Site icon HWCooling.net

MSI MPG A850G: Jeden z prvých zdrojov ATX 3.0 v detailoch

Zdroj MSI MPG A850G (850 W)

Napájacie zdroje s podporou najnovšieho štandardu ATX 3.0 pomaly pribúdajú a výhľadovo medzi nimi urobíme trochu poriadok – poukázaním na „lepšie“ a „horšie“ modely. Na základe toho si potom budete môcť i s ohľadom na cenu tradične vybrať ten, ktorý s ohľadom na použitie uznáte za výhodnejší. Začneme zľahka, malým rozborom 850-wattového A850G, za ktorým stojí MSI.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Zdroj MSI MPG A850G má i napriek vysokému výkonu (850 W) pomerne krátku skrinku, ktorá najkratšie zdroje ATX príliš neprerastá. Tento zdroj je so 150 mm dlhší iba o 10 mm. Súčasne už ale používa nadštandardne veľký ventilátor formátu 135 mm, ktorý oproti variantom s proporčne menšou veľkosťou (typicky 120 mm) zabezpečí pri porovnateľnej hlučnosti vyšší prietok vzduchu, vyznačuje sa teda vyššou chladiacou efektivitou.

Mriežka pred ventilátorom mohla byť asi viac aerodynamická, než je, ale aj tak nebude hlučnosť zvyšovať tak výrazne ako konštrukcie s tradičným šesťuholníkovým vzorom. A prietok obmedzuje pre väčšiu otvorenú plochu určite menej.

Z pohľadu základnej kategorizácie podľa účinnosti sa jedná „iba“ o model s certifikáciou 80Plus Gold, ale v rámci štandardu ATX 3.0 sú už požadované vyššie nároky na dosahovanú účinnosť. Špeciálne pri veľmi nízkej záťaži, v ktorej mnohí používatelia trávia výrazné množstvo času. Sú to typicky situácie pri prehliadaní webu, nenáročnej kancelárskej práci či sledovaní videa. Tieto zdroje (oproti ATX 2.x) musia byť lepšie pripravené aj na vyššie prúdové špičky, ku ktorým pri súčasnom hardvéri dochádza. Zdroj A850G by po dobu 100 µs mal na 12 V vetve zvládnuť špičkovú záťaž až 141,6 A, teda dvojnásobok udávanej trvalej (70,8 A) prúdovej záťaže. Či tieto špecifikácie zdroj spĺňa sa dozviete v testoch.

   

Vyššie prúdové špičky sú najmä kvôli grafickým kartám, pre ktoré majú zdroje ATX 3.0 aj natívny 16-pinový konektor (12VHPWR). Ten používajú zatiaľ iba výkonnejšie grafické karty (od RTX 4070 Ti vyššie) s GPU Nvidia Ada Lovelace. Tento konektor má všetky parametre na to, aby bol spôsobilý na záťaž do 600 W, teda i pre GeForce RTX 4090. Jeho vodiče majú veľký prierez – 16 AWG (1,31 mm2), vďaka ktorému bude pri rovnakom prúde dochádzať k nižšiemu zahrievaniu ako na konektoroch s menším prierezom. Pre externé napájanie grafických kariet je však všade 16 AWG, aj na 6+2-pinoch.

Menší prierez vodičov (18 AWG) majú káble na napájanie CPU (tie si ale na doskách, na ktorých prevádzkujete výkonný procesor, môžete zapojiť dva a tým znížiť zahrievanie) a na kábloch SATA/Molex, pre ktorých vždy veľmi nízke prúdy. V týchto kábloch je síce na vetvu iba jeden vodič, ale i tak 18 AWG stačí – stále je to nadpriemerný prierez.

   

Zahrievanie puzdra 16-pinového konektore pri 440 W odbere GeForce RTX 4090 končí na príjemných 56,4 °C ani (merané v tradičných podmienkach veterného tunela, ktorý používame na testy grafických kariet).

Majiteľov Radeonov alebo starších grafických kariet (než sú GeForce RTX 4000) môže zaujímať i možnosť využiť konektor 12VHPWR na pripojenie dvoch 6+2-pinov PCIe. Tých je potom celkovo až šesť, z čoho štyri konektory sú natívne. Väčšina káblov je plochých, výnimku tvoria iba káble s konektormi 12VHPWR.

… zvnútra

O použití 135 mm ventilátora už zmienka padla, treba však doplniť, že sa jedná o 2300-otáčkový model s výkonným motorčekom (0,5 A) a kvapalinovými ložiskami. Podľa interného grafu MSI by vysoké otáčky nemali byť dosahované nikdy. Pri 100-percentnom zaťažení má rýchlosť končiť tesne nad 1400 ot./min. Do záťaže 40 % (teda do 340 W) je v prípade aktívneho režimu Zero Fan (ten sa zapína tlačidlom na vzadu, pri sieťovom vypínači) pritom sľubovaný pasívny chod. Inak, mimo semi-pasívny režim, ventilátor beží vždy, hoci do polovičného zaťaženia má byť jeho rýchlosť konštantných zhruba 460 ot./min.

Na primárnej časti, na ktorú prichádza jednosmerný prúd je veľký, 400 V kondenzátor s kapacitou 680 μF. Jedná sa „105-stupňový“ model Nippon Chemi-Con (KMR) s nízkym číslom ESR, ktoré je akýmsi kvalitatívnym indexom (čím nižšie číslo, tým lepšie). Polemizovať o (ne)kvalitách návrhu nebudeme. Odhliadnuc od toho, že na to nemáme adekvátne skúsenosti ani potrebnú kvalifikáciu, tak to všetko podstatné nakoniec odhalia merania elektrických veličín, ktoré sú dokonalým zrkadlom kvalitatívnych vlastností použitých súčiastok.

Na základný prehľad sa ešte hodí spomenúť, že menšie kondenzátory za hlavným transformátorom (t.j. na sekundárnej časti na reguláciu napätia na jednotlivých vetvách) sú Nichicony. Tie takisto patria medzi to najlepšie, čo sa do počítačových zdrojov dáva.

   

Za pochvalu stoja aj veľké chladiče (na fotke zo záhlavia článku) na napäťových regulátoroch meničov.

Značka a model zdrojaZákladné parametre výrobcuCena [eur]
Trvalý výkon [W]Trvalá prúd. záťaž [A]80 PlusKonektoryAWG
+12 V+5 V+3,3 V16-pin *6+2-pin *8/4+4-pinSATA4-pin Molex18–16
MSI MPG A850G85070,822,022,0Gold1+0×4+2×18–16169
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-5" as a base selector for example: #supsystic-table-5 { ... } #supsystic-table-5 tbody { ... } #supsystic-table-5 tbody tr { ... } */
* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.