Site icon HWCooling.net

Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15

Elitný a inovatívny chladič Zalmanu je už v obchodoch

Nebývame často svedkami toho, aby v chladičoch dochádzalo k nejakým výraznejším konštrukčným zmenám. Zalman ich však v rámci najčerstvejšieho počinu niekoľko nasadil a zdá sa, že po rokoch konečne posúva doterajšie limity špičkových dvojveží. A prichádza to v najvyšší čas, keď nárast procesorových jadier znamená vyššie nároky na chladiaci výkon. Zalman hrdo uvádza TDP až 300 W.

Zalman za svoju existenciu už mal niekoľko svetlých momentov. Hrubým písmom sa do histórie vryli najmä vejárovitými chladičmi. Ale aj FX70 predstavoval perfektný pasív, ku ktorému neexistovala plnohodnotná alternatíva. Nový chladič CNPS20X má ambície vládnuť všetkým tradičným „vzdušným“ chladičom a hroziť aj výkonnejších vodníkov AIO.

Bez agresívnejšieho marketingu sa už dnes asi nezaobídeme, každopádne poznámky k základni sú pomerne úsmevné. Zalman hovorí o akomsi „Reverse Direct Touch Heatpipe“. Týmto označením pomenúva spôsob, ktorým sa trubice na odvod tepla do bloku ukladajú celkom bežne. A síce sa vnárajú do medeného plátu (základne) a až ten je v kontakte s IHS. Nejde teda o žiadny priamy dotyk trubíc a na RDTH je na hrane nezmyselnosti. V objavovaní teplej vody a poukazovaním na všeobecne známe veci poukazuje aj ďalšou skratkou IHD (Interactive Heatpipe transfer Design), ktorú si môžete dosadiť ku každému chladiču trubicami prechádzajúcich základňou v tvare „U“, kde sa teplo sa šíri z jednej aj druhej strany.

Originálnejšia je vyhotovenie rebier. Tie sú po celej ploche zvlnené a to tak, že jednotlivé vlnky idú od seba. V týchto miestach tak vznikajú elipsovité kanáliky na lepší/priamočiarejší airflow. Vďaka zvlneniu sa takisto na menší priestor zmestí väčšia vyžarovacia plocha. Navyše časť rebier v strede obidvoch veží je vyrobená z medi, čo trochu pripomína ProlimaTech Megahalems Super Mega. Zvyšok je tradične s hliníku (s poniklovaním povrchu).

Vrcholom netradičnosti sú ale až 140mm ventilátory s dvojitými lopatkami. Z puzdra motorčeka vyráža deväť menších a rovnaký počet veľkých a to znovu predovšetkým na dosiahnutie laminárnejšieho prúdenia. Podobný ventilátor Zalman predáva už pomerne dlho i samostatne – ZM-DF12. V tomto prípade je atypický ale i rámček v tvare „X“ s čím súvisí aj neštandardné uchytenie.

Vo výbave je i LED RGB avšak bez podpory aplikácií základných dosiek. Namiesto toho Zalman používa vlastný softvér (Z-Sync) a exkluzívne ešte Razer Chroma RGB.

Najdôležitejší je však ako vždy chladiaci výkon. A ten je podľa testov KitGuru výborný. Pri rovnakých 1000 otáčkach a podobnej hlučnosti (45,9 dBA z pol metra), akú dosahuje i Noctua NH-D15 (45,7 dBA) namerali na AMD Ryzen 9 3900X so CNPS20X až o 7 °C nižšie teploty, čo je veľmi výrazný rozdiel.

Otázkou je, či má väčší podiel na tomto výbornom výsledku väčšia plocha rebrovania a takmer o dvesto gramov vyššia hmotnosť Zalmanu (a veruže 1,5 kg je už naozaj dosť) alebo vyššie spomínané optimalizácie. Nech je to tak či onak, ak sa tieto priaznivé prevádzkové vlastnosti potvrdia aj z ďalších zdrojov, pekne poukazujú na výrazné rezervy, aké pri vzdušných chladičoch sú.

Chladič Zalman CNPS20X sa už predáva za koncovú cenu od 80 eur/2200 Kč a je reálne i skladom. Napríklad Digitor.cz hlási viac ako 10 kusov.