbody { ... } #supsystic-table-317 tbody tr { ... } */

Použitý procesor jsem použil jak v továrním nastavení, tak mírně přetaktovaný na 4,35 GHz na všech dvanácti jádrech při napětí 1,450 V. Vyšší all-core boost jsem bohužel z procesoru nedostal, ať jsem dělal, co jsem dělal. Teploty VRM jsem měřil přímo na fázích pomocí termočlánkové sondy typu K. Chlazení VRM je velmi účinné, během testů nedošlo nikdy k překročení hranice 60 °C. Grafickou kartu Gigabyte GT 1030 2 GB GDDR5 jsem použil pro konzistenci s předchozími testy. U RAM nebyl nejmenší problém vybrat v UEFI odpovídající XMP a RAM jely naprosto stabilně na 3200 MHz při časování CL 16. Ještě jsem také využil zapůjčené Patriot Viper 3600 MHz CL18 moduly, se kterými jsem mohl provést mini-test škálování dle frekvence a CAS pamětí. Testovaná sestava byla umístěna na open air bench Streacom BC1.

Pro orientační srovnání jsem tuto desku postavil hlavě proti dvěma deskám Z390, které zde nedávno také prošly testy. Nejedná se ale o úplně férové srovnání, vzhledem k tomu, že Intel v nenabízí pro Z390 platformu žádný procesor s více než osmi jádry. Jde tedy spíše o představu, co lze s touto deskou dosáhnout za výsledky, pokud je osazena v současnosti nejvýkonnějším procesoren Ryzen třetí generace. V současnosti tedy Ryzen 9 3900X. Na uvedení šestnáctijádrové bestie 3950X se zatím stále čeká. U srovnávaných desek se jedná o modely MSI MEG Z390 Ace a ASRock Z390 Taichi Ultimate, obě testované s procesorem Intel Core i7-9700K. A čistě pro zajímavost jsem pro srovnání zahrnul třeba i testy starší základní desky HEDT ASRock X99 Taichi s procesorem Intel Core i7-5820K.

S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

Testy renderingu









S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

(De)šifrování, PCMark a 3DMark









S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

Paměťové testy a zahřívání CPU







S příchodem procesorů AMD Ryzen 3000 byla uvedena i nová čipová sada AMD X570. Na to logicky reagovali výrobci vydáním nových základních desek s touto sadou. Pomyslné eso v rukávu firmy MSI představuje našlapaná základní deska MEG X570 Ace. Tento prémiový kousek hardware cílí skutečně vysoko. A to jak výbavou, tak také i cenou. Pojďme tuto atraktivní základní desku prověřit v naší recenzi.

Závěr a hodnocení

MSI MEG X570 Ace je vysoce kvalitní základní deska s atraktivním designem. Nemusíte se bát tuto desku osadit ani nejsilnějším procesorem pro patici AM4, který AMD v současnosti nabízí. A nečekám ani žádné problémy s nadcházejícím procesorem Ryzen 9 3950X. Napájení procesoru je velice příjemně naddimenzované a teploty VRM se držely v nízkých hodnotách.

Vizuální stránka desky je atraktivní nejen pro hráče. Jsem rád, že MSI již nepoužívá jejich dříve tak typické černočervené provedení svého hardware. MSI MEG X570 Ace je téměř barevně neutrální, až na zlaté detaily jako pocta padesátiletému výročí založení AMD. Mystic Light Infinity je vizuálně zajímavý prvek a nechybí ani široká plejáda možností připojení dalších komponent RGB. Pokud se vám líbí typická stylizace MSI, pak budete s touto deskou jistě spokojení.

Portů, slotů a konektorů je zde celkem dostatek, nicméně bych ocenil více portů SATA i za cenu sdílení pásma s M.2 sloty pro větší flexibilitu. Stejně tak bych ocenil více portů USB na zadním panelu I/O i za cenu absence portu PS/2. Nový čipset X570 by to jistě všechno hravě zvládnul. Možnostem síťového připojení také není de facto co vytknout, nicméně vzhledem k vyšší cenovce by se zde lépe vyjímalo 10Gb řešení.

Co říci závěrem? MSI MEG X570 Ace je výjimečně kvalitně zpracovaná deska s bohatou výbavou pro všechny nadšence a fanoušky MSI. Ale nelze si nevšimnout určitých drobných nedostatků a kompromisů, což u takto drahé desky prostě zamrzí.

MSI MEG X570 ACE
+ extrémně silná napájecí kaskáda
+ kvalitní zvukové řešení
+ Intel Wireless AX200
+ vizuální atraktivita
+ pestrá výbava
? pouze 4 porty SATA
? relativně málo portů USB na zadním panelu I/O
? 2,5Gb LAN (v této cenové kategorii bych rád viděl 10Gb)
- vysoká cena
- absence dvojitého BIOSu
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-318" as a base selector for example: #supsystic-table-318 { ... } #supsystic-table-318 tbody { ... } #supsystic-table-318 tbody tr { ... } */