Noctua vydává černé verze chladičů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i

Noctua NH-D15 chromax.black, NH-U12S chromax.black a NH-L9i chromax.black

Před nedávnem jsme psali, že firma Noctua hodlá trošku ustoupit z tradiční věrnosti charakteristickému designu se světlým kovem a hnědo-béžovými ventilátory a vydat chladiče, které budou vyvedené v černé barvě pro ty, kdo hledají tento typ designu. Tyto chladiče (a také ventilátory) teď Noctua oficiálně uvádí a začíná prodávat. Ze začátku bude k mání i speciální edice ve spolupráci s Linus Tech Tips.

Černé chladiče přicházejí v řadě Chromax, jejich modelové označení dostane na konec přívlastek chromax.black, podle kterého je poznáte. Budou ovšem vycházet z již existujících modelů, mají zachovávat stejnou kvalitu a chladící schopnosti standardních chladičů Noctua, odlišnost bude pouze ve vzhledu. Noctua oznámila zatím tři takovéto modely: 140mm dvouvěžový NH-D15 chromax.black, 120mm jednověžový NH-U12S chromax.black a 92mm nízkoprofilový NH-L9i chromax.black. Konstrukce a ventilátor jsou převzaté ze stejnojmenných standardních modelů NH-D15, NH-U12S a NH-L9i, takže chladící výkon i hlučnost by měly přímo odpovídat.

NH-D15 chromax.black

Změna je v tom, že celý pasiv i základna jsou pokryté speciální černou povrchovou úpravou, jejíž vyvinutí údajně nebylo tak snadné, právě proto, že kromě pěkného vzhledu bylo třeba zajistit, aby úprava nezhoršila chlazení. Černé jsou kromě pasivu také prvky upevňovacího mechanismu (stále je použitý osvědčený systém SecuFirm2), takže nic nebude působit rušivě.

NH-U12S chromax.black

Chladiče mají také černou verzi ventilátorů. Ty by měly opět být funkčně identické jako na klasických chladičích a měly by také být dostupné samostatně (u většiny je už Noctua myslím prodává, takže to úplně novinka není, snad jen 92mm verze se terpve chystá na trh). Vzhled ventilátorů a tím i chladičů se dá částečně upravit pomocí antivibračních podložek do rohů ventilátorů, které se dají objednat v různých barvách a oživí vzhled jinak celočerného chladiče, pokud po tom toužíte.

NH-L9i chromax.black

Všechny tři zatím uvedené černé chladiče by se v tuto chvíli již měly prodávat přes oficiální prodej Noctuy na Amazonu a eBay a pomalu by je měli začít nabízet i různí další partnerští prodejci, čímž by se měly objevit i v našich lokálních obchodech. Cena je 99.90 eur/dolarů (2600 Kč) za NH-D15 chromax.black, 69,90 eur/dolarů (1800 Kč) za NH-U12S chromax.black a 49,90 eur/dolarů (1300 Kč) za NH-L9i chromax.black.

Speciální edice prvních 5000 kusů

Specialita nyní při začátku prodeje bude limitovaná edice, kterou dostane prvních 5000 zákazníků, než se zásoby vyčerpají. Tuto edici Noctua vyrobila ve spolupráci s populárním youtuberem Linusem Sebastianem (producentem/aktérem videí Linus Tech Tips) a chladiče mají upravený vzhled v jeho stylu: jasně oranžovými antivibračními vložkami a také speciálními samolepkami na ventilátor (ty by měly být volitelné, takže je v případě nezájmu můžete nahradit černými).

Speciální edice Linus Tech Tips černých chladičů Noctua

Vzhledem k možné sběratelské hodnotě by tato edice mohla být zajímavá, ovšem na prodej bude asi jen přes ony oficiální kanály na Amazonu a eBay, přičemž množství je omezeno oněmi pěti tisíci kusů. Po jejich vyprodání se začnou expedovat už jen standardní verze.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák

Po létech spíš utilitárního designování vzduchových chladičů se teď dost výrazně začíná prosazovat hráčská móda jdoucí po nějakém zajímavém vzhledu. Do tohoto trendu zapadá nový CPU chladič MasterAir MA620M, jejž vypouští na trh firma Cooler Master. Jde o dvouvěžový chladič klasické koncepce, ale jen s jedním ventilátorem, schovaným mezi žebry a pod ozdobnou kapotou. Ve skříni to tedy vypadá úplně jinak, než na co jsme zvyklí. Celý článok „MasterAir MA620M: designový dvouvěžový chladič má skrytý větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích. Celý článok „Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. U12S ovsem neni novy typ, tim je U12A s vetsim pasivem s dvema ventilatory A12x25. Sko je uzke a s jednim NF-F12. To je takove male doplneni 🙂

  1. A jo, máte pravdu. Já si to blbě pamatoval a myslel jsem si, že U12S už je ta U12A s posunutýma heatpipe a tak dál… Omlouvám se za chybu.

   1. Ona v tom Noctua sama dělá trochu zmatky. Protože U12A představuje jako nástupce U12S, který je ovšem skoro o polovinu levnější. Navíc zatím nejsem černé Sterrox ventilátory (až 2020), takže by U12A mohla být s černým pasivem, ale A12x25 ventilátory prostě v černé ještě delší dobu nebudou 🙂

 2. Proti černé teda nic nemám, ale s takovou se asi můžeme spolehnout na „inovaci“ v podobě RGB LED.

  1. Předpokládám, že spíš ne. Noctua klade skutečně velký důraz na kvalitu chlazení a i na černé verze jsme se načekali několik let, než byl ten černý povrch dostatečně kvalitní a nesnižoval chladící vlastnosti. RGB nepřidá nic navíc, takže si myslím, že se nemusíme bát Noctua chromax.rgb. Tedy aspoň doufám, třeba takový be Quiet! taky odolává RGBordelu…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *