Site icon HWCooling.net

Pozor na falešné CPU Intel! „Bazarové“ kusy mohou být atrapy

Pod reálně vypadajícím plechem může být podvržený motor. Nebo taky žádný

Mysleli jste si, že kupovat bazarové procesory je bez rizika, protože zrovna tato komponenta se málokdy pokazí? To sice může být pravda, ale hrozí vám jiné nebezpečí. Mezi CPU z druhé ruky se můžou objevit a také se objevují padělky. Vypadá to, že podvody s nimi se docela rozmohly. A problém je, že kvůli vracení zboží do eshopů na ně s trochou smůly můžete narazit i u legitimního prodejce. Na pár takových podvrhů se podíváme v tomto článku.

Některé procesory jsou falešné docela očividně. Tento první padělek, který vidíte i v záhlaví, evidentně nemá nic jako typický substrát – zelená destička pod čipem/kovovým krytem je zelená trošku moc, a také průsvitná. Je to jen plast a pod IHS není vlastně žádný čip. Trošku znalejší osoba by na něj neměla skočit, pokud si fotku prohlédne. Procesor je také lehčí než originál (25 gramů místo 27, ale na to asi bez váhy nepřijdete – většinu váhy tvoří kov rozvaděče tepla, takže absence křemíku není moc patrná).

Zajímavé na tom je, že falešnou destičku zde musel někdo speciálně vyrobit. Nějaký zoufalec ručně? Nebo už je pro tuto živnost někdo vyrábí ve větším měřítku? Kdo ví… je celkem možné, že rozvaděč tepla je pravý, i když i ten se asi dá vyrobit. Vyhazované staré procesory v recyklaci jich mohou pro přemalování poskytovat dost a asi není těžké je potisknout tak, aby vypadaly dostatečně věrohodně.

Pokročilejší a zákeřnější padělky…

Většina faků ale tak snadno poznatelná není. Ostatní procesory, které tu máme, jsou zřejmě vyráběné jiným způsobem. Reálně vypadající – nebo teoreticky i reálný rozvaděč tepla sehnaný ze závadných nebo delidovaných procesorů – rozvaděč tepla opět lže o obsahu uvnitř. Ale místo atrapy je uvnitř legitimní CPU Intel – jen ne to správné (a drahé). A tím pádem je už komplikovanější na první pohled poznat zradu.

Tohle Core i9-9900K byste si z hlavy nepoznali. Respektive, to správné od špatného. Fake je na těchto fotografiích vlevo. Tipl jsem si to podle jedné věci – méně součástek nasázených v ohrádce uprostřed mezi kontakty. Zde je to docela těžké, protože padělatel použil procesor pro stejný socket: pravděpodobně je to něco jako Celeron G3900. Je to relativně levné CPU, což je klíčkové pro zisk.

   

Zde jsou fotky Celeronu G3900 (první z Aliexpressu, druhý z Hardware Secrets). Ne že bych počítal a kontroloval všechny kontakty, ale myslím, že to bude on nebo jemu podobný procesor Skylake (Kaby Lake i Coffee Lake mají součástky zespoda i počty plošek po obvodu rozvaděče tepla jinak). Všimněte si hlavně rozložení součástek uprostřed spodní strany CPU, které odpovídá přesně falešnému Core i9-9900K. Tohoto identifikátoru si doporučuji při „hledání pravdy“ obzvlášť všímat. Z toho mimochodem vyplývá že toto CPU po instalaci do desky pro Core i9-9900K nebude fungovat, protože čipsety řady 300 Skylake nepodporují.

Jak můžete vidět na fotografii otevřeného falešného procesoru z předchozího srovnání, uvnitř je opravdu jiný křemík, protože Core i9-9900K je hodně výrazně podlouhlé, ne skoro čtvercové. Ovšem všimněte si, že rozvaděč tepla obsahuje uvnitř pozlacenou vrstvu. Tento IHS byl původně použitý skutečně v pájeném CPU. Možná tedy opravdu pochází z pravého Core i9-9900K. Jen zde byl sekundárně přepastován (což je hezké, aspoň by to v desce pro Skylake mohlo fungovat).



Mysleli jste si, že kupovat bazarové procesory je bez rizika, protože zrovna tato komponenta se málokdy pokazí? To sice může být pravda, ale hrozí vám jiné nebezpečí. Mezi CPU z druhé ruky se můžou objevit a také se objevují padělky. Vypadá to, že podvody s falešnými procesory se docela rozmohly. A problém je, že kvůli vracení zboží do eshopů na ně s trochou smůly můžete narazit i u legitimního prodejce.

Další nesnadnější falešné procesory jsou také tohoto typu. Opět někdo vzal procesor, který se dá sehnat levně nebo dokonce zadarmo ve vyhazovaných počítačích, a nalepil na něj rozvaděč tepla, podle kterého vypadá jako nějaký aktuální drahý model. Následující případy ovšem na to jdou tak, že získávají materiál z CPU starších generací, jejichž socket je odlišný, ale poměrně podobný. Nevýhoda je, že pak takový procesor nemůže vůbec fungovat v desce, do které byste ho v dobré víře chtěli osadit. Pokud na tom tedy ještě vůbec záleží…

Zde máme Core i9-7900X a Core i9-7920X (takže potenciální „tržba“ podvodníka je až kolem 1000 dolarů). Pokud se vám úplně nezdá levý i9-7920X, máte pravdu. Poznáte ho třeba proto, že v pravém horním růžku nemá malý černý RFID čip, což byla docela nečekaná novinka u této generace. Pokud byste ale vygooglili potvrzenou fotku reálného procesoru Skylake-X pro socket LGA 2066, přijdete na všechny další prvky, na levém padělku je okolo IHS „málo zlata“.

Trošku déle trvalo zde odhalit původní zdroj substrátu a křemíku pod rozvaděčem tepla (který je jinak také nesprávný). Nabízí se procesory socketu LGA 2011 (místo 2066), ale které? Sandy Bridge-E i Ivy Bridge-E (platforma X79) mají na spodku jinak rozložené součástky. Ovšem zde si musíte uvědomit, že padělatel bude používat něco, co se dá snadno a levně sehnat. A to by mohly být lowendové Xeony E5, které jsou na eBay ve velkém množství a protože pro ně není moc upotřebení, jsou laciné. A skutečně, vypadá to na Xeon E5-2603 v2 generace Ivy Bridge-EP, nebo něco podobného.

Xeon E5-2603 v2 zespodu, vaše ctihodnosti. Je vzhůru nohama, ale součástky vespodu přesně sedí (zdroj: Amazon)

Mimochodem, jak můžete vidět, zde se kvůli rozdílnému socketu hodně lišila i tloušťka substrátu. Paradoxně ho však legitimní CPU má tenčí.

Na této fotce už nemáme srovnání s legitimním kusem, ovšem zfalšovaný podvodný soutěžící je opět procesor nalevo, tedy zde Core i7-8086K (jak už bylo řečeno, podvrhy se vyplatí dělat od drahých modelů, což potěší ty z nás, kdož kupujeme spíš levnější sortu). Toto CPU bylo mě osobně nejnápadnější (když pominu onen „custom job“ z úvodu). Shodou okolností jsem si totiž pamatoval, že tu nápadnou plochu tří řad zlatých kontaktů vedle IHS měly procesory pro socket LGA 1156 ještě z doby architektury Nehalem, dnes už to na Intelech nevidíte. To jsem byl trošku vedle, protože LGA 1156 mělo tento pruh ještě delší. Ovšem také procesory pro LGA 1155 tento znak mají zdá se také (LGA 1150 již ne), a proužek mají právě v této délce. To znamená, že v tomto faku je uvnitř buď Sandy Bridge, nebo Ivy bridge.

Pokud vás zajímá, co přesně, opět pomůžou součástky zespoda, které můžete vidět na této fotce. Pokud si přidáte indicii, že to bude nějaký levný procesor, který zaplavuje eBay či Aliexpress, mělo by to být Pentium nebo Celeron Sandy Bridge či Ivy Bridge. Zkusmo jsem zkusil od prvního vygooglit Pentium G620 a od druhého G2120 a zdá se, že to bude druhá možnost, tedy Ivy Bridge. Pochopitelně ne nutně přímo G2120, vždy může jít o sesterský model s jinou frekvencí. Přesný model zde ovšem není až tak důležitý.

Pentium G2120 sedí na podezřelé CPU zepředu i zezadu (Foto: Immel.de)

Falešné CPU nemusí ani sedět do patice

Každopádně to opět nerozběháte v desce, kterou byste podle údajného názvu na IHS použili. Vlastně by tyto procesory ani neměly jít bez násilí nainstalovat, protože vložení špatného CPU do socketu brání poloha výřezů po stranách. I podle těch se můžete orientovat, ale není úplně snadné odhadnout, v jaké jsou poloze, takže zde byste asi uspěli jen s pravítkem a CPU v ruce. Tyto podvody ale asi hrozí hlavně v eshopech a online bazarech či aukčních serverech.

Jak se proti těmto fixlům bránit?

Když kupujete konkrétní model (nebo coby zaměstnanec obchodu přejímáte od zákazníka vrácený procesor), asi byste měli udělat to, co já při přípravě tohoto článku: najít si fotografie procesoru, který kupujete, třeba někde v recenzi renomovaného webu. Zaměřte se na detaily, které jsme zde zmiňovali – rozložení kontaktů z vrchu a zespoda, vynechané nebo přebývající kontaktní plošky nebo piny (poloha vynechaných pinů je hlavní způsob, jak poznat typ socketu u AMD, kde vám nepomůžou zvláštnosti okolo IHS; kromě toho má AM4 drobnější a hustší piny než AM3/FM2 a starší pouzdra). A případně se můžete zamyslet, který starší socket má podobně vypadající pouzdro, zkusit si najít fotku jeho procesorů shora a zespoda, a podezření se tím může rychle potvrdit. Dobrý test je samozřejmě nainstalovat a zkusit spustit, ale stojí to čas a práci a kdo ví, jestli některé padělky třeba nemůžou poškodit desku.

Při koupi trvejte na tom, abyste měli předem reálnou fotografii a případné odlišnosti pak reklamujte. Samozřejmě jste ale závislí na tom, zda vám prodávající nezmizí (s penězi). Každopádně pokud kupujete procesor a zjistíte, že zespodu nebo zeshora vypadá jinak, než má, raději ruce pryč. Docela problém je, pokud podvodník nepoužije úplně staré CPU, ale čip se stejným fyzickým provedením, pak tento švindl zjistíte až v BIOSu nebo Task Manageru. Je možné, že neznalí uživatelé se nepodívají… mimochodem, některé takovéto případy snad i řeší policie, ale asi půjde o minimum případů. Současný stav internetu bohužel podvodníkům poskytuje snadný život a většina švindlů nejspíš zůstane nestíhána.

Dodatek: kde najít sériová čísla procesoru Intel?

Mimochodem, v tomto kontextu pro vás může být zajímavá informace o tom, kde se na procesorech Intel dá najít sériové číslo a podobné identifikátory, které by vám mohly říct, zda dostáváte to, co byste měli. Intel popisuje sémantiku různých označení na CPU zde. Přímo na kovovém krytu sériové číslo „S/N“ není. Předposlední řádek potisku je kód modelu (který Intel interně používá, tzv. „Spec code“). Poslední pak označuje šarži či sérii. Podle tohoto kódu se kdysi vyhledávaly lépe přetaktovatelné čipy.

Sériové číslo na štítku z krabice
Kde na procesoru Intel naleznete sériové číslo

Pokud třeba kontrolujete, zda zákazník vrátil (nebo reklamoval) stejný procesor, jaký koupil, potřebovali byste znát právě sériové číslo. To jo vytištěné na krabici (S/N), což je málo platné. Ovšem podle tohoto schématu je také na substrátu, který, jak jste viděli, právě falšovatelé vyměňují. S/N je zakódováno v grafickém matrix kódu vpravo nahoře. Bez dekodéru byste asi museli srovnávat fotky (a mít fotku prodaného CPU), ale naštěstí je vpravo dole také přímo vytištěná část sériového čísla. Jak vidíte na diagramu, v tomto místě máte vytištěné poslední číslice (tři až pět cifer) sériového čísla. Při příjmu vráceného CPU tedy můžete zkontrolovat tento údaj se sériovým číslem na krabici a/nebo v systému e-shopu, pokud je sledováno. Část padělků (nebo podvodů při reklamaci) by se tímto měla dát odhalit. Totéž se vám samozřejmě může hodit, pokud někomu prodáváte svůj vlastní procesor a tato osoba by vás chtěla ošidit tak, že vám jej reklamuje jako nefunkční, ale zašle padělek.

Hodně štěstí, ať takovéto komplikace nemusíte řešit.