Site icon HWCooling.net

Philips 328E1CA: Všestranný elegán s veľkou uhlopriečkou

Detaily

Do redakcie nám zavítal pomerne netradičný monitor s unikátnym súborom vlastností. Má rozlíšenie 4K na 32″ a hoci má zahnutý panel, nejde o čistokrvný herný kus. S pomerom strán 16:9 a frekvenciou 60 Hz s adaptívnou synchronizáciou je mienený viac univerzálne. Je za príjemnú cenu a to ešte neviete, že ponúka veľmi slušné obrazové vlastnosti, ktoré sú miestami lepšie, než uvádzajú špecifikácie.

Základné parametre

ParametrePhilips
328E1CA
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej32" VA
Rozlíšenie3840 × 2160 px
Obnovovacia frekvencia60 Hz
Adaptive syncáno
Doba odozvy4 ms (GTG)
Jas250 nitov
Kontrast2500:1
Farebné režimysRGB: 122 %, NTCS: 99 %
Výstupy1× DisplayPort 1.2, 2× HDMI 2.0b
USB hubnie
Audio vstup, výstupáno, áno
Reproduktory3W ×2
VESAáno, 100 × 100
Orientačná cena360 €/9990 Kč
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-419" as a base selector for example: #supsystic-table-419 { ... } #supsystic-table-419 tbody { ... } #supsystic-table-419 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

Balenie je pomerne štandardné a okrem klasického príslušenstva, ako je napájací kábel, kábel DisplayPort a dokumentácie tu nájdete ešte aj audio kábel, nakoľko je monitor vybavený aj audio vstupom. Môžete tak využiť dvojicu 3W reproduktorov, ktoré sa však vyznačujú priemernou kvalitou a ničím neprekvapia.

Dizajn monitora je pomerne elegantný, zaujme neobvyklým štvorcovým stojanom s prázdnou základňou, tenkými rámčekmi okolo displeja a konzervatívnym výberom farieb povrchu.

Nič tu nekričí a monitor tak zapadne do pracovného aj domáceho prostredia. Zadná časť imituje brúsený hliník, no je doslova magnetom na odtlačky.

Nachádzajú sa tu tiež všetka konektivita, ktorá pozostáva z dvojice výstupov HDMI 2.0, DisplayPort 1.2 a dvojice 3,5 mm audio jackov pre spomínaný vstup, ale aj výstup do slúchadiel.

Vidíte tu tiež štvoricu dier pre VESA 100 úchyt, ktorý budete potrebovať, ak budete chcieť monitor akokoľvek seriózne polohovať. Elegantný, no nepraktický stojan totiž ponúka len možnosť náklonu, ktorá je však pri takto veľkom monitore prakticky zbytočná a polohovanie na výšku či prípadne otáčanie do strán by boli určite využiteľnejšie funkcie. Preto možnosť úchytu VESA úchytu chválim, dáva vám to možnosť výberu.

Monitor zaujme tenkými rámčekmi okolo displeja, teda aspoň na jeho troch stranách. Zahnutie je pomerne veľké s hodnotou 1500R, no vzhľadom na to, že šírka monitora pri klasickom pomere 16:9 nie je taká veľká ako pri ultrawide monitoroch, nepôsobí to rušivo. Rozhodne si však zahnutie všimnete a treba si naň zvyknúť.

Na širšej spodnej brade môžete vidieť ovládacie prvky, ktoré reprezentujú tlačidlá na spodnej strane monitora. Na rozdiel od skôr testovaného AOC, tu ikonky s tlačidlami sedia a ovládanie tak bolo bezproblémové. Nahmatať správne tlačidlo aj poslepiačky bola hračka a ovládacie schéma je jednoduchá. Na ovládanie OSD využijete štvoricu tlačidiel na potvrdenie, krok späť a pohybovanie hore a dole.

V menu vidíte možnosť výberu rôznych režimov, zapnutie režimu, LowBlue ovládanie audia či nastavenie veľkosti zobrazovanej plochy. Prekvapivo tu nie je žiadna forma režimov PiP alebo PbP, ktoré by boli využiteľné vďaka trojici video vstupov. OSD si môžete nastaviť do češtiny, čo určite v našich končinách ocení väčšina používateľov.

Okrem klasického OSD menu môžete využiť tlačidlá aj na rýchle akcie ako zmenu vstupu, zapnutie režimu či zmenu hlasitosti.

Backlight bleed panelu VA nebol nijako veľký, no predsa je možné ho vidieť prevažne na spodnej časti displeja. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


Do redakcie nám zavítal pomerne netradičný monitor s unikátnym súborom vlastností. Má rozlíšenie 4K na 32″ a hoci má zahnutý panel, nejde o čistokrvný herný kus. S pomerom strán 16:9 a frekvenciou 60 Hz s adaptívnou synchronizáciou je mienený viac univerzálne. Je za príjemnú cenu a to ešte neviete, že ponúka veľmi slušné obrazové vlastnosti, ktoré sú miestami lepšie, než uvádzajú špecifikácie.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej je VA s uhlopriečkou 32″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán displeja. Obnovovacia frekvencia je bežných 60 Hz a podporou Adaptive sync na rozsahu 48 – 60 Hz. Okrem FreeSync môžete využiť aj G-Sync, hoci displej oficiálne nepatrí medzi certifikované displeje G-Sync. Pri testovaní však fungovali obe verzie Adaptive Sync bez problémov. Treba mať však na pamäti, že minimum pre fungovanie je 48 fps, čo je v 4K rozlíšení pomerne vysoká hodnota a budete tak na to potrebovať pomerne výkonnú grafiku alebo znížiť grafické nastavenia. HDR pri tomto monitore nenájdete a jas je udávaný len na 250 nitov. Vďaka antireflexnej úprave je však displej dobre čitateľný a na maximálnom jase až nepríjemne žiariaci. Na využitie HDR by to však nestačilo.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Druhé meranie bolo v režime sRGB. Monitor sa chváli širokým farebným gamutom so 122 % sRGB a 99 % NTSC. Jas by mal byť 250 nitov a kontrast 2500:1. Výrobca tiež sľubuje Delta E pod hodnotou 2. Aké hodnoty sme namerali? V prvom rade je veľkým prekvapením, že lepšie hodnoty vyšli z merania v základnom režime, kde Delta E naozaj bola pod hodnotou 2, zatiaľ čo v sRGB túto hodnotu mierne prekročila.

Príjemným prekvapením je maximálny jas, ktorý prekročil 300 nitov, hoci výrobca udáva len 250. Kontrast sa na druhej strane pohyboval len okolo 1000:1. Uniformita displeja zodpovedá tomu, čo sme zachytili na fotografii a teda, že spodná časť má mierne odchýlky, no nič závažné sa tu nedeje. Monitor ponúka až päť úrovní gama, pri ktorých sme vždy namerali o 0,1 menšiu hodnotu akú mal daný režim mať. Okrem toho sú tieto hodnoty presné, čo sa len tak nevidí.

Input Lag a Smart Response

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch. Zaujímalo nás, či má reálne nejaký vplyv funkcia Low Input Lag a ako vplýva Smart Response a jeho jednotlivé úrovne.

Zistenia sú nasledujúce. Monitor má pomerne nízky input lag a to už aj pri vypnutej funkcii Smart Response. Konkrétne 12,9 ms, zatiaľ čo naposledy testovaný AOC mal v základe až 27,9 ms. Táto hodnota sa postupne znižuje pri použití režimov Rychlý, Rychlejší až Nejrychlejší a to na hodnoty 12,5, 12,3 a 11,1 ms. V prvých troch režimoch teda rozdiely nie sú nijako veľké a väčší rozdiel je vidieť až pri najvyššom režime.

Vplyv Smart Response sme preverili aj v teste UFO, kde opäť vidieť, že rozdiely medzi jednotlivými režimami sú len minimálne, no dajú sa pozorovať. Vo vypnutom režime nie je ufo ostré, zatiaľ čo v rýchlom už je. V rýchlejšom je z ďalšej vykresľovnej lode vidieť viac a najviac je viditeľná nová loď v najrýchlejšom režime, kde už aj farby zodpovedajú tomu, ako bude nový obsah vyzerať. Vzhľadom na to, že ide len o 60 Hz panel, netreba očakávať úžasný herný výkon, čo monitor ani nijakým spôsobom nekomunikuje. Ide o monitor skôr na grafické a pracovné využitie. Jednotlivé snímky boli zhotovené pri uzávierke 1/80 s, teda rýchlejšie ako trvá vykreslenie jednej snímky.

Záver

Philips 328e1ca prináša 4K zahnutý panel s elegantným dizajnom a rozumným počtom vstupov za pomerne priaznivú cenu, keď berieme do úvahy, že sa bavíme o 4K a 32″ paneli. Ešte nedávno som kupoval 27″ 4K vysoko nad 400 eur, preto je pozitívne vidieť, že 4K sa stáva čím ďalej dostupnejšie a entry-level monitory ako tento Philips sa rozhodne nemusia za nič hanbiť.

Niektorých používateľov poteší dvojica reproduktorov, iných zase antireflexná úprava, vďaka ktorej sa obsah na monitore neleskne. Stojan síce neponúka takmer žiadne možnosti polohovania, no monitor sa vďaka nemu veľmi nekýve, čo je pozitívne. Zamrzí absencia režimov pre obraz v obraze či dva obrazy vedľa seba, čo by sa pri trojici vstupov určite dalo využiť. Hoci nejde o herný monitor, nájdete tu Adaptive sync pre eliminovanie trhania obrazu, ktorý však funguje len na rozsahu 48 – 60 Hz. Monitor je však určený predovšetkým na pracovné využitie, kde nesklame dobrým farebným podaním. Ovládanie a OSD je prehľadné a jednoduché.

Na záver otázka do pléna. Už ste prešli na 4K rozlíšenie alebo v blízkej dobe plánujete? Ja osobne využívam 4K už asi 5 rokov a kedykoľvek som nútený použiť Full HD je to doslova utrpenie.

Monitor si môžete zakúpiť u nášho partnera czc.cz za 360 €/ 9 990 Kč.

Philips 328E1CA
+ elegantný dizajn
+ dobré podanie farieb v základnom režime
+ jednoduché a presné ovládanie
+ 3 video vstupy a audio vstup/výstup
+ tenké rámiky z troch strán
+ VESA
+ priaznivá cena
- minimálne možnosti polohovania
- absencia PiP a PbP
- Adaptive sync len v rozmedzí 48 – 60 Hz
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-420" as a base selector for example: #supsystic-table-420 { ... } #supsystic-table-420 tbody { ... } #supsystic-table-420 tbody tr { ... } */