Site icon HWCooling.net

Pod značkou Nitro+ má Sapphire už aj AIO vodníkov na procesor

Dva nové, samostatné vodníky pod hlavičkou Sapphire

Rôznych kvapalinových chladičov pribúda ako húb po daždi, ale máloktoré stavajú na tak silnej značke ako dve novinky Sapphire. Reč je o „Nitro+“, čo je prívlastok, ktorý na trhu grafických kariet získal na trhu grafických kariet veľmi dobré renomé. Sapphire ide po podobnej ceste ako kedysi s Vapor-X. Tento chladič uspel ale iba na GPU, vyhotovenie pre CPU už v porovnaní s konkurenciou príliš neobstálo. Vodníky ale snáď dopadnú o poznanie lepšie.

Sapphire sa púšťa do kvapalinových chladičov na procesor. Asi by sa dalo konštatovať, že tým firma vstupuje na nový trh, ale nebolo by to úplne presne. Jedná sa síce o prvé kvapalinové chladič CPU, ale chladičmi na procesor ako takými, sa už Sapphire v minulosti zaoberal a dokonca sa i zaoberá, pokiaľ zoberieme do úvahy malú vežičku Nitro LTC. Tento chladič je však určený pre ázijský trh a u nás sa nepredáva.

Známejší a rozšírenejší je chladič Sapphire Vapor-X. Jeho výsledky nájdete aj v našich starých testoch a nijako zvlášť nevynikal – už vtedy bol v jeho hmotnostnej kategórii veľa tichších a zároveň výkonnejších chladičov. V prípade nových vodníkov Nitro+ by to ale mohlo byť inak. Sapphire podoben ako vtedy u Vapor-X zakotvil názov (Nitro+), ktorý sa spája aj s grafickými kartami Sapphire s jednými z najlepších chladičov GPU. S vodníkmi už Sapphire nejaké skúsenosti má, napríklad z grafických kariet Toxic. Radeon RX 6900 XT s kvapalinovým AIO chladičom Sapphire nájdete aj v našich testoch.

Nové chladiče Sapphire sú v dvoch veľkostiach, s 240 (Nitro+ S240-A) a 360 mm radiátorom (Nitro+ S360-A). Nakoľko sa jedná o uzavretý okruh Aseteku, nejde o nič špeciálne. Rebrá radiátora sú z hliníku, blok je tradične medený (t.j. galvanickú koróziu odďaľuje iba kvalita „spomaľovača“). Od konkurenčných chladičov, ktoré majú rovnaký základ, môžu tieto vodníky dosať do plusových čísiel ventilátory.

Detailnejšie výkonnostné parametre k ventilátorom nemáme, ale rotory pozostávajú s už napohľad „silných“ rotorov. Tie charakterizuje až dvanásť dlhých listov zapustených do druhového rámčeka so zárezmi. Tento kruhový doplnok má zvyšovať najmä statický tlak, ktorý ventilátory dokážu vyvinúť určite slušný.

Rýchlosť ventilátorov na maxime je až 2400 ot./min. Dôležitejšie do praxe však budú vlastnosti pri nízkych otáčkach a prirodzene i nimi by mohli tieto ventilátory oproti konkurenčným vynikať. Spodná hranica rýchlostí má končiť na 450 ot./min. S parametrov sú známe ešte použité ložiská, tie sú guľôčkové. Osvetlenie vidíte na obrázkoch, svetlovodivý je celý rotor a ARGB LED je zvýraznený aj blok.

Medzi podporované platformy Intel patria LGA 115x, 1200, 1700, 2011(-3) a 2066. Z pätíc AMD je podporovaná iba jedna – AM4. Na staršie pätice chladiče Sapphire Nitro+ štandardných spôsobom nenasadíte. Na informácie o dostupnosti a cene Sapphire zatiaľ neprezradil.