Site icon HWCooling.net

Pripravujeme veľký test ventilátorov. Čo vás zaujíma?

Ako na ventilátory?

Onedlho to poriadne roztočíme, na redakčnej palube sa hromadia 120milimetrové ventilátory. Výber je od lacných po drahé, s rôznymi rozsahmi otáčok, ložiskami i tvarmi rotorov, optimalizovanými na systémové chladenie, ale i na rebrá pasívov. My predstavu o spôsobe vzájomného porovnania máme, podstatné však je, čo chcete nájsť v testoch vy. Svoje priania môžete uviesť do komentárov.

V tomto krátkom avíze si opíšeme, ako bude vyzerať stavba základných testov, ktoré radi rozšírime o vaše špecifické tipy. Teda, ak to bude v našich možnostiach.

Testy budú prebiehať v prirodzenom prostredí, tj. s použitím ventilátorov na ochladzovanie PC skrinky, resp. v našom prípade veterného tunela, a potom priamo na pasíve. Obidvoma týmito konfiguráciami si prejdú tak ventilátory konštruované na systémové chladenie ako i na prefukovanie radiátorov. Bude tak zaujímavé sledovať, ako veľmi sa na efektivite podpíše použitie „nevhodného“ ventilátora.

Workplace s veterným tunelom. Ten bude na vstupe rozšírený o prachové filtre a nebudú chýbať ani špirálovité mriežky na výstupe, čo sú prvky, ktoré takisto ohýbajú efektivitu ventilátorov

Ako obvykle, ventilátory nastavíme na niekoľko rôznych fixných úrovní hladín hluku. Od takmer bezhlučného chodu s nízkymi otáčkami plynulo až po hlučný režim s vysokým prietokom. Efektivitu chladenia bude potom určovať zahrievanie CPU a GPU (+VRM), teda komponentov s najvyšším odberom.

Za kľúčové pri testoch ventilátorov považujeme i minimálne otáčky. A to tak pri lineárnej regulácii nastavením pevného napätia ako i pri regulácii impulznou moduláciou, ktorá umožňuje nastavenie nižších rýchlostí. Neochudobníme vás ani o meranie spotreby. I tá určuje kvalitu ventilátora a vedzte, že rozdiely môžu byť pomerne výrazné. Jednoduchá, ale veríme, že funkčná metodika, ktorá roztriedi zrno od pliev. Zabúdame na niečo podstatné, čo by sme nemali vynechať?