Site icon HWCooling.net

Otestovali sme Qnap QHora 322, router pre firmy

Hodnotenie

Sieťové prvky sa vo väčšine domácností obmedzia na nejaký modem a router, zvyčajne v podobe jedného zariadenia od poskytovateľa internetu, prípade ešte nejaký menší switch alebo NAS. V podnikoch je ale situácia iná a najmä so zmenou pracovných návykov musia zamestnávatelia umožniť prístup do firemnej siete aj ľuďom z ich domov. Nielen tieto úlohy sa snaží riešiť nový smerovač QHora-322 od Qnap.

Balenie a analýza

Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že QHora-322 nie je určená pre použitie v domácnosti a pre 99 % používateľov budú jej funkcie nevyužiteľné a naopak to, čo by od smerovača do domácnosti očakávali, bude chýbať. V tomto prípade preto nepôjde o rovnaký formát testu, na aký ste u nás zvyknutí z testov zariadení Asus, D-Link a pod. Dôvodom je aj absencia bezdrôtového pripojenia, teda WiFi. Áno, QHora-322 je v pravom slova zmysle len smerovač, nie bezdrôtový smerovač, čo bol doteraz jediný typ routrov, s akým ste sa u nás stretli. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo som povedal, že použitie v domácnosti nie je priorita. Pre poskytnutie bezdrôtovej siete pre mobilné zariadenia tak budete potrebovať ďalšie zariadenie, či už AP alebo ďalší router.

   

Prejdime k baleniu, ktoré je pomerne kompaktné. V kartónovej škatuli nájdete 36 W napájací adaptér, dvojmetrový Cat-6A ethernet kábel pre 10 Gbit pripojenie a dokumentáciu. Celé balenie je možné rozložiť a zrecyklovať. Chválim tiež vizuálne vyhotovenie škatule, ktoré ponúka všetky podstatné informácie o produkte a vo forme nálepky. Isto ide o jednoduchšie riešenie ako tlačiť grafiku na kartón, ako vídame pri iných produktoch. Výrobca tak očividne myslí aj na environmentálne zaťaženie.

   

QHora-322 je podobne ako zvyšné dva smerovače výrobcu dostupné len v bielom vyhotovení.  Vonkajšia konštrukcia sa skladá z kombinácie väčšej matnej bielej časti a druhej menšej, ktoré pripomína brúsený hliník. Zo spodnej časti je kovová základňa s pomerne vysokými gumovými nožičkami.

   

Čo sa ukrýva vo vnútri smerovača? V prvom rade je to štvorjadrový procesor  ARMv8 Marvell CN9130 s jadrami Cortex-A72. Doteraz sme vídali najmä Qualcomm procesory, rozhodne tak ide o spestrenie. Procesor dostal tiež 4 GB pamäte typu DDR4 a 4-gigabajtové vnútorné úložisko eMMC. Na pomery doteraz testovaných domácich smerovačov ide o nevídané parametre. Tradične sme sa stretli len s 1 GB RAM a 256 MB ROM pri tých lepších konfiguráciách.

Vpredu vidieť štvoricu indikátorov LED, ktoré informujú o stave zapnutia, systéme, pripojenie ku QuWAN Orchestrator a nakoniec stav VPN mesh siete. Zadná strana je o čosi zaujímavejšia, nakoľko všetky porty a konektory sa nachádzajú práve tu. Celkovo ide až o 9 RJ-45 konektorov, jeden 5 Gb USB a napájací konektor. Biznisové zameranie je vidieť na počte ale hlavne type portov.

Kým doteraz sme videli smerovače s podobným či dokonca väčším počtom portov, nikdy nie v takomto zložení. Drvivá väčšine domácich smerovačov ponúka len 1 Gb konektory a občas sa niekde objaví 2,5 Gb či dokonca 10 Gb port, ale to naozaj len výnimočne a zvyčajne pri tých drahších top modeloch. Tu nájdete až šesticu 2.5 Gb a trojicu 10 Gb portov. Všetky porty tak ponúkajú vyššiu ako bežnú, gigabitovú rýchlosť, čo rozhodne chválim. Ďalšia špecialita je rozdelenie portov na WAN a LAN.

Isto ste si všimli, že drvivá väčšina domácich smerovačov má dedikovaný WAN port a nie je možné ho zmeniť. Niektoré Asus modely ponúkli možnosť prepnúť WAN na niektorý iný vybraný port, prípade či prípadne dva porty agregovať. To čo ponúka QHora-322 sme ale ešte nevideli. Každý jeden z 9 portov môže byť nezávisle konfigurovaný ako WAN alebo LAN a je len na vás ak si porty zorganizujete. V základnej konfigurácii je port 1 určený pre WAN, ale to sa dá následne v softvére zmeniť. Rozdielne WAN/LAN použitie následne indikuje oranžová alebo zelená kontrolka nad každým portom. Takisto každý port je nezávislý a ponúka vlastný subnet na sieti. Toto sa tiež dá v prípade potreby zmeniť. Aby však nebolo všetko ružové a len sme nechválili, dovolím si aj jednu kritickú poznámku. Vzhľadom na silno biznisové využitie tohto smerovača nerozumieme prečo úplne chýbajú optické porty SFP+, ktoré sa vo veľkom používajú v biznisovom prostredí, či už vo switchoch alebo NAS. Takisto už aj veľa zariadení pre domácnosť začína ponúkať aspoň jeden SFP+ port, preto ich absencia u QHora-322 nedáva zmysel.

Na zadnej strane okrem ethernet konektorov nájdeme aj jedno 5 Gb USB, ktoré však slúži len ako server FTP, čo je trochu škoda. Asus dokáže ponúkané porty USB využiť lepšie, opäť ale ide o rozdiel v použití. Neočakáva sa, že by QHora-322 slúžila ako NAS alebo cloudové úložisko. Na to má byť dedikované zariadenie.

Vonkajšiu obhliadku zariadenia ukončíme pohľadom na bočné strany, ktoré pozostávajú zo štvorcovej mriežky a dvojice otvorom, pričom ten menší ukrýva ventilátor. Smerovač tak disponuje aktívnym chladením a nie je úplne tichý. Pri používaní som ale okrem štartu zariadenia ventilátor takmer nepočul, pravdou ale tiež je, že som potenciál routra využil len z malej časti. Plná záťaž určite bude ovplyvňovať hlučnosť vzhľadom na potreby chladenia vnútorných komponentov.

Použitie v podniku – teória

Výbava smerovača nám potvrdila, že jeho použitie je smerované do podnikov a firiem. Ako však také použitie vyzerá a aký je rozdiel oproti použitiu v domácnosti? Zatiaľ čo v domácom prostredí sa očakáva jedno pripojenie k internetu a zopár zariadení v domácnosti, v malej kancelárii už môže byť potreba oddeliť zamestnancov od NAS či iných kancelárskych zariadení a prípadne zabezpečiť redundantné internetové pripojenie od dvoch poskytovateľov.

V malom podniku už požiadavky narastajú a okrem oddelenia zamestnancov a kancelárskych zariadení už pribudli aj AP, teda bezdrôtová sieť. Pomocou VLAN taggingu tiež oddelíme SSID pre zamestnancov a hostí.

V stredných podnikoch je situácia ešte komplikovanejšia a a tu už oddeľujeme aj jednotlivé skupiny zamestnancov – napríklad vývojárov od predajcov či produktových manažérov. Zároveň je potrebné aby sa pobočka pripojila na ústredňu či ponúkala pripojenie niekam inam cez VPN.

Takáto komunikácia medzi jednotlivými časťami firmy v rámci jednej budovy ale aj medzi viacerými pobočkami predstavuje výzvu čo sa týka správy prístupov a predovšetkým bezpečnosti. Potreby malého podniku sa dramaticky líšia od firmy so sieťou pobočiek či predajní. Malý podnik bude chcieť operatovať ako jedna entita, aj keď môže mať dve pobočky, musí však vyriešiť rýchly prístup k NAS a dátam v rámci kancelárie, ale aj pre zamestnancov pracujúcich z domu, na čo použijú firemnú VPN. Pre sieť firiem a prevádzok bude zase potrebné mať zabezpečené spojenie na centrálu a pravidelne synchronizovať dáta. Zároveň pobočka sa môže stať hubom pre daný región či krajinu a zdieľať tak požiadavky kladené na centrálu.

Testovaný smerovač QHora-322 je jedným z trojice zariadení z rodiny QHora, ktoré umožnia realizáciu spomínaných príkladov. Spolu s QHora-321 ide o novinky, zatiaľ čo QHora-301W bol prvým produktom série a tento ako jediný ponúka aj bezdrôtové pripojenie – WiFi.

Poďme sa pozrieť na zopár konkrétnych inštalácii s použitím QHora a ďalších Qnap zariadení. Opäť bude príkladom malý/stredný podnik, ktorý má dve pobočky a zároveň zamestnancov pracujúcich z domu ale aj v teréne. Bezpečnosť dát je potrebné zabezpečiť vo všetkých smeroch aj v rámci oboch pobočiek.

V jednej pobočke bude testovaná QHora-322 a v druhej QHora-301W pričom smerovače sú spojené cez QuWAN. Zamestnanci z domu sa do prvej pobočky pripájajú cez QVPN a to isté platí aj pri zamestnancov druhej pobočky v teréne. V tomto prípade sú všetky spojenie káblové.

Pre bezdrôtové pripojenie sa dá využiť až zvolený QHora-301W a používatelia v domácnosti  môžu použiť zase QMiro-201W, vďaka čomu zo siete vznikne QuWAN mesh.

Možnosti QuWAN rozširujú aj ďalšie produkty Qnap na obrázku nižšie.

Toľko k teórii, v ďalšej kapitole si router QHora-322 spustíme, nastavíme a ukážeme si čo dokáže.



Sieťové prvky sa vo väčšine domácností obmedzia na nejaký modem a router, zvyčajne v podobe jedného zariadenia od poskytovateľa internetu, prípade ešte nejaký menší switch alebo NAS. V podnikoch je ale situácia iná a najmä so zmenou pracovných návykov musia zamestnávatelia umožniť prístup do firemnej siete aj ľuďom z ich domov. Nielen tieto úlohy sa snaží riešiť nový smerovač QHora-322 od Qnap.

QuRouter

Nastavenie smerovača prebieha pomocou webového rozhrania QuRouter.

V prvom kroku si vytvoríte lokálny účet, ktorý neskôr môžete nahradiť pomocou Qnap ID. Okrem prihlasovacích údajov je potrebné zvoliť typ internetového pripojenia v porte WAN 1. Po úspešnom pripojení na internet si smerovač skontroluje dostupnosť aktualizácií a v našom prípade aj bola nájdená.

Po inštalácii aktualizácie a naslednom reštarte sa môžete prihlásiť pomocou práve vytvoreného lokálneho účtu, alebo Qnap ID, ak už nejaké máte.

Po prihlásení sa dostávate na domácu obrazovku s prehľadom internetového pripojenia, zoznamom pripojených zariadení a zopár údajmi o sieti WAN. Po kliknutí na účet sa dozvieme že služby QuWAN nie sú dostupné z lokálneho účtu a Qnap ID je potrebný. V rýchlych nastaveniach si viete zmeniť jazyk, je v nich aj čeština.

Prejdime k sieťovým nastaveniam. Tu nás čaká pekný grafický prehľad portov WAN a LAN vrátane ich farebného označenia podľa konfigurácie WAN/LAN. Obe možnosti následne ponúkajú nastavenia daného portu ako jeho IP adresu či nastavenia DHCP. Tu môžete vidieť, že každý z portov používa iný subnet 192.168.100.1, 192.168.101.1 až 192.168.107.1.

V ďalšej časti sieťových nastavení nájdete ovládanie VLAN a Bridge ale aj detaily DHCP a routingu.

Nechýbajú ani rôzne nastavenia NAT, Firewall a blokovania či povolenia doménových mien alebo IP adries, ktoré viete špecifikovať pre konkrétne rozhranie.

Pre ovládanie niektorých nastavení su budete musieť nastaviť servisný port. Iné funkcie ako DDNS sú opäť skryté za Qnap ID, čo sme videli už aj pri QuWAN.

Nastavenia VPN sú pomerne rozsiahle čo je pochopiteľné vzhľadom na podporu štvorice protokolov – OpenVPN, L2TP, WireGuard a QBelt. Výrobca hovorí o možnosti až 1000 tunelov pod ich QBelt pričom maximálna rýchlosť pri jeho použití má byť až 160 Mbps. Pri použití QuWAN je rýchlosť až 324 Mbps.

Router tiež umožňuje filtrovať obsah na internete, čo poslúži zamestnávateľom na blokovanie vybraných webstránok. Sledovať môžete rôzne systémové logy, robiť zálohy systému či vypnúť a zapnúť zvukové upozornenia, teda pípanie smerovača. Nechýba kontrola prístupových účtov a diagnostika. Už spomínaný port USB slúži na vytvorenie servera FTP a v prípade pripojených ďalších zariadení Qnap ich budete vidieť v poslednej položke menu.

Všetky pokročilé funkcie QuWAN sú schované za Qnap ID. Po prihlásení sa s účtom si viete vytvoriť organizáciu, pobočku a spravovať zariadenia v nej. Tu som žiaľ narazil na jeden problém a to nutnosť použitia verejnej IP adresy, za ktorú si zvyčajne musíte u operátora priplatiť, alebo ju do domácností ani neponúka. Žiaľ tu aj moja cesta skončila a nevedel som sa cez toto obmedzenie dostať. Prvé zariadenie v regióne musí byť nastavené ako hub a ten bez verejnej IP žiaľ nevytvoríte.



Sieťové prvky sa vo väčšine domácností obmedzia na nejaký modem a router, zvyčajne v podobe jedného zariadenia od poskytovateľa internetu, prípade ešte nejaký menší switch alebo NAS. V podnikoch je ale situácia iná a najmä so zmenou pracovných návykov musia zamestnávatelia umožniť prístup do firemnej siete aj ľuďom z ich domov. Nielen tieto úlohy sa snaží riešiť nový smerovač QHora-322 od Qnap.

Mini test VLAN a filtrovania obsahu

Vzhľadom na to, že QHora-322 nemá bezdrôtové rozhranie, ktorého rýchlosť zvyčajne testujeme, rozhodol som sa aspoň vyskúšať niektoré z funkcií, ktoré smerovač ponúka. Hoci test QuWAN nebol kvôli verejnej IP adrese úspešný, nebránilo to odskúšať ovládanie VLAN či filtrovania obsahu.

Po vytvorení VLAN sa zmenia vybrané porty na „obsadené“ v prehľade konektorov, takisto v zozname pripojených zariadení si všimnite pridelenú IP adresu, ktoré je zo subnetu danej VLAN. Funkčnosť som overil jednoducho pomocou pingov a všetko fungovalo ako som očakával. Teda dvojica zariadení na VLAN dokázala medzi sebou komunikovať, ale k tretiemu zariadeniu mimo VLAN sa už nedostali a takisto tretie zariadenie sa nevedelo dostať do VLAN.

Druhým jednoduchým testom bolo blokovanie obsahu. Po pridaní našej stránky ju nebolo možné zobraziť na vybraných zariadeniach a po ich odstránení z pravidla už stránka fungovala bez problémov. Možno trochu škoda absencia nejakej zrozumiteľnejšie správy v prípade blokovania obsahu v podaní Qnap, niečo na zmysel táto stránka bola blokovaná na úrovni smerovača, kontaktuje vášho IT správcu, alebo niečo podobné. Nakoľko sa však zobrazí generická stránka smerovača o probléme s pripojením, môže to evokovať, že problém je niekde ide ako v blokovanom obsahu.



Sieťové prvky sa vo väčšine domácností obmedzia na nejaký modem a router, zvyčajne v podobe jedného zariadenia od poskytovateľa internetu, prípade ešte nejaký menší switch alebo NAS. V podnikoch je ale situácia iná a najmä so zmenou pracovných návykov musia zamestnávatelia umožniť prístup do firemnej siete aj ľuďom z ich domov. Nielen tieto úlohy sa snaží riešiť nový smerovač QHora-322 od Qnap.

Hodnotenie

Qnap QHora-322 je router, s akým sme sa ešte nestretli. Jeho zameranie na firemné prostredie je veľmi očividné na veľkom množstve pokročilých funkcií a pridaných služieb, ktoré všetky sme ani nemali možnosť vyskúšať. Avšak aj tie, čo sme videli, stačia na to, aby si router získal náš rešpekt. Najviac ma oslovila pokročilá správa portov, akú som ešte nikde nevidel a prakticky ich neobmedzená možnosť konfigurácie, ktorú neponúkajú ani tie najlepšie smerovače do domácnosti.

Sieťové potreby, pre ktoré je smerovač stavaný len ťažko dokážeme u nás otestovať, no aspoň sme vám chceli priblížiť, aké problémy musí v podniku zvládať a ako sa ich snaží výrobca vyriešiť vďaka QuWAN a QBelt VPN.

Azda jediným negatívom, ktoré by som smerovaču vytkol je absencia optického portu SFP+, čo je vzhľadom na biznisovú orientáciu naozaj zvláštne. Väčšina pokročilých NAS a switchov funguje na optike, čo znamená, že na pripojenie ku QHora-322 budete potrebovať drahší RJ-45 prijímač namiesto jednoduchého a lacného DAC kábla. Takisto porty SFP+ ponúkajú aj vyššiu ako 10 Gb priepustnosť, čo však nie je prípad RJ-45. Pred zostavením siete na QHora-322 si tak dobre preverte či ďalšie články siete budete vedieť pripojiť priamo alebo budete musieť ešte dokupovať príslušenstvo.

Pre použitie v menších firmách však QHora-322 rozhodne dáva zmysel aj vďaka intuitívnemu GUI na rozdiel od manuálneho nastavenia sietí, ako to býva zvykom pri biznisovom sieťovom vybavení. Vďaka tomu bude správa aj údržba siete jednoduchšia a lacnejšia, nehovoriac o úspore na hardvéri v porovnaní s takou výbavou od Cisco. Ak sa medzi našimi čitateľmi nájdu nejaké sieťari, dajte nám vedieť, aký hardvér používate v práci a čo si myslíte o novinke od Qnap. My sa ešte v blízkej budúcnosti pozrieme na ďalší výrobok od Qnap a takisto pripravujeme seriál o domácej 10 Gb sieti. Máte sa teda na čo tešiť.