Novinky Noctua: Tunel zefektívňujúci chladenie a NH-L9i-17xx

Noctua vydala tunel NA-FD1 a nízkoprofilový chladič NH-L9i podporuje už aj LGA 1700

Veterné tunely v skrinkách nad chladičom boli kedysi pomerne časté. Postupom času sa ale vytratili, čo však neznamená, že sú zbytočné. Noctua teraz s jedným takýmto tunelom prichádza. Inštaluje sa na chladič a má zvyšovať jeho efektivitu. To sa môže malým chladičom na veľkých procesoroch hodiť. Súčasne s týmto tunelom totiž vychádza aj 37 mm nízky top-flow NH-L9i-17xx, ktorý si trúfa aj procesory Alder Lake s otvoreným násobičom.

Pozoruhodný tunel Noctua NA-FD1 je určený do malých skriniek (SFF). Do väčších ho ani nenainštalujete, na to mu chýba výška. NA-FD1 je kompatibilný so skrinkami, ktoré majú medzi ventilátorom procesorového chladiča a bočnicou medzeru v rozmedzí 5 až 45 mm. A podmienkou je pochopiteľne aj perforovaný plášť v osi kolmo na ventilátor chladiča.

Úlohou tunela NA-FD1 zamedziť nasávaniu ohriateho vzduchu zvnútra skrinky a docieliť naopak to, aby chladič čerpal chladnejší vzduch z exteriéru miestnosti. Podľa interných meraní Noctuy sa môže zahrievanie procesorových jadier znížiť typicky o približne šesť stupňov Celzia. S chladičom NH-L9a na procesore Ryzen 5 5600X@4 GHz v skrinke Loque Ghost S1 Noctua uvádza z 94,5 °C zlepšenie na 88,3 °C. Na platforme Intel s procesorom Core i9-11900@3,8 GHz, chladičom NH-L9i je to v inej skrinke (DAN Cases A4-SFX) podobný rozdiel, 98,7 °C na 92,8 °C.

Pre čo najlepšiu kompatibilitu so skrinkami je tunel tvorený súpravou rôzne hrubých plátov. Konečnú výšku môžete tak pridávať prakticky po milimetroch, rozlíšenie je vysoké. Penový materiál je poddajný, takže keď to aj nevyjde úplne presne, tak sa trochu stlačí. Použitie mäkkého materiálu navyše pohltí vibrácie, ktoré by sa inak mohli na kostru skrinky prenášať a „rozozvučiť“ ju. Pena použitá na výrobu je navyše s uzatvorenou bunkovou štruktúrou, čo znamená, že je pri dostatočnom prítlaku jednotlivých dielov neprievzdušný a na ceste jeho potrubím sa tak nestráca tlak.

Tunel Noctua NA-FD1 pozostáva zo siedmich rôzne hrubých vrstiev. Väčšinou použijete iba niektoré z nich

Na správnu inštaláciu budete potrebovať viac pomôcok a pomerne netradičných. Noctua odporúča špáradlo, ceruzu, nožnice, pravítko a skrutkovač s hrotom Philips PH2. Postup montáže je v značnej miere o vymeraní a následných úpravách. Špáradlo najprv cez perforáciu v skrinke prestrčíte tak, aby ste sa ním kolmo dotkli ventilátor na chladiči. Po tomto si na špáradle za bočnicou (z vonkajšej strany) urobíte značku, podľa ktorej zhruba dostávate potrebnú výšku. Treba však ešte odčítať hrúbku samotnej bočnice (špeciálne menšie skrinky mávajú bočné panely pomerne hrubé, aj viac-milimetrové). Na to použijete pravítko, ale samozrejme, posuvné meradlo alebo mikrometer budú lepšie nástroje, ale tie každý doma nemá.

Keď už viete, ako vysoký tunel potrebujete, prichádza na rad montáž na chladič. Tá začína tým, že pôvodné skrutky, ktorými je ventilátor pripevnený k pasívu, demontujete a nahradíte ich „špeciálnymi“ z príslušenstva NA-FD1. Špeciálne sú tým, že majú vysokú hlavu, ktorá presahuje ventilátor zhruba o centimeter. Na túto ich vytŕčajúcu časť sa nasúvajú úzke trubičky, na ktoré sa tunel nasúva. A načo tie nožničky? Na zastrihnutie trubičiek na požadovaný rozmer. Hotovo. Noctua má k tomuto aj peknú video-inštruktáž.

Tunel má nielen znížiť zahrievanie (a teda zvýšiť efektivitu chladenia), ale aj znížiť hlučnosť. Noctua dodáva, že pri vyšších chladičoch, ktoré sú blízko nasávacieho otvoru/perforácie v bočnici, vznikajú silnejšie turbulencie, ktoré zvyšujú hladinu hluku. Použitie tunela má nežiaduce turbulencie aspoň čiastočne eliminovať. Kompatibilita tunela je ale iba s chladičmi NH-L9a (pre procesory AMD) a NH-L9i (pre procesory Intel). S inými je tunel nekompatibilný, , a to vrátane vyšších top-flow modelov NH-L9x65 (SE-AM4). Vhodný je však aj na „nové“ chladiče NH-L9i-17xx (chromax.black), respektíve na staré NH-L9i (chromax.black) s podporou Intel LGA 1700. To je jediné, čím sa odlišujú – držiakmi so širšou roztečou.

Podpora procesorov Alder Lake je pomerne odvážna. Zahŕňa totiž všetkých K (Core i5-12600K, Core i7-12700K a Core i9-12900K) a KF (Core i5-12600KF, Core i7-12700KF a Core i9-12900KF) modely. To ale s poznámkou „medium turbo/overclocking headroom“ a prirodzene sa počíta aj s obmedzeniami napájania na úroveň TDP (125 W). A i tak bude zahrievanie asi vyššie a chladič bude hlučnejší. Tichšia prevádzka NH-L9i-17xx by potom mohla byť budúci rok so 65 W modelmi bez otvoreného násobiča (K/KF v označení) a veľmi tichá potom s T modelmi s TDP 35 W.

   

Na chladiči NH-L9i-17xx sa oproti NH-L9i nezmenila ani základňa. Aj staršie chladiče Noctua sú v tomto smere dobre pripravené a kompletne pokryjú aj predĺžený IHS procesorov Alder Lake. Svedčí o tom aj odtlačok Core i9-12900K na chladiči Noctua NH-U14S. Pasív aj ventilátor NH-L9i-17xx sú rovnaké ako u NH-L9i. Použitý ventilátor NF-A9x14 PWM má 92 mm formát so zníženou výškou na 14 mm. Ten v rozsahu 600–2500 ot./min ochladzuje menší radiátor s dvoma heatpipe. Celková výška chladiča spolu s ventilátorom je 37 mm, hmotnosť potom 385 g.

Chladič Noctua NH-L9i-17xx

Odporúčaná koncová cena chladiča Noctua NH-L9i-17xx je 44,90 eur, čierny variant chromax.black má byť za 10-eurový príplatok. Za tunel NA-FD1 by ste nemali zaplatiť výrazne viac ako 12,90 eur. Oba produkty su už v predaji na Amazone, ale dostupné budú čoskoro aj v TichéPC.sk.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. pekné, pekné, ešte ma napadlo, že namiesto trubičiek by sa mohli lepiť tie segmenty na seba malými kvapôčkami lepidla. malé kvapôčky preto, aby sa dali od seba neskôr oddeliť pri výmene čohokoľvek v zostave a hlavne ak by nasávací otvor nebol v osi ventilátora, mohli by sa lepiť trochu posunuto…

  1. Tie „kvapôčkové“ lepidlá sú obvykle k týmto penovým materiálom dosť nešetrné a rozožierajú ich. A sprejové lepidlá zase minimálne na menších plochách prilíš nedržia, ani Bison (a možno to je len mojou nesprávnou aplikáciou, ale neviem…). Najlepšie na to funguje obojstraná lepiaca fólia, ale tá musí byť zase predaplikovaná a formátovaná (vodným lúčom alebo laserom) spolu so zvyškom jednotlivých dielov, inak je nezmyselná prplačka to nejako vystihovať a snažiť sa to potom „trafiť“ na prvýkrat. Možno by stačili aj nejaké bodové spoje bežnou obostrannou páskou, ale to zase nemusí byť dostatočne vzduchotesné a keď sa to bude vrstviť došikma (aby tunel viedol aj k perforácii mimo os ventilátora), tak asi ani dostatočne stabilné.

   S niečim podobným (vrstvením penových plátov na vytvorenie tunela) som sa zapodieval aj v rámci nášho veteného tunela na testy ventilátorov, tak preto to mudrovanie. 🙂

  2. Jak už psal Lubo. Zrovna nedávno jsem lepil akustickou pěnu na OSB desky pomocí gelového lepidla přímo na pěnové materiály. Není to legrace a na takhle malé ploše bych se z toho regulérně opupínkoval 🙂

   1. Pro vyosené nasávací perforování to chce spíše na 3D tiskárně vyrobit pár přírub a použít standardní vzduchovodnou flexi trubku. Bylo by samozřejmě hezké, kdyby Noctua přišla s lepším provedením z podobného pěnového materiálu pohlcujícího hluk. Mimo to musím uznat, že mě dokázali příjemně překvapit cenovkou.

   2. nááááá, a čo ste ako chlapci nelepili papierové modely z abécéčka? toto je proti tomu brnkačka s prstom v nose, mať len vhodné lepidlo a za 5 minút je po srande 🙂

    1. Tých úzkych skriniek, čo majú perforáciu mimo os procesorového chladiča, ale zase toľko nebude. Hľadám, nenechádzam… ak tá perforácia na tej strane je, tak prirodzene práve na lepšie podmienky pre chladenie procesora a ak v tomto mieste chýba, tak nie je v bočnici vôbec. V tomto formáte (SFF) je to, zdá sa, trochu iná aplikácia ako pri veľkých toweroch, kde sa skôr bočným prúdom pre grafické karty a ona perforácia je zároveň pozícia na ventilátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *