Site icon HWCooling.net

Náhľad na DeepCool PX1000G: Kilowatt a 16-pin natívne

Zdroj DeepCool PX1000G (1000 W)

Pokračujeme v zbieraní zdrojov do takého, povedzme väčšieho porovnávajúceho testu. DeepCool má pre nový štandard ATX 3.0 sériu PX. Jej 1000 W sa javí ako atraktívna možnosť do počítačových zostáv s veľmi výkonnou grafickou kartou a procesorom v kombinovanej záťaži. V takej situácii by sa zdroj PX1000G mal fungovať v najúčinnejšom spektre. Obstarávajúca cena? 180 eur.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Z pohľadu modelového radu PX-G je 1000-wattový variant vedľa 850 W a 1200 W predstavuje akúsi zlatá stredná cesta. Jeho optimálne pásmo účinnosti (medzi 50–60 %) zodpovedá približne hernej záťaži špičkových grafických kariet GeForce RTX 4090 či Radeon RX 7900 XTX s výkonnými procesormi triedy Intel Core i 9 či Ryzen 9. Alebo vysokej kombinovanej záťaže slabších komponentov, typicky na výpočtové úlohy. Trvalá prúdová záťaž 12-voltovej vetvy je až 83,3 A.

Vzhľadom na relatívne nižšiu cenu za watt výkonu účinnosť zodpovedá ETA Gold (ekvivalent 80 Plus). Certifikácia triedy hlučnosti je Lambda A, ktorá je zo siedmych úrovní Cybenetics tretia najnižšia – najtichšia. Plocha mriežky pred ventilátorom je nadštandardne otvorená a tvar výsekov je v tvare štvorcov. Na ich hranách môžu, ale i nemusia vznikať prúdením vzduchu tónové špičky, to sa ukáže až v testoch.

   

Tak ako každý zdroj štandardu ATX 3.0 aj tento má vlastný konektor 12VHPWR, ktorý používajú grafické karty Nvidie. Konštrukčne uspôsobený je na záťaž 600 W a je z tých „lepších“, ktoré sa budú menej zahrievať.

Odhliadnuc od veľkého prierezu vodičov AWG 16, čo je pomerne bežné, má aj dutinky NTK. Tie majú (oproti Astronom) väčšiu kontaktnú plochou s pinmi, prechodový odpor v kritických miestach je tak nižší, od čoho sa odvíja aj nižšie zahrievanie. Tým nechcneme naznačiť, že by boli konštrukcie s dutinkami Astron boli na 600 W nespôsobilé, aj tie sú dostatočne nadimenzované, ale u DeepCool zatlačil na tento aspekt ešte výraznejšie.

   

Plastové puzdro 16-pinového konektora je zvýraznený firemnou tyrkysovou farbou. Na úplne zatlačenie konektora je pre tesnejšie dutinky potrebné vynaloženie relatívne väčšej sily, ale pri priamom, kolmom zasúvaní sa dá všetko zvládnuť aj bez pravidelného posilňovania. Po správnom zasunutí jasne zaznie zvuk cvaknutia poistky. Vtedy si môžete byť istí, že je všetko v poriadku.

Na zadnom paneli je okrem sieťového vypínača aj tlačidlo na voliteľné správanie sa ventilátora. Pri zapnutom hybridnom režime je chod od do určitej záťaže pasívny (kde presne je bod zlomu, od ktorého ventilátor už spína, odmeriame) alebo môžete zvoliť polohu, pri ktorej je ventilátor aktívny vždy, aj pri veľmi nízkom zaťažení.

… zvnútra

Zdroj má vyššiu hmotnosť (1848 g), takže núdzu o súčiastky nemá.

Na ochladzovanie je používaný väčší, 135-milimetrový ventilátor. Napriek tomu ide so 160 mm na dĺžku o stále krátky zdroj s dobrou kompatibilitou s PC skrinkami.

Hliníkové pasívy na napäťových regulátoroch meničov sú robustné a členité, dobre rebrované.

Osadenie kondenzátormi je kompletne od Nichiconu – 105-stupňové modely – teda papierovo slušné. V primárnej časti sú dva veľké, 420-voltové s kapacitou jedného 470 µF. Elektrické veličiny v praxi teraz nevymyslíme, tie budú vecou meraní, ktoré budeme realizovať koncom roka.

Značka a model zdrojaZákladné parametre výrobcuCena [eur]
Trvalý výkon [W]Trvalá prúd. záťaž [A]80 PlusKonektoryAWG
+12 V+5 V+3,3 V16-pin *6+2-pin *8/4+4-pinSATA4-pin Molex18–16
DeepCool PX1000G100083,322,022,0Gold1+0×3+0×18–16180
MSI MPG A850G85070,822,022,0Gold1+0×4+2×18–16169
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-2416" as a base selector for example: #supsystic-table-2416 { ... } #supsystic-table-2416 tbody { ... } #supsystic-table-2416 tbody tr { ... } */
* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.