Site icon HWCooling.net

MSI MPG CoreLiquid K360 – Velký chladič s velkými ambicemi

Závěr a hodnocení

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Klíčové vlastnosti chladiče

Pro výměnu odpadního tepla procesoru s okolním vzduchem využívá MSI MPG Coreliquid K360, ostatně jako všechny kapalinové AIO chladiče, rozměrný radiátor. Zde použitý radiátor je bohužel pouze hliníkový, což je vzhledem k vysoké ceně chladiče trochu škoda. Měděný radiátor by jistě poskytl delší životnost celému chladiči a také by nabídnul o něco účinnější chlazení.

Hadice, které spojují radiátor s chladicím blokem, jsou opletené, přiměřeně poddajné a dlouhé celkem 40 centimetrů. Neměli byste tedy mít problém s umístěním radiátoru do přední pozice i u rozměrnějších skříní. Zapojení hadic do chladicího bloku s pumpou je řešeno pomocí otočných adaptérů. To usnadňuje jejich vedení ve skříni, aby se příliš nepletly do cesty ostatním komponentám v sestavě.

   

Pomyslným srdcem celého chladiče je čerpadlo Asetek sedmé generace, slibující tichý chod i při rychlé cirkulaci kapaliny v okruhu. Základna chladicího bloku je měděná a již z výroby je zde aplikovaná tenká vrstva pasty. V balení bohužel překvapivě chybí další tuba teplovodivé pasty, pokud byste například chtěli chladič znovu usadit nebo přemístit do jiné sestavy. Ujistěte se tedy, že montáž chladiče provedete takříkajíc „na první dobrou“.

   

A jistě jste si také všimli, že je celý chladicí blok poměrně rozměrný. Pro srovnání přidávám fotografii bloku vedle chladiče AMD Wraith Prism, který není o mnoho větší.

Vysvětlení pro tuto velikost je jednoduché. Nad chladicím blokem s pumpou se totiž nachází šedesátimilimetrový ventilátor MSI Torx 3.0, který má za úkol ochlazovat okolí patice procesoru. Tam se typicky nachází pasivní chladiče od napájecí kaskády procesoru a obvykle také i jeden z M.2 slotů pro SSD. Moderní SSD umí pěkně zatopit, a tak je chlazení této oblasti více než žádoucí. Na trhu navíc není příliš velký počet kapalinových AIO chladičů, které by něco podobného nabízely.

Nad tímto ventilátorem se dále nachází elektronický mozek celého chladiče a také 2,4″ displej. Tento displej je však bohužel jen obyčejný LCD panel, pozorovací úhly nejsou příliš velké a podsvícení také není příliš rovnoměrné. Daleko lépe by se zde vyjímal kvalitní OLED displej. Tento displej slouží ke zobrazení informací o teplotě nebo frekvenci procesoru, můžete si zde ale zobrazit i systémový čas, zadat libovolný text nebo si zde dokonce můžete nahrát vlastní obrázek.

   
   
   

Vše lze ovládat pomocí aplikace MSI Center, kde lze upravovat křivky ventilátorů, pumpy nebo měnit podsvícení ventilátorů. Také si můžete upravit orientaci displeje. Máte jednoduše vše na jednom místě.

   
   

Celý blok s pumpou, ventilátorem a displejem chrání perforovaný snímatelný plastový kryt. Ten se k bloku uchycuje pomocí čtveřice magnetů. Při instalaci chladiče je třeba jej sejmout, abyste se dostali k montážnímu rámečku a mohli chladič upevnit k procesoru. Nelze však také přehlédnout velké množství kabelů, které z tohoto bloku vedou.

Jedná se celkem o sedm kabelů. Jeden kabel  SATA pro napájení, jeden kabel USB 2.0 pro komunikaci mezi chladičem a aplikací MSI Center, jeden ARGB kabel pro ovládání podsvícení ventilátorů, jeden kabel pro zapojení pumpy do základní desky a celkem tři další kabely pro zapojení ventilátorů. Přidejte si k tomu dalších šest kabelů od ventilátorů. Každý ventilátor má totiž jeden PWM kabel a další kabel pro ARGB podsvícení. Máte tak dohromady celkem třináct kabelů! A ty musíte následně vyvázat. Celé by to šlo přitom částečně zjednodušit tím, že by PWM a ARGB kabely byly na konci vybaveny dvěma konektory a šly zapojit do série. Výrazně by to usnadnilo následné vyvazování kabeláže.

   

Příslušenství chladiče je překvapivě skromné. Najdete zde šroubky a rámečky pro instalaci chladiče na všechny současné procesorové patice. Samotná instalace chladiče je velmi rychlá a jednoduchá. Pro patici AMD TR4/sTRX4 však budete navíc potřebovat odlišný rámeček. Ten najdete v balení procesoru. Kontaktní plocha chladiče je však vzhledem k velikosti procesorů z rodiny Threadripper malá a nedokáže pokrýt celý procesor a účinnost chlazení tak nebude optimální.

V balení dále najdete sadu šroubků včetně podložek pro montáž radiátoru ke skříni. Také se zde nachází třícestný rozbočovač pro ARGB podsvícení ventilátorů. Jak už ale bylo uvedeno v předchozím textu, tak v balení bohužel nenajdete žádnou tubu teplovodivé pasty. K dispozici je pouze předem aplikovaná vrstva na základně bloku. Vzhledem k ceně chladiče je absence tuby náhradní pasty jen obtížně pochopitelná.

   

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Blok s pumpou je skutečně rozměrný. Proč tomu tak je jsem již uvedl v předchozím textu. Radiátor má standardní hloubku a jeho šířka nepřesahuje šířku běžného ventilátoru. Cena tohoto chladiče je však skutečně vysoká a dostává se do teritoria základních sad pro stavbu uzavřeného chladicího okruhu.

MSI MPG Coreliquid K360MSI MPG Coreliquid K360MSI MPG Coreliquid K360
MSI MPG Coreliquid K360MSI MPG Coreliquid K360MSI MPG Coreliquid K360
Podporované paticePodporované paticeIntel 115x, 1200, 20xx; AMD AM4, TR4/sTRX4
Rozměry radiátoru (V × Š × H)Rozměry radiátoru394 × 120 × 27 mm
Rozměry bloku (V × Š × H)97 × 83 × 94 mm
Délka hadicDélka hadic400 mm
Rychlost pumpyHloubka s ventilátorem2800 ot./min
Úhlopříčka LCD displeje pumpyÚhlopříčka LCD displeje pumpy2,4"
Materiál radiátoruMateriál radiátoruhliník
Maximální výška RAMMaximální výška RAMbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM255 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-885" as a base selector for example: #supsystic-table-885 { ... } #supsystic-table-885 tbody { ... } #supsystic-table-885 tbody tr { ... } */

S chladičem je dodávána trojice ventilátorů MSI Torx 4.0. Jejich papírové parametry jsou úctyhodné, ale zejména hodnotu maximálního statického tlaku zde beru s rezervou. Vzhledem ke konstrukci ventilátoru mi tato hodnota nepřijde příliš reálná. Rozsah otáček je nicméně velmi široký. V nízké zátěži můžete využít 0 dB režim a chladit procesor pasivně a ve vysoké zátěži pak můžete využít dva a půl tisíce otáček za minutu pro maximální chladicí potenciál. Při takto vysokých otáčkách ale musíte logicky počítat i s vysokou hlučností.

Ventilátor MSI Torx 4.0
Ložiskodvojité kuličkové
Maximální rychlostVýška (bez ventilátoru)2500 ot./min
Maximální statický tlakMaximální statický tlak4,29 mm H2O
Maximální průtok vzduchuMaximální průtok vzduchu131,5 m3/hod
HlučnostHlučnost39,9 dBA
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-886" as a base selector for example: #supsystic-table-886 { ... } #supsystic-table-886 tbody { ... } #supsystic-table-886 tbody tr { ... } */



MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Metodika testování

Jako generátor tepla slouží procesor Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45–60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1,150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive téměř 200 W.

Druhá série testů tedy představuje skutečně velkou zátěží pro většinu běžných chladičů. Nelze tedy ani očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček. Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30–100 dBA ve vzdálenosti 50 cm od chladiče. Měření probíhá na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě tedy 800 RPM, 1200 RPM a maximální hodnota RPM.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80°C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Výsledky – nejvyšší otáčky



MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Výsledky – střední otáčky



MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Výsledky – nízké otáčky

Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.



MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Výsledky – závislost teploty a hluku

Vzhledem k vysoké hlučnosti při maximálních otáčkách během standardního testování jsem následně tyto výsledky doplnil ještě dalšími testy, abych mohl lépe ilustrovat vztah účinnosti chlazení vůči hlučnosti ventilátorů. A tyto výsledky jsou vcelku zajímavé.

Vzhledem k oploštění teplotních křivek, a naopak strmému nárůstu křivky hlučnosti v oblasti okolo 1200 RPM je jasné, že zde narážíme na limity chladiče. Jakékoliv další navyšování otáček má už jen minimální přínos pro chlazení, zatímco hlučnost ventilátorů dramaticky roste. Bohatě by zde stačily ventilátory s maximem okolo 1500–1800 RPM. Takhle je potřeba si vyladit křivku ventilátorů nebo se smířit s vyšší hlučností chladiče.

MPG Coreliquid K360 představuje pomyslnou vlajkovou loď v nabídce chladičů od MSI. Mezi jeho zajímavé prvky patří například plně přizpůsobitelný LCD displej nebo skrytý ventilátor pro chlazení okolí patice procesoru. V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani ARGB podsvícení ventilátorů. Dovede si však tento chladič také obhájit svoji vysokou cenu? Nejen na tuto otázku vám poskytne odpověď dnešní recenze.

Závěr a hodnocení

Z chladiče MSI MPG Coreliquid K360 mám dosti rozporuplný pocit. Na jednu stranu se jedná o vysoce účinný chladič, který jistě zkrotí i extrémně výkonné procesory s vysokým množstvím odpadního tepla. Co se účinnosti chlazení týče, jedná se toho času o nejlepší chladič v naší databázi. Blok s pumpou nabízí atraktivní zpracování včetně LCD displeje, který si můžete přizpůsobit dle vlastního uvážení. A ventilátory vám poskytnou působivé podsvícení celé sestavy.

Ale jsou zde také nedostatky, které vzhledem k vysoké ceně nelze opominout. Použití ventilátorů s velmi vysokými otáčkami jen zbytečně zvyšuje hlučnost chladiče. Optimum tohoto chladiče je přitom okolo poloviny maxima dodávaných ventilátorů. Přebujelá kabeláž by jistě šla také vyřešit lépe a absence tuby teplovodivé pasty je u takto drahého chladiče jednoduše nepochopitelná. Přitom by jen stačilo dotáhnout několik drobností a jednalo by se o skvělý produkt. Potenciál tohoto chladiče je značný, ale celkové provedení bohužel neodpovídá jeho velmi vysoké ceně.

MSI MPG Coreliquid K360
+ Excelentní chladicí výkon
+ Atraktivní provedení
- Velmi vysoká cena
- Komplikovaná kabeláž
- Absence teplovodivé pasty v balení
- Hlučnost ventilátorů ve vyšších otáčkách
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-887" as a base selector for example: #supsystic-table-887 { ... } #supsystic-table-887 tbody { ... } #supsystic-table-887 tbody tr { ... } */