Prebehlo vydanie Zalman CNPS20X, nočnej mory NH-D15

Elitný a inovatívny chladič Zalmanu je už v obchodoch

Nebývame často svedkami toho, aby v chladičoch dochádzalo k nejakým výraznejším konštrukčným zmenám. Zalman ich však v rámci najčerstvejšieho počinu niekoľko nasadil a zdá sa, že po rokoch konečne posúva doterajšie limity špičkových dvojveží. A prichádza to v najvyšší čas, keď nárast procesorových jadier znamená vyššie nároky na chladiaci výkon. Zalman hrdo uvádza TDP až 300 W.

Zalman za svoju existenciu už mal niekoľko svetlých momentov. Hrubým písmom sa do histórie vryli najmä vejárovitými chladičmi. Ale aj FX70 predstavoval perfektný pasív, ku ktorému neexistovala plnohodnotná alternatíva. Nový chladič CNPS20X má ambície vládnuť všetkým tradičným „vzdušným“ chladičom a hroziť aj výkonnejších vodníkov AIO.

Bez agresívnejšieho marketingu sa už dnes asi nezaobídeme, každopádne poznámky k základni sú pomerne úsmevné. Zalman hovorí o akomsi „Reverse Direct Touch Heatpipe“. Týmto označením pomenúva spôsob, ktorým sa trubice na odvod tepla do bloku ukladajú celkom bežne. A síce sa vnárajú do medeného plátu (základne) a až ten je v kontakte s IHS. Nejde teda o žiadny priamy dotyk trubíc a na RDTH je na hrane nezmyselnosti. V objavovaní teplej vody a poukazovaním na všeobecne známe veci poukazuje aj ďalšou skratkou IHD (Interactive Heatpipe transfer Design), ktorú si môžete dosadiť ku každému chladiču trubicami prechádzajúcich základňou v tvare „U“, kde sa teplo sa šíri z jednej aj druhej strany.

Originálnejšia je vyhotovenie rebier. Tie sú po celej ploche zvlnené a to tak, že jednotlivé vlnky idú od seba. V týchto miestach tak vznikajú elipsovité kanáliky na lepší/priamočiarejší airflow. Vďaka zvlneniu sa takisto na menší priestor zmestí väčšia vyžarovacia plocha. Navyše časť rebier v strede obidvoch veží je vyrobená z medi, čo trochu pripomína ProlimaTech Megahalems Super Mega. Zvyšok je tradične s hliníku (s poniklovaním povrchu).

Vrcholom netradičnosti sú ale až 140mm ventilátory s dvojitými lopatkami. Z puzdra motorčeka vyráža deväť menších a rovnaký počet veľkých a to znovu predovšetkým na dosiahnutie laminárnejšieho prúdenia. Podobný ventilátor Zalman predáva už pomerne dlho i samostatne – ZM-DF12. V tomto prípade je atypický ale i rámček v tvare „X“ s čím súvisí aj neštandardné uchytenie.

Vo výbave je i LED RGB avšak bez podpory aplikácií základných dosiek. Namiesto toho Zalman používa vlastný softvér (Z-Sync) a exkluzívne ešte Razer Chroma RGB.

Najdôležitejší je však ako vždy chladiaci výkon. A ten je podľa testov KitGuru výborný. Pri rovnakých 1000 otáčkach a podobnej hlučnosti (45,9 dBA z pol metra), akú dosahuje i Noctua NH-D15 (45,7 dBA) namerali na AMD Ryzen 9 3900X so CNPS20X až o 7 °C nižšie teploty, čo je veľmi výrazný rozdiel.

Otázkou je, či má väčší podiel na tomto výbornom výsledku väčšia plocha rebrovania a takmer o dvesto gramov vyššia hmotnosť Zalmanu (a veruže 1,5 kg je už naozaj dosť) alebo vyššie spomínané optimalizácie. Nech je to tak či onak, ak sa tieto priaznivé prevádzkové vlastnosti potvrdia aj z ďalších zdrojov, pekne poukazujú na výrazné rezervy, aké pri vzdušných chladičoch sú.

Chladič Zalman CNPS20X sa už predáva za koncovú cenu od 80 eur/2200 Kč a je reálne i skladom. Napríklad Digitor.cz hlási viac ako 10 kusov.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT. Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua chromax.black – návrat legend v černém kabátu

Před několika týdny uvedla firma Noctua novou řadu chladičů Chromax. Jedná se o trojici NH-D15, NH-U12S a NH-L9i, nově s přívlastky chromax.black. Tyto chladiče jsou založeny na prověřených modelech a změny jsou čistě kosmetické. Oproti typickým Noctua barvám má tato trojice chladičů černý povrch i ventilátory. Základní otázka tedy zní, zda tato povrchová úprava ovlivňuje chladící výkon. Celý článok „Noctua chromax.black – návrat legend v černém kabátu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Minitest: Axiálny vs. radiálny ventilátor v chladiči AMD X570

Neoddeliteľnou súčasťou testov (a hodnotenia) základných dosiek s AMD X570 je aspoň letmá analýza čipsetového chladiča. Spory o tom, či je lepšie použiť radiálny ventilátor, pretože axiálny v nastolených podmienkach nemôže byť natoľko efektívny, som doplnil o vzájomné porovnanie. A to na dvoch doskách, kde každá reprezentuje iný tábor. Pri vynášaní súdov treba byť však veľmi opatrný, premenných je totiž príliš mnoho. Celý článok „Minitest: Axiálny vs. radiálny ventilátor v chladiči AMD X570“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Žebra i jinak působí docela mohutně. O něco menší, 120mm, by možná nezaznamenal 7° rozdíl, ale byl by celkově praktičtější, myslím.

 2. Čísla vyzerajú dobre, ale koncepcia mi veľmi nedáva zmysel, skôr to vyzerá jak zoznam marketingových žvástov. Bezrámové fany v princípe strácajú veľa statického tlaku, lebo vzduch uniká do bokov. Tá základňa netuším aké by mala mať výhody oproti klasike. Neviem či sú tie čísla reálne, ak hej tak OK, aj keď s lepšou konštrukciou fanov by to isto bolo ešte o čosi lepšie. Každopádne dizajn s tou RGB hviezdicou je fakt hnusný. 😀

  1. co som si vsimol, ako prve to udrie do oci asi väcsine, je naozaj otrasny design tych rgb fanov (tvar vrtule), cim „spatia“ design celeho pasivu, inak passiv vyzera obstojne aj ked skoda nie pekne zakoncenych HP, co sa tyka chladenia uvidime v prvych testoch.

 3. Co se týče základny, myslím, že se dá o drobné inovaci mluvit, pokud by oba díly základny obepínaly trubky těsně, beze zbytku. Ale…WTF? V materiálu zmiňovaný patent jsi zkoušel dohledat ?

  1. Ten patent by sa mal vzťahovať práve k tomu „bežnému“ situovaniu heatpipe. Tak to rozvádzajú i na hardzone.es. Ono je to asi tak, že Zalman znovu objavil teplú vodu a snaží sa to nejako pomenovať aj keď tomu chýba nejaké lepšie vysvetlenie. Tým efektívnejším kontaktom s IHS sa ale asi myslí to, že na rozdiel od základní typu DTH sú pri týchto plných blokoch viac využívané aj krajné trubice, ktoré už obvykle nie sú nad, ale vedľa heatspreaderu mainstreamových procesorov. Samozrejme, to nie je nič nové, stará známa vec. No, je to celé zvláštne to promovanie tej základne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *