Samsung Space Monitor 27R750Q: Do kanclu a priamo o stôl!

Testovanie a záver

Samsung okrem mnohého iného pôsobí na poli počítačového príslušenstva ako výrobca monitorov. Na trh nedávno priniesol pozoruhodnú novinku v podobe monitora Space. Ten prináša unikátny dizajn stojana, ktorý vám umožní monitor úplne pritlačiť k stene alebo naopak pritiahnuť bližšie k vám či dokonca až oprieť o stôl. K tomu pridáva 144Hz obnovovaciu frekvenciu a moderný dizajn. Poďme sa na tento monitor spoločne pozrieť.

Gamut, jas a odchýlka

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej VA s uhlopriečkou 27″ má rozlíšenie 2K WQHD, antireflexnú úpravu a minimálne rámiky z troch strán displeja. Pochváliť sa tiež môže 144Hz obnovovacou frekvenciou, žiaľ FreeSync ani G-Sync prítomné nie sú.

Displej ponúka 85% pokrytie Adobe RGB spektra a tým pádom aj 100 % sRGB. Veľmi dobrý je tiež jas s 354 nitmi. Podanie farieb nie je až také presné ako pri paneli IPS a Delta E je tak 3,39. Rovnako aj krivka gamy nekopíruje ani jednu zo štandardných hodnôt a skôr prechádza od jednej k druhej. Najmenej presvedčivá bola uniformita displeja, kde pravý horný roh mal vyššiu odchýlku. Treba však myslieť na to, že každý displej je iný a vami zakúpený kus môže mať menšiu, ale aj väčšiu odchýlku.

Záver

Samsung Space Monitor 27R750Q prináša inováciu v podobe polohovateľného stojanu, ktorý vám uvoľní miesto na stole a umožní vám umiestniť displej tak, ako žiaden iný. Displej sa tiež môže pochváliť moderným dizajnom, rýchlym 144Hz panelom so širokým gamutom a  funkciami PbP a PiP.

Primárne zameranie displeja je na prácu do kancelárie a 85% pokrytie AdobeRGB,, resp. 100% sRGB je úplne postačujúce a mierne vyššia farebná odchýlka, menej presná gamma či nie ideálna uniformita displeja nebudú žiadnou prekážkou v práci. Použitý panel VA dobre poslúži aj na občasnú úpravu fotografi a videí, no toto naozaj nie je monitor pre grafikov.  Vzhľadom na pracovné zameranie je mierne nelogická 144Hz obnovovacia frekvencia, ktorú pri práci v Exceli asi naozaj nevyužijete, no plynulejší chod je príjemný bonus. Viac Hz totiž uvidíte aj na ploche pri hýbaní myšou/oknami. Absencia FreeSync a G-Sync je pochopiteľná, kedže nejde o herný monitor. Čo sa však za negatívum pokladať dá, je menší počet portov a úplná absencia hubu USB, ktorý by v pracovnom prostredí nemal chýbať. Prémiovú konektivitu monitoru by zaručilo USB-C a Thunderbolt 3, no ani jeden z týchto konektorov sa tu nenachádza. To je vzhľadom na pracovné zameranie naozaj škoda.

Na záver nám ostáva ešte vysloviť požiadavku, aby výrobca začal polohovateľný stojan predávať samostatne. Dozaista by sa naň našli zákazníci či už v pracovnom alebo kreatívnom obore. Mohli by využiť svoj vlastný displej, ktorý má také parametre, aké potrebujú, no zároveň by získali variabilitu Space Monitoru.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Mám tento monitor a musím povedať že je to slušný kus hardware. Na začiatku bola jeho cena premrštená no 300 už nie je také hrozné (no môže byť aj lacnejší). Farby sú slušné, rozlíšenie na danú uhlopriečku je ideálne. Aj napriek reklamácií hdmi dodaného kábla hodnotím ako dobrú kúpu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *