Desktopové APU Ryzeny 7000 ještě letos, Zen 5 APU příští rok

Desktopové APU hoenix pro socket AM5 je na cestě

Ačkoliv už bude nová desktopová platforma AMD se socketem AM5 na trhu brzo už tři čtvrtě roku, pořád není ani vidu ani slechu po tzv. APU, tedy procesorech s výkonnějším integrovaným GPU. AMD už vydalo APU generace Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, čipy „Phoenix“, pro notebooky, ale nikde zatím neřeklo, kdy se dají čekat také v desktopové verzi pro socket AM5. Teď se zřejmě ale informace objevily v brífinku Meet The Experts.

Potřebu APU na socketu AM5 trošku zmírňuje to, že od generace Ryzen 7000 mají i čipletové výkonnější „CPU“ Ryzeny ve výbavě malou integrovanou grafiku se základními funkcemi. Není tedy třeba čekat na APU, pokud jen potřebujete základní zobrazení pro práci. APU, což jsou monolitické čipy vyvíjené primárně pro notebooky, ale mají také výhody vyšší energetické efektivity a nižší spotřeby v jednovláknové zátěži a klidu, takže by pro řadu uživatelů byly vhodnější než Ryzeny 7000 „Raphael“.

Doteď nebylo jasné, kdy by procesory pro socket AM5 tohoto typu měly vyjít (ani nebylo oficiálně potvrzené, zda taková verze bude existovat). AMD doteď nevydalo ani předcházející verzi, Ryzeny 6000 „Rembrandt“ s architekturou Zen 3 a integrovanou grafikou architektury RDNA 2. Trošku se nabízely obavy, že pokud se už AMD na desktopová APU nevykašlalo úplně, mohlo by místo Ryzenů 7000 nejdřív vydat jen tyto Ryzeny 6000, které se vyrábějí levnějším 6nm procesem.

Naštěstí to tak asi nebude. AMD pořádalo nedávno brífink či webinář Meet The Experts, kde probíralo desktopovou platformu AM5 a ukázalo v něm cosi jako roadmapu, která potvrzuje vydání APU generace Ryzen 7000 na letošní rok. Jde o tento slajd:

Slajd z webináře Meet The Experts ukazující roadmapu desktopových APU (zdroj: AMD)

Na rok 2022 jsou uvedené procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3, protože roadmapa hovoří o APU – jedná se o Ryzeny 5000 „Cezanne“ s grafikou Vega pro socket AM4. Podle plánu by je letos měl nahradit Ryzen 7000 s architekturou Zen 4, ale ne Raphael, ale zřejmě právě 4nnm APU Phoenix. Je totiž uvedeno, že procesory mají integrované GPU architektury „Navi 3.0“, což by mělo znamenat RDNA 3, protože Navi 2.0 je RDNA 2. Zdá se tedy, že přece jenom ještě letos APU pro socket AM5 vyjdou. Nevíme ale, kdy by to přesněji mělo být, zda v létě (červenec až srpen historický býval čas, kdy AMD aktualizovalo nabídku desktopových APU), nebo třeba až někdy na podzim či v zimě.

Tyto roadmapy bohužel nemusí být definitivní, na slajdu je i uvedeno, že změna je vyhrazena. Doufejme, že na to nedojde, protože už teď je příchod APU na platformu AM5 silně opožděn.

Big.LITTLE Ryzen 8000 s architekturou Zen 5 příští rok

Stejný slajd také uvádí, že další generace Ryzen 8000 by měla vyjít příští rok, tedy 2024. Tam už by tedy s trochou štěstí podobné prodlevy být nemusely, protože i výkonná CPU verze (Granite Ridge) má vyjít patrně až po konci roku 2023.

APU Ryzen 8000 má mít jádra Zen 5 a mělo by jít již o big.LITTLE procesor s velkými jádry Zen 5 a menšími efektivnějšími jádry Zen 4c či Zen 5d, které by mohly být optimalizované na nižší takty a výkon, ale vyšší hustotu tranzistorů. Jeho kódové jméno by mělo být Strix Point, byť v tomto to slajdu to potvrzené není. Tyto procesory budou mít grafiku „Navi 3.5“. není úplně jasné, co se tím myslí, mohlo by jít o revizi či refresh architektury RDNA 3, ale asi bychom nečekaly žádné velké změny. AMD může oním „0.5“ indikovat například jen to, že bude u celého čipu použitý novější výrobní proces (4nm nebo 3nm). Tak například u Ryzenů 6000 byla řeč o architektuře „Zen 3+“, ale ve skutečnosti se tím označovalo jen to, že je použitý 6nm místo 7nm výrobního procesu.

Zdroje: VideoCardz, Harukaze5719

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2

Když vyšly Windows 11, měly poměrně striktní hardwarové požadavky například s povinným TPM2, což chvíli dělalo spoustě lidí vrásky. Oficiálně navíc podporují jen velmi omezený seznam nových procesorů s nejasnou hrozbou, že na starších nemusí například fungovat budoucí aktualizace. Nyní Microsoft potichu utáhl šrouby. Naštěstí ne tak, že by opravdu začal vymáhat tento seznam, ale systém přestane fungovat na řadě starších procesorů. Celý článok „Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2“ »

 •  
 •  
 •  

AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem

Letos (snad v třetím kvartále) vyjdou procesory AMD s novou architekturou Zen 5. Bude to opět velká změna, zatímco předchozí Zen 4 byl v podstatě evoluce Zenu 3, a podle různých nepřímých náznaků, mezi nimiž jsou i výroky architekta Mike Clarka, by to prý mohla být vůbec nejzajímavější architektura AMD od prvního Zenu. Je zajímavé, že až dosud o ní byly informace z jediného youtuberského zdroje. Právě ale byly oficiálně potvrzeny přímo z AMD. Celý článok „AMD potvrdilo detaily Zenu 5: 6 ALU, AVX-512 s plným výkonem“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (9) Pridať komentár

 1. Alza od soboty znižuje každý deň cenu 5600G, dnes je za 125,90 €, včera za 129,90 €, v sobotu za 133,90 € a min. týždeň po 137,90 €. Znižujú skladové zásoby. Pre mňa je to znamenie, že čoskoro bude dostupné niečo, čo sťaží predajnosť 5600G.

  Možno sú len privysoké skladové zásoby, nie je to tak dobre predajný kus (ľudia radšej kúpia 5500 a ku tomu grafiku), ale AM5 naozaj potrebuje nejaké procesory v cene 100 až 250 Eur.

  Minulý týždeň na alze boli len 2 modely A620 dosiek. Teraz je ich už 8. Jeden z toho za 99,90.
  Podľa všetkého, nebude už dlho trvať a nebude mať význam kupovať nič nové AM4, namiesto AM5. Aj DDR5 pamäte, síce drahšie ako DDR4, ale s cenou hlboko pod tým, koľko stáli DDR4 pred rokom.

  Chýbajú už len procesory pod 200 Eur, aby AM5 mohla konkurovať inteláckemu LGA1700. Pri AM4, ak by sa nerozhodli priniesť nejakú procesorovú novinku, je to konečná. Nebolo by od veci, keby AMD ponúklo pre AM5 aj nejaké 4 jadrá. Čo som pozeral inzeráty, vcelku zafungovalo pri AM4, ľudia si kúpili prvú generáciu procesorov, aby neskôr o 2-3 roky zakúpili vyššiu verziu. Teraz predávajú 1200-1600vky, a píšu, že dôvodom predaja je kúpa 5500-5800.

  Čo sa mňa týka, APU by bolo fajn, osobne mám jednu prázdnu mATX skrinku, ale APU by malo byť výkonom ako RX 6400 za cenu RX 6400. AM5 procesory by mali ísť s cenou nižšie. Ku Ryzen 5 7600 síce dávajú darček, hru zdarma, ale cena nad 240 Eur, neponúka nejaké extra výhody oproti 6/12 procesorom pre AM4, ktoré stoja cca 70 až 150 EUR. Určite nie pre domáce použitie. Medzi 10 najpredávanejšíci doskami na alze, je len jedna AM5. Aj to na 5. mieste. Tých AM5 dosiek musia byť na skladoch už veľké množstvá, ktoré čakajú a čakajú a ľudia ich nekupujú a nekupujú, lebo AM5 doska + AM5 procesor > cena nového notebooku.

  1. A620 dosky mal zozačiatku dlho v ponuke iba Asusu a ďalšie sa začínajú objavovať až teraz? Úplne svedomito vývoj dostupnosti v obchodoch, sa priznám, nesledujem, ale dlho sme čakali na testovaciu vzorku Gigabyte A620M Gaming X a tá je už na ceste. 🙂

   1. Sledujem alzu a mironet.
    Napríklad mironet nemal a doteraz nemá v ponuke ani jednu A620 dosku. Kým alza mala 2, so 4 DIMM slotmi, s cenou cca 130 Eur. Až tento týždeň sa objavili, i keď nie na sklade, s cenou okolo 100 Eur. Gigabyte. Áno, doteraz boli len dva modely Asus. Dosť omeškanie oproti ohláseniu dostupnosti.

    Vysvetľoval som si to tak, že kto by pri 250 eurovom a drahšom procáku, šetril 50 Eur na doske, že A620 bude hlavne pre lacnejšie procesory. Podľa tohto článku, že možno očakávať niekedy APUčka, spolu so zľavami AM4 procesorov, už je podľa mňa čas, mať kopec lacných dosiek a ku tomu dať do ponuky aj lacné procesory. Predsajlen, B650 a 7600 to je už cca 400 Eur a 400 Eur, len za dosku a procesor, to je už notebook s Intel Core i3 1215U.
    AMD nemá dobré ceny na AM5. Na bežnú domácu prácu je to predimenzované, predražené a herný PC sa dá postaviť i lacnejšie s intelom či AM4.

    Moje očakávanie, doska + APU s výkonom RX 6400 do 350 Eur. Je to blbé, ale tento rok som kúpil už 2 notebooky, čo mi to vždy vyšlo lacnejšie, výhodnejšie.

    Pozerám alzu, Lenovo V15 G3 IAP
    Notebook – Intel Core i3 1215U Alder Lake, 15.6″ TN antireflexný 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics, SSD 256GB, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, WiFi 5, hmotnosť 1,7 kg, Bez OS za 314,10 € ?!
    WTF?
    Displej je šmejd, procesor extrémne dostatočný na domáce použitie. Vtip je aj v tom, že notebook roztvorený dáte za X palcový monitor, pripojíte ku tomu klávesnicu, myš, máte tam USB porty na tlačiaren, scanner, veľký HDD, SSDčka zlacneli, 2TB sú skoro zadarmo, doplníte prípadne RAM, … u seba i príbuzným som to všetko tak porobil. Zostáva mi ešte jeden herný PC, ktorý si chcem urobiť, ale stolné PC, ktoré som mal, sú už v pivnici, okrem jedného, ktorý občas použijem na hrubú prácu (predsajlen, NTB CPU veľmi rýchlo klesajú na základnú frekvenciu). Ale inak, na notebooku, na ktorom práve píšem, nonstop zapnutý, všetky online služby a keď potrebujem niečo CPU náročné, pošlem to na notebook, tiež nonstom zapnutý v inej miestnosti. Netreba riešiť chladenie, napájanie, ani záložné napájanie. Keď chcem pracovať vonku, či v inej miestnosti,… problém je a veľký, prestali do ntb dávať 2 video výstupy a USB-C s DP majú len niektoré modely. Ale inak, váhal by som len pri kúpe herného ntb. Príde mi, že stále je lepšie kúpiť stolné PC na hranie, ako NTB za 1000-1500. Pre rodinu, pre pracujúcich, do školy, na cesty, na… po pravde, mna šoklo, keď som zistil, že množstvo youtuberov a tiktokerov natáča a strihá videá na iphonoch, ipadoch. dokonca, to viem od známej, notebook vraj polroka nezapla, nepotrebuje.
    Našťastie, už aj android tablety majú 8GB RAM, 128GB na dáta a sú dosť lacné, cca 150 Eur.

    Sice som sa rozpísal mimo tému článku, len AM5 cenovo je úlet mimo realitu. Nie že by som skrachoval na kúpe dosky, veď pred nie tak dávnom, sme všetci, či rodičia museli šetriť mesiace na počítač, ale pri tej cene notebookov, ja si neviem zdôvodniť, prečo investovať do AM5. Keby to bol celý počítač, skriňa, disk, ram, zdroj, klávesnica, monitor.

    Notebooky za 300? To aj chudák pracujúci za minimálnu mzdu si ho môže kúpiť za 2 týždne práce. Pracujúci za priemernú mzdu naň zarobí za 4-5 dní. Po pravde, som v úžase z tých cien. Teraz za jeden veľký nákup v potravinách zaplatím toľko koľko stojí notebook. A i tak mi príde príšerne veľa dať 150 Eur za AM5 dosku. 🙂

    Vďaka za vaše články, recenzie. RSS funguje super!

    1. Trochu divná úvaha (sám připouštíš). Antireflexní TN je skutečně extrém, to jsou teprve vyhozené peníze.

     1. Vyhodené peniaze je reagovať na niekoho, kto nedokázal prečítať nie že celý príspevok, ale dokonca hneď nasledujúcu vetu, na ktorú reaguje.

      1. No vidíš, to tys nepobral ani větu předcházející té, na kterou reaguješ. Chtěl jsem jen zdůraznit, jak obludná blbost je utrácet za lesklé TN, nic víc.

       1. Mimochodom, ty génius, antireflexný znamená proti odrazový a nie ten tvoj blud lesklý „lesklé TN“, ty mysliteľ, ktorému robí problém nie len čítanie, ale dokonca aj nájsť význam všeobecne známych cudzích slov. Anti a reflex.
        Anti znamená proti a reflex znamená odraz. Ty lesklý mysliteľ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *