Site icon HWCooling.net

Rebrá z medeného drôtu, to je základ chladiča SSD Ineo M12

Ineo M12: Unikátny chladič SSD alebo návrat k icepipe

Rôznych chladičov SSD s atypickými konštrukciami vyšlo už mnoho. Ale ani jeden sa nepodobá na Ineo M12. Nielen, že je medený (ale tým ešte jedinečný nie je), ale najmä nepoužíva tradičný profil pasívu. Jedná sa totiž o s najväčšou pravdepodobnosťou jediný chladič s drôteným radiátorom. Ten sa zároveň prinavracia ku filozofii chladenia skrachovaného Nofanu. Chladič Ineo M12 totiž používa „icepipe“.

Od bankrotu Nofanu je to už takmer rok a pol a naše prosby z kondolenčného článku boli vyslyšané. Na icepipe (teda tenších medených drôtov namiesto hliníkových rebier) sa nezabudlo. Ineo ich totiž zaviedlo do svojho chladiča SSD.

Táto firma síce nikde netvrdí, že ide o icepipe (možno je na to ešte nejaká ochranná známka?), ale je očividné, že sú to ony. Dalo by s síce polemizovať, špeciálne, keď Ineo používa v terminológii slovo „trubičky“ a icepipe Nofanu boli plné, ale s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde len o nepresné vyjadrenie.

Na to, aby bolo vnútri médium (kondenzát) tak ako v heatpipe, je hrúbka 1,5 mm príliš malá a na koncoch nevidno ani zvar po uzatváraní. Navyše v rámci takejto konštrukcie by heatpipe nedávali zmysel aj preto, že teplo zo základne sa nepredáva do ďalších, typicky hliníkových rebier. V takomto prípade by teda bolo čokoľvek iné ako drôty s plným jadrom neefektívne.

Jedná sa teda o jeden kus stočeného drôtu, ktorý na strane SSD zapadá do vyfrézovaných drážok hliníkového pasívu. Ten sám o sebe absorbuje teplo, ale väčšia časť chladiacej kapacity bude v drôte z medi. Pod hliníkovým pasívom je ešte medený coldplate, na ktorý sa nanáša termopasta, a až ten sa cez thermalpad spája so samotným SSD. To je, mimochodom, ochladzované aj zospodu – ocelovou vaničkou. Všetko príslušenstvo a TIM (dve podložky i teplovodivá pasta) nájdete v dodávke.

Ineo v rámci interných testov predvádza, ako sa zníži zahrievanie radiča SSD Samsung 970 Evo (250 GB) s použitím tohto chladiča. Až o 29 °C. To ale zrejme iba v ideálnych podmienkach. V opise na stránkach Amazonu je totiž už udávaný rozptyl so zlepšením 10–25 °C v závislosti od prostredia. Ťažko povedať, odkiaľ Amazon tento údaj má (možno ho niekde uvádza aj Ineo), ale účinnosť bude záležať na polohe chladiča. Rovnako to bolo aj v prípade procesorových chladičov Nofan, ktoré mali vo vertikálnej (v praxi bežnejšej) polohe podstatne nižšiu účinnosť, pretože zatiaľ čo spodok bol „studený“, tak vrch bol na hranici svojich kapacít.

V Ineo na demonštráciu fungovania chladiča zrejme použili najlepšie možné, ale v praxi zriedkavé prostredie. Podľa strmo stúpajúcich teplôt SSD aj po 15 minutách bez chladiča je možné usudzovať, že zostava nepoužíva systémové chladenie (a teplo v skrinke sa kumuluje) a i to, že chladič Ineo M12 je vo vodorovnej polohe. V praxi bude ale väčšinou vertikálne a po takomto pretočení efektivita takéhoto návrhu klesá.

Táto konštrukcia poráža konvenčné pasívne chladiče, ale tie lepšie iba v skrinkách so základnou doskou vo vodorovnej polohe. A túto konštrukcii do neefektivity takisto ženie aktívne systémové chladenie. Môže sa to zdať ako nezmysel, ale naozaj je pre túto drôtovú konštrukciu lepšie samovoľné stúpanie tepla. Kedysi som to podrobne testoval na ExtraHardware.cz. Onen teplotný rozptyl asi samozrejme zahŕňa aj to, ako výkonné SSD budete chladiť. Na úspornejšom modely bude pokles teplôt prirodzene nižší ako v prípade najvýkonnejších SSD PCI Express 4.0.

Ak vás tento chladič zaujal, dajte si pozor na kompatibilitu. Čo sa týka SSD, podporované sú oficiálne iba 80 mm modely M.2 a treba mať na pamäti i to, že má chladič spolu s SSD na výšku 45 mm. Do tejto výšky tak musí byť priestor Nad slotom M.2 voľný. Ineo M12 je momentálne v akcii na Amazone za cenu 20 amerických dolárov.