Site icon HWCooling.net

Novinka Antec Draco 10: Mini-tower s mrežovanou maskou

Antec Draco 10: dve pozície na vodníkov a podhubie pre efektívny airflow

Menšie počítačové skrinky na základné dosky Micro ATX (a menšie) sú vzácny druh – lepších je iba zopár. Antec sa ale tomuto formátu venuje pomerne intenzívne a ku tým mini-towerom, ktoré už má, pridáva nový – model Draco 10. Táto skrinka je atraktívna napríklad tým, že podporuje inštaláciu väčších vodníkov dopredu i pod strop a celkovo pôsobí dobre „chladivým“ dojmom. Aj preto, že má predný panel z veľkej časti otvorený.

Tak schválne, koľko sa vám v hlave vybaví mini-towerov pre základné dosky mATX? Je možné, že ich je i dosť menej, než rôznych atypických konštrukcií pre dosky Mini-ITX. A to je škoda, keďže základných dosiek vo formáte je pomerne dosť, špeciálne z radov tých lacnejších. Taká je aj nová skrinka Antecu – Draco 10, ktorá je vyhotovená na mieru základných dosiek Micro ATX.

Oproti iným skrinkám, má však výhodu v montáži AIO vodníka do vrchnej pozície. To neumožňuje ani veľa väčších skriniek pre dosky ATX, tu sa však s 280 mm alebo 240 mm osadeným ventilátormi zmestíte. V dostupných materiáloch síce chýba informácia o maximálnej výške AIO chladiča, ale na ilustračných fotkách je použitý Antec Neptune 240, ktorý má na výšku 52 mm. Tento rozmer sa týka drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO. Radiátor má hrúbku obvykle 27 mm plus 25 mm na ventilátory a možno nejaký ten milimetrík ešte na nezapustené hlavy spojovacích skrutiek.

Jednu poznámku však Acten predsa len uvádza, a to dĺžku pamäťových modulov, respektíve ich vonkajšej konštrukcie – pasívov. Tie by mali mať nanajvýš 134 mm, inak by už mohlo dochádzať ku kolízii s ventilátorom. K nej môže dochádzať aj vtedy, ak má základná doska nad päticou (na MOSFEToch) pasív VRM. V skrinke Draco 10 je teda možné nainštalovať kvapalinový chladič aj do stropnej pozície, ale treba si dať pozor na kompatibilitu s okolitými komponentmi.

Druhá možnosť je nainštalovať vodníka za čelný panel (aj tu sú podporované formáty 240 a 280 mm) a tretia možnosť, odkiaľ možno chladiť procesor, je použitím vežovitého chladiča. Ten môže mať na výšku maximálne 165 mm. Väčšina sa teda zmestí, ale znovu sa nájdu prípady, ktoré môžu kolidovať, tentokrát s bočnicou z temperovaného skla.

Grafická karta môže mať na dĺžku teoreticky až 360 mm. Tento údaj sa vzťahuje na situáciu, keď vpredu nemáte nainštalované ventilátory. S nimi je treba odpočítať ich hrúbku, prípadne i hrúbku radiátora, ak použijete na chladenie procesora AIO vodníka. Podporovaný zdroj je formátu ATX a prakticky bez obmedzení na dĺžku (do 194 mm sa zmestí každý, čo pripadá do úvahy) bez ohľadu na to, či vedľa neho nainštalujete alebo nenainštalujete 3,5″ HDD. Tie môžete osadiť v počte dvoch kusov. Dvaapolpalcové SSD alebo eventuálne i HDD sa inštalujú na voľne miesta vertikálnej steny, ktorá drží základnú dosku. Dve priamo za ňu a jedno trochu bokom.

Skrinka sa dodáva iba s jedným predinštalovaným ventilátorom vzadu, na výduchu. Ten má 120 mm a vybavený je i osvetlením ARGB so štandardným 3-pinovým konektorom. Ďalšie ventilátory je možné nainštalovať hore, pod strop (2× 120 mm alebo 2× 140 mm) alebo dopredu (3× 120 mm alebo 2× 140 mm). Tu si všimnite, že veľká plocha čela má široké škáry, cez ktoré môže byť nasávaný vzduch. Výhoda tejto konštrukcie je samozrejme v tom, že výrazne neškrtí prietok ventilátora a ani nezvyšuje (nadmerným mechanickým odporom) jeho hlučnosť.

Skrinka je vybavená aj prachovými filtrami. V detailoch Antec ponúka pohlaď na vrchný magnetický filter a spodný, pred zdrojom. Ten je však iba plastový a má hrubšie sito, než efektívnejšie nylonové alternatívy. Vzhľadom na koncovú cenu 55 eur to ale nemožno vyčítať. Na niečom sa skrátka šetriť muselo, a možno to bude i na konštrukcii a hrúbke plechov. Spolu so sklenenou bočnicou má totiž uvádzanú hmotnosť iba 5,3 kg. Ale je možné, že to nakoniec vyjde aj na 0,8 mm plechy, ako má Antec DP301M.

Zatiaľ sme si ešte nespomenuli, aké sú rozmery tejto skrinky. Je pravda, že so 40 litrami (444 × 220 × 410 mm) patrí skôr k väčším mini-towerom, ale to preto, že Draco 10 ako jeden z mála podporuje kvapalinové chladiče i vo vrchnej pozícii, ktorá je efektívnejšia než predná. Podobná skrinka, ale o štvrtinu menšia, je Antec DP31, ale do nej sa nezmestíte so žiadnym vodníkom.