Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15

Elitný a inovatívny chladič Zalmanu je už v obchodoch

Nebývame často svedkami toho, aby v chladičoch dochádzalo k nejakým výraznejším konštrukčným zmenám. Zalman ich však v rámci najčerstvejšieho počinu niekoľko nasadil a zdá sa, že po rokoch konečne posúva doterajšie limity špičkových dvojveží. A prichádza to v najvyšší čas, keď nárast procesorových jadier znamená vyššie nároky na chladiaci výkon. Zalman hrdo uvádza TDP až 300 W.

Zalman za svoju existenciu už mal niekoľko svetlých momentov. Hrubým písmom sa do histórie vryli najmä vejárovitými chladičmi. Ale aj FX70 predstavoval perfektný pasív, ku ktorému neexistovala plnohodnotná alternatíva. Nový chladič CNPS20X má ambície vládnuť všetkým tradičným „vzdušným“ chladičom a hroziť aj výkonnejších vodníkov AIO.

Bez agresívnejšieho marketingu sa už dnes asi nezaobídeme, každopádne poznámky k základni sú pomerne úsmevné. Zalman hovorí o akomsi „Reverse Direct Touch Heatpipe“. Týmto označením pomenúva spôsob, ktorým sa trubice na odvod tepla do bloku ukladajú celkom bežne. A síce sa vnárajú do medeného plátu (základne) a až ten je v kontakte s IHS. Nejde teda o žiadny priamy dotyk trubíc a na RDTH je na hrane nezmyselnosti. V objavovaní teplej vody a poukazovaním na všeobecne známe veci poukazuje aj ďalšou skratkou IHD (Interactive Heatpipe transfer Design), ktorú si môžete dosadiť ku každému chladiču trubicami prechádzajúcich základňou v tvare „U“, kde sa teplo sa šíri z jednej aj druhej strany.

Originálnejšia je vyhotovenie rebier. Tie sú po celej ploche zvlnené a to tak, že jednotlivé vlnky idú od seba. V týchto miestach tak vznikajú elipsovité kanáliky na lepší/priamočiarejší airflow. Vďaka zvlneniu sa takisto na menší priestor zmestí väčšia vyžarovacia plocha. Navyše časť rebier v strede obidvoch veží je vyrobená z medi, čo trochu pripomína ProlimaTech Megahalems Super Mega. Zvyšok je tradične s hliníku (s poniklovaním povrchu).

Vrcholom netradičnosti sú ale až 140mm ventilátory s dvojitými lopatkami. Z puzdra motorčeka vyráža deväť menších a rovnaký počet veľkých a to znovu predovšetkým na dosiahnutie laminárnejšieho prúdenia. Podobný ventilátor Zalman predáva už pomerne dlho i samostatne – ZM-DF12. V tomto prípade je atypický ale i rámček v tvare „X“ s čím súvisí aj neštandardné uchytenie.

Vo výbave je i LED RGB avšak bez podpory aplikácií základných dosiek. Namiesto toho Zalman používa vlastný softvér (Z-Sync) a exkluzívne ešte Razer Chroma RGB.

Najdôležitejší je však ako vždy chladiaci výkon. A ten je podľa testov KitGuru výborný. Pri rovnakých 1000 otáčkach a podobnej hlučnosti (45,9 dBA z pol metra), akú dosahuje i Noctua NH-D15 (45,7 dBA) namerali na AMD Ryzen 9 3900X so CNPS20X až o 7 °C nižšie teploty, čo je veľmi výrazný rozdiel.

Otázkou je, či má väčší podiel na tomto výbornom výsledku väčšia plocha rebrovania a takmer o dvesto gramov vyššia hmotnosť Zalmanu (a veruže 1,5 kg je už naozaj dosť) alebo vyššie spomínané optimalizácie. Nech je to tak či onak, ak sa tieto priaznivé prevádzkové vlastnosti potvrdia aj z ďalších zdrojov, pekne poukazujú na výrazné rezervy, aké pri vzdušných chladičoch sú.

Chladič Zalman CNPS20X sa už predáva za koncovú cenu od 80 eur/2200 Kč a je reálne i skladom. Napríklad Digitor.cz hlási viac ako 10 kusov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?

Nyní čerstvě odhalené procesory Arrow Lake sice přináší novou platformu a nový socket LGA 1851, ale neznamená to nekompatibilitu s chladiči. Ač má totiž Arrow Lake více kontaktů, rozměr procesoru zůstal stejný a Intel zachoval stejné montážní otvory, takže budou fungovat všechny ty, které už zvládají socket LGA 1700. Ovšem v jedné věci Arrow Lake kompatibilní nejsou – pokud jste si koupili vložku proti ohýbání CPU. Celý článok „LGA 1851: Jak je to s prohýbáním, RL-ILM a podporou contact framů?“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)

Po šiestich rokoch sa posunula číslovka v označení za chladičom Dark Rock TF. V praxi to znamená najmä aktuálny montážny systém, ktorý BeQuiet! oproti tomu starému výrazne vylepšil. Pôvodný chladič ešte nepodporoval ani AMD AM4, to sa s Dark Rock TF 2 mení. Rozdiely v konštrukcii pasívu sú ale iba kozmetické a zachované zostali aj 135-milimetrové ventilátory Silent Wings 3. Celý článok „BeQuiet! modernizoval top-flow chladič Dark Rock TF (2)“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Žebra i jinak působí docela mohutně. O něco menší, 120mm, by možná nezaznamenal 7° rozdíl, ale byl by celkově praktičtější, myslím.

  2. Čísla vyzerajú dobre, ale koncepcia mi veľmi nedáva zmysel, skôr to vyzerá jak zoznam marketingových žvástov. Bezrámové fany v princípe strácajú veľa statického tlaku, lebo vzduch uniká do bokov. Tá základňa netuším aké by mala mať výhody oproti klasike. Neviem či sú tie čísla reálne, ak hej tak OK, aj keď s lepšou konštrukciou fanov by to isto bolo ešte o čosi lepšie. Každopádne dizajn s tou RGB hviezdicou je fakt hnusný. 😀

    1. co som si vsimol, ako prve to udrie do oci asi väcsine, je naozaj otrasny design tych rgb fanov (tvar vrtule), cim „spatia“ design celeho pasivu, inak passiv vyzera obstojne aj ked skoda nie pekne zakoncenych HP, co sa tyka chladenia uvidime v prvych testoch.

  3. Co se týče základny, myslím, že se dá o drobné inovaci mluvit, pokud by oba díly základny obepínaly trubky těsně, beze zbytku. Ale…WTF? V materiálu zmiňovaný patent jsi zkoušel dohledat ?

    1. Ten patent by sa mal vzťahovať práve k tomu „bežnému“ situovaniu heatpipe. Tak to rozvádzajú i na hardzone.es. Ono je to asi tak, že Zalman znovu objavil teplú vodu a snaží sa to nejako pomenovať aj keď tomu chýba nejaké lepšie vysvetlenie. Tým efektívnejším kontaktom s IHS sa ale asi myslí to, že na rozdiel od základní typu DTH sú pri týchto plných blokoch viac využívané aj krajné trubice, ktoré už obvykle nie sú nad, ale vedľa heatspreaderu mainstreamových procesorov. Samozrejme, to nie je nič nové, stará známa vec. No, je to celé zvláštne to promovanie tej základne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *