Site icon HWCooling.net

Samsung Space Monitor 27R750Q: Do kanclu a priamo o stôl!

Detaily

Samsung okrem mnohého iného pôsobí na poli počítačového príslušenstva ako výrobca monitorov. Na trh nedávno priniesol pozoruhodnú novinku v podobe monitora Space. Ten prináša unikátny dizajn stojana, ktorý vám umožní monitor úplne pritlačiť k stene alebo naopak pritiahnuť bližšie k vám či dokonca až oprieť o stôl. K tomu pridáva 144Hz obnovovaciu frekvenciu a moderný dizajn. Poďme sa na tento monitor spoločne pozrieť.

Základné parametre

ParametreSamsung
Space Monitor 27R750Q
ParametreAlfa Gamer Pro 60S
Displej27" VA
Rozlíšenie 2560×1440
Obnovovacia frekvencia144 Hz
Doba odozvy4 ms
Jas250 nitov
Kontrast3000:1
Farebné režimyNTSC 1976: 72%, sRGB: 100%
Výstupy1 × Mini DisplayPort 1.2, 1 × HDMI 2.0 HDCP 2.2
USB hubnie
Orientačná cena (patro.cz)7890 Kč/310 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-319" as a base selector for example: #supsystic-table-319 { ... } #supsystic-table-319 tbody { ... } #supsystic-table-319 tbody tr { ... } */

Balenie a výbava

V balení nájdete samotný monitor, špeciálny stojam, HDMI a napájací kábel v jednom, napájací adaptér a dokumentáciu. V nej nájdete podrobný návod, ako monitor nainštalovať.

Pozrime sa bližšie na stojan, ktorý je najzaujímavejším prvkom monitora.

Na jednom konci nájdete kovové výstupky, ktoré sa uchytávajú o rám monitora a otvory pre skrutky, ktorým stojan zaistíte o monitor. Na druhej strane je držiak, ktorým stojan a vlastne celý monitor uchytíte o stôl. Otočným madlom dotiahnete stojan o stôl, aby pevne držal a mohli ste ho bez problémov polohovať.

   

Hneď za nohou držiaka o stôl je kĺb, ktorý umožňuje samotné polohovanie monitora. To sa v praxi ukážeme o chvíľu. Zo zadnej strany nájdeme tiež kanál pre chytenie káblov vedúcich z monitora.

Zadná strana monitora zdieľa rovnaký pruhovaný dizajn, aký sme videli na stojane. Vľavo dole (resp. vpravo dole zo zadnej strany pri používaní) sa nachádza joystick na spustenie monitora a ovládanie v menu OSD.

Portová výbava monitora je značne obmedzená a pozostáva prakticky len z konektorov HDMI a miniDisplayport. Samozrejme nechýba ani napájací port, no nenájdete tu napríklad rozbočovač USB, audio výstup a ani plnohodnotný DisplayPort. Prítomný port USB bude slúžiť zrejme len na aktualizácie softvéru.

K monitoru tak reálne viete pripojiť dva počítače či notebooky naraz, aby ste využili režimy PbP a PiP. PiP má viacero režimov a viete tak rozdeliť obraz na dve rovnaké časti alebo aj na menšie okno vo väčšom.

Netradične je riešený napájací kábel, ktorý, ako som už spomínal, je zdieľaný s HDMI. Do monitora tak zapájate oba konektory naraz a následne približne v polke kábla sa nachádza akási rozdvojka, do ktorej potrebujete zapojiť napájací adaptér.

   

Po pripojení stojana k monitoru viete celú časť zakryť krytom, aby bola estetickejšia. Zároveň sa tu nachádza kanál pre vedenie káblov.

Pozrime sa na to, ako stojan funguje. Po jeho namontovaní vidíte jeho prvý kĺb, ktorý sa nachádza hneď pri úchyte o monitor. Tento kĺb umožňuje náklon 0 až 90°, čo bude kľúčové pre celú funkcionalitu.

Po uchytení stojanu a vlastne celého monitora o stôl je možné začať monitor polohovať. Na obrázku nižšie uvidíte 4 polohy, teda jednu, keď je stojan úplne vodorovný a následne tri ďalšie, pri ktorých je monitor polohovaný bližšie k používateľovi, až sa úplne dotkne stola.

Na polohovanie je vhodné použiť obe ruky a rovnakou silou monitor ťahať požadovaným smerom. Pohyb kĺbov je plynulý a nastaviť si tak môžete monitor do vami požadovanej polohy. Okrem priblíženia monitora môžete zmeniť aj jeho sklon vďaka už spomínanému kĺbu hneď pri úchyte o monitor.

K monitoru sme okrem notebooku pripojili aj Samsung Galaxy Note10, ktorého recenziu sme vám nedávno priniesli. S pripojením nebol žiaden problém. Ak si teda počítač alebo notebook pripojíte cez miniDisplayPort, môžete si HDMI nechať pre smartfón, prípadne konzolu.

Čoskoro článok rozšírime i o video. Pre teraz sa ale pozrime na kvalitu obrazu.

Samsung okrem mnohého iného pôsobí na poli počítačového príslušenstva ako výrobca monitorov. Na trh nedávno priniesol pozoruhodnú novinku v podobe monitora Space. Ten prináša unikátny dizajn stojana, ktorý vám umožní monitor úplne pritlačiť k stene alebo naopak pritiahnuť bližšie k vám či dokonca až oprieť o stôl. K tomu pridáva 144Hz obnovovaciu frekvenciu a moderný dizajn. Poďme sa na tento monitor spoločne pozrieť.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej VA s uhlopriečkou 27″ má rozlíšenie 2K WQHD, antireflexnú úpravu a minimálne rámiky z troch strán displeja. Pochváliť sa tiež môže 144Hz obnovovacou frekvenciou, žiaľ FreeSync ani G-Sync prítomné nie sú.

Displej ponúka 85% pokrytie Adobe RGB spektra a tým pádom aj 100 % sRGB. Veľmi dobrý je tiež jas s 354 nitmi. Podanie farieb nie je až také presné ako pri paneli IPS a Delta E je tak 3,39. Rovnako aj krivka gamy nekopíruje ani jednu zo štandardných hodnôt a skôr prechádza od jednej k druhej. Najmenej presvedčivá bola uniformita displeja, kde pravý horný roh mal vyššiu odchýlku. Treba však myslieť na to, že každý displej je iný a vami zakúpený kus môže mať menšiu, ale aj väčšiu odchýlku.

Záver

Samsung Space Monitor 27R750Q prináša inováciu v podobe polohovateľného stojanu, ktorý vám uvoľní miesto na stole a umožní vám umiestniť displej tak, ako žiaden iný. Displej sa tiež môže pochváliť moderným dizajnom, rýchlym 144Hz panelom so širokým gamutom a  funkciami PbP a PiP.

Primárne zameranie displeja je na prácu do kancelárie a 85% pokrytie AdobeRGB,, resp. 100% sRGB je úplne postačujúce a mierne vyššia farebná odchýlka, menej presná gamma či nie ideálna uniformita displeja nebudú žiadnou prekážkou v práci. Použitý panel VA dobre poslúži aj na občasnú úpravu fotografi a videí, no toto naozaj nie je monitor pre grafikov.  Vzhľadom na pracovné zameranie je mierne nelogická 144Hz obnovovacia frekvencia, ktorú pri práci v Exceli asi naozaj nevyužijete, no plynulejší chod je príjemný bonus. Viac Hz totiž uvidíte aj na ploche pri hýbaní myšou/oknami. Absencia FreeSync a G-Sync je pochopiteľná, kedže nejde o herný monitor. Čo sa však za negatívum pokladať dá, je menší počet portov a úplná absencia hubu USB, ktorý by v pracovnom prostredí nemal chýbať. Prémiovú konektivitu monitoru by zaručilo USB-C a Thunderbolt 3, no ani jeden z týchto konektorov sa tu nenachádza. To je vzhľadom na pracovné zameranie naozaj škoda.

Na záver nám ostáva ešte vysloviť požiadavku, aby výrobca začal polohovateľný stojan predávať samostatne. Dozaista by sa naň našli zákazníci či už v pracovnom alebo kreatívnom obore. Mohli by využiť svoj vlastný displej, ktorý má také parametre, aké potrebujú, no zároveň by získali variabilitu Space Monitoru.

Samsung Space Monitor 27R750Q
+ inovatívny stojan
+ moderný dizajn
+ 144Hz obnovovacia frekvencia
+ PiP a PbP
+ dobré podanie farieb a široký rozsah jasu jas
- nemá USB hub
- chýba FreeSync
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-320" as a base selector for example: #supsystic-table-320 { ... } #supsystic-table-320 tbody { ... } #supsystic-table-320 tbody tr { ... } */