Site icon HWCooling.net

Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Noctua vydala tunel NA-FD1 a nízkoprofilový chladič NH-L9i podporuje už aj LGA 1700

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom.

Pozoruhodný tunel Noctua NA-FD1 je určený do malých skriniek (SFF). Do väčších ho ani nenainštalujete, na to mu chýba výška. NA-FD1 je kompatibilný so skrinkami, ktoré majú medzi ventilátorom procesorového chladiča a bočnicou medzeru v rozmedzí 5 až 45 mm. A podmienkou je pochopiteľne aj perforovaný plášť v osi kolmo na ventilátor chladiča.

Úlohou tunela NA-FD1 zamedziť nasávaniu ohriateho vzduchu zvnútra skrinky a docieliť naopak to, aby chladič čerpal chladnejší vzduch z exteriéru miestnosti. Podľa interných meraní Noctuy sa môže zahrievanie procesorových jadier znížiť typicky o približne šesť stupňov Celzia. S chladičom NH-L9a na procesore Ryzen 5 5600X@4 GHz v skrinke Loque Ghost S1 Noctua uvádza z 94,5 °C zlepšenie na 88,3 °C. Na platforme Intel s procesorom Core i9-11900@3,8 GHz, chladičom NH-L9i je to v inej skrinke (DAN Cases A4-SFX) podobný rozdiel, 98,7 °C na 92,8 °C.

Pre čo najlepšiu kompatibilitu so skrinkami je tunel tvorený súpravou rôzne hrubých plátov. Konečnú výšku môžete tak pridávať prakticky po milimetroch, rozlíšenie je vysoké. Penový materiál je poddajný, takže keď to aj nevyjde úplne presne, tak sa trochu stlačí. Použitie mäkkého materiálu navyše pohltí vibrácie, ktoré by sa inak mohli na kostru skrinky prenášať a „rozozvučiť“ ju. Pena použitá na výrobu je navyše s uzatvorenou bunkovou štruktúrou, čo znamená, že je pri dostatočnom prítlaku jednotlivých dielov neprievzdušný a na ceste jeho potrubím sa tak nestráca tlak.

Tunel Noctua NA-FD1 pozostáva zo siedmich rôzne hrubých vrstiev. Väčšinou použijete iba niektoré z nich

Na správnu inštaláciu budete potrebovať viac pomôcok a pomerne netradičných. Noctua odporúča špáradlo, ceruzu, nožnice, pravítko a skrutkovač s hrotom Philips PH2. Postup montáže je v značnej miere o vymeraní a následných úpravách. Špáradlo najprv cez perforáciu v skrinke prestrčíte tak, aby ste sa ním kolmo dotkli ventilátor na chladiči. Po tomto si na špáradle za bočnicou (z vonkajšej strany) urobíte značku, podľa ktorej zhruba dostávate potrebnú výšku. Treba však ešte odčítať hrúbku samotnej bočnice (špeciálne menšie skrinky mávajú bočné panely pomerne hrubé, aj viac-milimetrové). Na to použijete pravítko, ale samozrejme, posuvné meradlo alebo mikrometer budú lepšie nástroje, ale tie každý doma nemá.

Keď už viete, ako vysoký tunel potrebujete, prichádza na rad montáž na chladič. Tá začína tým, že pôvodné skrutky, ktorými je ventilátor pripevnený k pasívu, demontujete a nahradíte ich „špeciálnymi“ z príslušenstva NA-FD1. Špeciálne sú tým, že majú vysokú hlavu, ktorá presahuje ventilátor zhruba o centimeter. Na túto ich vytŕčajúcu časť sa nasúvajú úzke trubičky, na ktoré sa tunel nasúva. A načo tie nožničky? Na zastrihnutie trubičiek na požadovaný rozmer. Hotovo. Noctua má k tomuto aj peknú video-inštruktáž.

Tunel má nielen znížiť zahrievanie (a teda zvýšiť efektivitu chladenia), ale aj znížiť hlučnosť. Noctua dodáva, že pri vyšších chladičoch, ktoré sú blízko nasávacieho otvoru/perforácie v bočnici, vznikajú silnejšie turbulencie, ktoré zvyšujú hladinu hluku. Použitie tunela má nežiaduce turbulencie aspoň čiastočne eliminovať. Kompatibilita tunela je ale iba s chladičmi NH-L9a (pre procesory AMD) a NH-L9i (pre procesory Intel). S inými je tunel nekompatibilný, , a to vrátane vyšších top-flow modelov NH-L9x65 (SE-AM4). Vhodný je však aj na „nové“ chladiče NH-L9i-17xx (chromax.black), respektíve na staré NH-L9i (chromax.black) s podporou Intel LGA 1700. To je jediné, čím sa odlišujú – držiakmi so širšou roztečou.

Podpora procesorov Alder Lake je pomerne odvážna. Zahŕňa totiž všetkých K (Core i5-12600K, Core i7-12700K a Core i9-12900K) a KF (Core i5-12600KF, Core i7-12700KF a Core i9-12900KF) modely. To ale s poznámkou „medium turbo/overclocking headroom“ a prirodzene sa počíta aj s obmedzeniami napájania na úroveň TDP (125 W). A i tak bude zahrievanie asi vyššie a chladič bude hlučnejší. Tichšia prevádzka NH-L9i-17xx by potom mohla byť budúci rok so 65 W modelmi bez otvoreného násobiča (K/KF v označení) a veľmi tichá potom s T modelmi s TDP 35 W.

   

Na chladiči NH-L9i-17xx sa oproti NH-L9i nezmenila ani základňa. Aj staršie chladiče Noctua sú v tomto smere dobre pripravené a kompletne pokryjú aj predĺžený IHS procesorov Alder Lake. Svedčí o tom aj odtlačok Core i9-12900K na chladiči Noctua NH-U14S. Pasív aj ventilátor NH-L9i-17xx sú rovnaké ako u NH-L9i. Použitý ventilátor NF-A9x14 PWM má 92 mm formát so zníženou výškou na 14 mm. Ten v rozsahu 600–2500 ot./min ochladzuje menší radiátor s dvoma heatpipe. Celková výška chladiča spolu s ventilátorom je 37 mm, hmotnosť potom 385 g.

Chladič Noctua NH-L9i-17xx

Odporúčaná koncová cena chladiča Noctua NH-L9i-17xx je 44,90 eur, čierny variant chromax.black má byť za 10-eurový príplatok. Za tunel NA-FD1 by ste nemali zaplatiť výrazne viac ako 12,90 eur. Oba produkty su už v predaji na Amazone, ale dostupné budú čoskoro aj v TichéPC.sk.