Site icon HWCooling.net

MSI MEG Z390 Ace – Dračí eso v rukávu MSI

Testy renderingu

MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Základní parametry

ParametreMSI MEG Z390 Ace
PaticePaticeIntel LGA 1151
Čipová sadaČipová sadaIntel Z390
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájecí kaskáda procesoruNapájecí kaskáda procesoru13 (12+1) fází
Maximální frekvence RAMMaximální frekvence RAM2666 MHz, 4500+ MHz (OC)
Sloty PCIe ×16 + PCIe ×1Sloty PCIe ×16 + PCIe ×13× (×16 | ×8| ×8) + 3×
Diskové konektoryDiskové konektory6× SATA 6Gb, 2× Turbo M.2 (42/60/80 mm), 1× Turbo M.2 (42/60/80/110 mm)
4-pinové konektory PWM4-pinové konektory PWM7× (1× CPU, 1× CPU/Pump, 5× Chassis)
Interní porty USBInterní porty USB2× USB 3.1 Gen 2 (typ C), 2× USB 3.1 Gen1, 2 × USB 2.0
RGB konektoryRGB konektory2× 12V RGB LED, 1× 5V D-RGB LED, 1× 5V Corsair LED
Displej POSTDvojciferný Debug LED + EZ Debug LED
Síťová konektivitaSíťová konektivita1× KillerTM E2500 Gigabit LAN, 1× Intel Wireless-AC 9560 (1.733 Gbps), BlueTooth 5.0
Externí porty USBExterní porty USB5× USB 3.1 Gen2 typ A, 1× USB 3.1 Gen2 typ C, 4× USB 2.0
VideovýstupyN/A
Zvukový čipRealtek HD ALC1220 Codec (7.1) + ESS Sabre 9018 DAC
Další externí konektory a tlačítkaDalší externí konektory a tlačítkaOptical S/PDIF, Clear CMOS tlačítko, BIOS Flashback+ tlačitko
Orientační cena7100 Kč/280 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-259" as a base selector for example: #supsystic-table-259 { ... } #supsystic-table-259 tbody { ... } #supsystic-table-259 tbody tr { ... } */

Co najdete v balení

Obsah balení této základní desky je celkem pestrý. Kryt I/O však budete hledat marně, protože je již napevno předinstalován přímo na desce, což osobně velice vítám. Najdete zde však čtyři 6Gb kabely SATA pro připojení pevných disků. Dále několik šroubků pro disky M.2, anténu WiFi a můstek SLI HB M. MSI také přibalilo několik kabelů pro zapojení podsvícení RGB. Jedná se o jednu 12V rozdvojku RGB a dále pak jeden 5V propojovací kabel D-RGB a jeden speciální 5V propojovací kabel Corsair RGB. Dále zde najdete několik štítků pro označení kabelů, samolepku MSI Dragon a několik dalších tištěných materiálů včetně přehledně zpracovaného manuálu. Je zde i DVD s ovladači, což ale v dnešní době působí poněkud zpátečnicky. Postačil by pouze štítek s QR kódem s odkazem na MSI Support.

Analýza základní desky

Deska je klasického formátu ATX a již při prvním pohledu je jasné, že MSI nikde zbytečně nešetřilo. Deska působí celkově velice odolně, okolí patice procesoru je osazeno robustní napájecí kaskádou, kterou kryje velký pasiv.

Kryt I/O na můj vkus zbytečně zakrývá velkou část chladiče VRM, nicméně zde musela funkce ustoupit vzhledu a MSI zde osadilo panel tzv. Mystic Light Infinity s efektem nekonečného zrcadla. Vypadá to celkem působivě, nemyslíte?

Všechny tři dlouhé sloty PCIe mají ocelové vyztužení (MSI Steel Armor) pro vyšší odolnost. Stejně jsou provedeny i sloty pro RAM. Osobně se domnívám, že u slotů RAM je to čistě pro atraktivnější vzhled, než že by to plnilo nějakou funkci. Dále je zde k nalezení trojice slotů Turbo M.2, z nichž spodní je krytý pomocí pasivu Shield Frozr. Sluší se dodat, že sloty M.2, jak bývá častým zvykem, sdílejí pásmo spolu se sloty SATA. Takže při zapojování více disků a SSD je vhodné zkontrolovat manuál. Nechybí samozřejmě pro MSI typické dračí logo na pasivu čipsetu.

Základem kterékoliv kvalitní desky pro nadšence a overclockery je robustní napájecí kaskáda. U tohoto modelu se MSI nedrželo zpátky, což je vidět i na dvojici 8-pin konektorů EPS. Je to nejspíše zbytečně naddimenzované řešení. Kvalitní kabel EPS by měl vydržet i odběr nad 300 W, ale není špatné mít rezervu. Pokud váš zdroj nemá druhý kabel EPS, tak nemusíte zoufat, deska pojede i s jediným kabelem EPS.

Napájení procesoru obstarává kaskáda dvanácti fází (jedná se o šest zdvojených fází). Každá fáze má zvlášť high-side a low-side MOSFET, jak je i z obrázku patrné. VRM je tedy skutečně kvalitní a mělo by si bez problému poradit i s přetaktovaným Core i9-9900K. Chlazení kaskády je také velice dobré. Během benchmarků nepřesáhly teploty hodnotu 55 °C ani při OC procesoru 9700K na 5 GHz na všech jádrech. Testy probíhaly na open air bench bez airflow a měření teplot kaskády bylo orientační pomocí termočlánku.

Na spodní straně desky jsou umístěny tlačítka Power a Reset. Vedle těchto tlačítek se nachází otočný volič Game Boost pro automatické přetaktování s celkem osmi OC profily. Osobně nejsem zastánce tohoto řešení. Automatické OC obvykle používá zbytečně vysoké napětí vedoucí k extrémním teplotám procesoru. Proto vždy preferuji pečlivé a odladěné OC s co nejnižším možným napětím pro stabilní systém.

Co se týče síťové konektivity, tak ta plně odpovídá základní desce v tomto segmentu. Tedy kombinace ethernetového portu Killer E2500 Gigabit LAN a připojení WiFi Intel Wireless AC 9560 (1,733 Gb/s) kombinovaného s BlueTooth 5.0.

Celkem unikátní vlastnost této desky je dvojice konektorů USB-C pro přední panel. Jedná se spíše o futureproofing, protože zatím nevím o jediné PC skříni, která by měla dva USB-C konektory na předním panelu.

Slotů PCIe 3.0 je celkem šest, tři dlouhé sloty PCIe ×16 a tři krátké sloty PCIe ×1. Vzhledem k tomu, že k dispozici je 16 linek PCIe z CPU, tak pro grafické karty lze využít režimy 16×/0×/0×, 8×/8×/ 0× a 8×/4×/4× a deska samozřejmě podporuje jak CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Jediné, co mě na této základní desce trochu zklamalo je naprostá absence video výstupů. Stačil by jediný HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4, ale bohužel nic z toho vzadu na panelu I/O nenajdete. Je mi jasné, že 99,9%  uživatelů nebude provozovat tuto desku bez dedikované grafické karty a že tedy video výstup z procesoru nevyužije. Ale v případě závady na grafické kartě máte smůlu a nebudete moct dočasně využít iGPU procesoru jako nouzové řešení. Je to jen drobný nedostatek a s příchodem Ci7-9700KF a Ci9-9900KF procesorů se stává prakticky irelevantním.

Zvukové řešení je příjemně naddimenzované. Obstarává jej čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený ESS Sabre 9018 DAC a plejádou kondenzátorů Nippon-Chemicon Gold audio. Toto řešení poskytuje až osmikanálový zvuk (7.1). Nechybí samozřejmě ani software typický pro MSI, tedy Audio Boost HD, Nahimic 3 nebo Voice Boost. Pro drtivou většinu uživatelů nebo hráčů by toto řešení mělo poskytnout více než dostatečnou kvalitu zvuku, která uspokojí i náročnější posluchače.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani podsvícení RGB. Vestavěné LED RGB najdeme pod krytem I/O ve formě MSI Mystic Light Infinity. Na desce jsou samozřejmě také 12V porty RGB. Jeden u slotů RAM vedle dvojciferného displeje Debug a jeden na spodním okraji desky. Dále dva 5V porty RGB z nichž jede jen proprietární pro LED Corsair. Není tedy problém zapojit další pásky LED, podsvícení chladiče CPU nebo další ventilátory s podsvícením RGB. Ovládání a synchronizace podsvícení RGB jsou řešeny pomocí aplikace MSI Mystic Light.

 

MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Metodika testování

Základní desky se netestují jednoduše. OC potenciál procesoru je často závislý spíše na křemíkové loterii, u OC RAM platí to samé. U této desky jsem se tedy jako obvykle zaměřil na stabilitu systému během benchmarků jak v továrním nastavení, tak při OC. Orientačně jsem také sledoval teplotu napájecí kaskády pomocí termočlánku so sondou typu K.

Testovacia konfigurácia
Základní deskaMSI MEG Z390 Ace
ProcesorIntel Core i7-9700K
Chladič procesoraBeQuiet! Dark Rock 4
RAM2× 8 GB Corsair Vengeance LPX 3200 MHz/CL16
Grafická kartaGigabyte GT 1030 LP
SSDIntel Optane 900P 280 GB
Napájecí zdrojSeasonic Prime 750W 80+ Platinum
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-261" as a base selector for example: #supsystic-table-261 { ... } #supsystic-table-261 tbody { ... } #supsystic-table-261 tbody tr { ... } */


Použitý procesor jsem použil jak v továrním nastavení, tak přetaktovaný na 5 GHz na všech osmi jádrech při napětí 1,350 V. Gigabyte GT 1030 2 GB GDDR5 jsem použil čistě pro konzistenci s předchozími testy. U RAM nebyl nejmenší problém vybrat v UEFI odpovídající XMP a RAM jely naprosto stabilně na 3200 MHz při časování CL 16. Testovaná sestava byla umístěna na open air bench Streacom BC1 bez přídavných ventilátorů.

Pro porovnání jsem tuto desku postavil proti ASRock Z390 Taichi Ultimate, která mi nedávno prošla pod rukama. A jak už se stává zvykem z předchozích recenzí, tak čistě pro zajímavost jsem pro srovnání zahrnul i testy starší platformy X99, tedy základní desku ASRock X99 Taichi s procesorem Core i7-5820K.

MSI MEG Z390 ACE spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 GODLIKE tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model GODLIKE se svojí extrémní cenou, dá se model ACE považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 ACE vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Testy renderingu










MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

(De)šifrování, PCMark a 3DMark









MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Paměťové testy a zahřívání CPU





MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Závěr a hodnocení

MSI MEG Z390 Ace je velmi kvalitně zpracovaná, ale i vizuálně atraktivní základní deska. A nemusíte mít strach zde osadit procesory Core i7-9700K nebo Core i9- 9900K. Teploty VRM nepřesáhly ani během OC hodnotu 55 °C, chlazení a provedení napájecí kaskády je tedy naprosto dostačující i pro tyto náročné procesory do patice LGA 1151.

Vizuální stránka desky je atraktivní zejména pro hráče. Jsem rád, že MSI už před několika lety opustilo jejich typické černočervené provedení svého hardware. Ace je tedy barevně neutrální, Mystic Light Infinity je vizuálně poutavé řešení a pokud se vám líbí agresivní styl MSI, tak budete s touto deskou naprosto spokojení, co se designu týče.

Portů, slotů a konektorů je zde více než dostatek. Nechybí ani spousta možností pro podsvícení RGB, což je přetrvávajícím trendem zejména mezi hráči. Možnostem síťového připojení také není defacto co vytknout. Této nadstandardně bohaté výbavě samozřejmě odpovídá i vyšší cenovka.

MSI MEG Z390 Ace
+ velmi pestrá výbava portů, konektorů a slotů
+ extrémně silná napájecí kaskáda
+ vysoce kvalitní zvukové řešení
+ atraktivní vzhled s Mystic Light Infinity
+ Intel Wireless AC 9560 WiFi
- relativně vysoká cena
- absence video výstupů
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-260" as a base selector for example: #supsystic-table-260 { ... } #supsystic-table-260 tbody { ... } #supsystic-table-260 tbody tr { ... } */