Náhľad na DeepCool PX1000G: Kilowatt a 16-pin natívne

Zdroj DeepCool PX1000G (1000 W)

Pokračujeme v zbieraní zdrojov do takého, povedzme väčšieho porovnávajúceho testu. DeepCool má pre nový štandard ATX 3.0 sériu PX. Jej 1000 W sa javí ako atraktívna možnosť do počítačových zostáv s veľmi výkonnou grafickou kartou a procesorom v kombinovanej záťaži. V takej situácii by sa zdroj PX1000G mal fungovať v najúčinnejšom spektre. Obstarávajúca cena? 180 eur.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Z pohľadu modelového radu PX-G je 1000-wattový variant vedľa 850 W a 1200 W predstavuje akúsi zlatá stredná cesta. Jeho optimálne pásmo účinnosti (medzi 50–60 %) zodpovedá približne hernej záťaži špičkových grafických kariet GeForce RTX 4090 či Radeon RX 7900 XTX s výkonnými procesormi triedy Intel Core i 9 či Ryzen 9. Alebo vysokej kombinovanej záťaže slabších komponentov, typicky na výpočtové úlohy. Trvalá prúdová záťaž 12-voltovej vetvy je až 83,3 A.

Vzhľadom na relatívne nižšiu cenu za watt výkonu účinnosť zodpovedá ETA Gold (ekvivalent 80 Plus). Certifikácia triedy hlučnosti je Lambda A, ktorá je zo siedmych úrovní Cybenetics tretia najnižšia – najtichšia. Plocha mriežky pred ventilátorom je nadštandardne otvorená a tvar výsekov je v tvare štvorcov. Na ich hranách môžu, ale i nemusia vznikať prúdením vzduchu tónové špičky, to sa ukáže až v testoch.

   

Tak ako každý zdroj štandardu ATX 3.0 aj tento má vlastný konektor 12VHPWR, ktorý používajú grafické karty Nvidie. Konštrukčne uspôsobený je na záťaž 600 W a je z tých „lepších“, ktoré sa budú menej zahrievať.

Odhliadnuc od veľkého prierezu vodičov AWG 16, čo je pomerne bežné, má aj dutinky NTK. Tie majú (oproti Astronom) väčšiu kontaktnú plochou s pinmi, prechodový odpor v kritických miestach je tak nižší, od čoho sa odvíja aj nižšie zahrievanie. Tým nechcneme naznačiť, že by boli konštrukcie s dutinkami Astron boli na 600 W nespôsobilé, aj tie sú dostatočne nadimenzované, ale u DeepCool zatlačil na tento aspekt ešte výraznejšie.

   

Plastové puzdro 16-pinového konektora je zvýraznený firemnou tyrkysovou farbou. Na úplne zatlačenie konektora je pre tesnejšie dutinky potrebné vynaloženie relatívne väčšej sily, ale pri priamom, kolmom zasúvaní sa dá všetko zvládnuť aj bez pravidelného posilňovania. Po správnom zasunutí jasne zaznie zvuk cvaknutia poistky. Vtedy si môžete byť istí, že je všetko v poriadku.

Na zadnom paneli je okrem sieťového vypínača aj tlačidlo na voliteľné správanie sa ventilátora. Pri zapnutom hybridnom režime je chod od do určitej záťaže pasívny (kde presne je bod zlomu, od ktorého ventilátor už spína, odmeriame) alebo môžete zvoliť polohu, pri ktorej je ventilátor aktívny vždy, aj pri veľmi nízkom zaťažení.

… zvnútra

Zdroj má vyššiu hmotnosť (1848 g), takže núdzu o súčiastky nemá.

Na ochladzovanie je používaný väčší, 135-milimetrový ventilátor. Napriek tomu ide so 160 mm na dĺžku o stále krátky zdroj s dobrou kompatibilitou s PC skrinkami.

Hliníkové pasívy na napäťových regulátoroch meničov sú robustné a členité, dobre rebrované.

Osadenie kondenzátormi je kompletne od Nichiconu – 105-stupňové modely – teda papierovo slušné. V primárnej časti sú dva veľké, 420-voltové s kapacitou jedného 470 µF. Elektrické veličiny v praxi teraz nevymyslíme, tie budú vecou meraní, ktoré budeme realizovať koncom roka.

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)

DeepCool vydal skrinky určené pre základné dosky do formátu mATX. To otvára cestu k priestorovo úspornejším PC zostavám a v prípade série skriniek CH360 aj za relatívne nízku cenu. Štartovacích 80 eur za najlacnejší model sa zdá byť ako férová ponuka vzhľadom na to, že súčasťou výbavy sú až tri ventilátory. A za drobný príplatok môžete mať aj displej na monitorovanie teplôt komponentov. Celý článok „DeepCool: Efektívne chladenie aj v menších skrinkách (CH360)“ »

 •  
 •  
 •  

DeepCool PN-M: Príliv nových zdrojov ATX 3.1 (650–850 W)

V nasledujúcom období možno u popredných značiek zdrojov očakávať modernizácie na štandard ATX 3.1 (z ATX 3.0). Každý sa tejto úlohy zhostí iným spôsobom, pre DeepCool je to teraz vydanie nového modelového radu PN-M. Ten predstavuje strednú triedu, ktorú charakterizuje známka účinnosti 80 Plus Gold, respektíve Cybenetics Gold, modulárna kabeláž a výkonnostné rozmedzie 650–850 W. Celý článok „DeepCool PN-M: Príliv nových zdrojov ATX 3.1 (650–850 W)“ »

 •  
 •  
 •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *