Site icon HWCooling.net

Scythe ukázal Fuma 2, twin-tower nekolidujúci s pamäťami

Zmenený je pasív i ventilátory

Chladič Fuma hneď, ako sa prvýkrát koncom roka 2015 objavil, učaroval nevídanou efektivitou. Z vlastných radov porážal i vtedy aktuálnu Nijna 4 a Mugen Max, teda chladiče dobre etablovaných sérií. Revízia B, ktorá prišla s podporou pätíc AM4, dobré meno Fumy trochu pošramotila a už až tak nevynikala. To všetko je už však minulosť, Scythe teraz prichádza s novou, výrazne upravenou konštrukciou.

Pasív Fuma 2 by mal byť oproti svojmu predchodcovi väčší vo všetky osiach. Pribudli dve rebrá na každej z veží a výška narástla o zhruba pol centimetra. Ale aj so 154,5 mm sa chladič zaradí skôr k tým nižším a do drvivej väčšiny skriniek sa stále pohodlne zmestí.

Výrobca evidentne dospel k tomu, že treba zväčšiť vyžarovaciu plochu rebrovania, ktorá výrazne pribudla i v rámci zadnej veže. Tá je po novom širšia ako predná veža a ku komplexnej asymetrii dizajnu prispieva aj vytočenie základne k slotom RAM. Zdá sa, že všetko je navrhnuté s ohľadom na to, aby nikde nedochádzalo k žiadnemu konfliktu. K tomu prispieva i použitie užšieho ventilátora s 15mm profilom. Ostatne v týchto bodoch je to podobné riešenie ako na Cryorig R1 Universal (ten má takisto vyosenú základňu a nízkoprofilový ventilátor vpredu). Scythe neignoroval ani dosky s Intel X299 so slotmi RAM z obidvoch strán pätice a na zadnej strane skrátil zopár spodných rebier. Ako vysoké moduly chladič pod svoje krídla uchýli dostupné informácie zatiaľ neuvádzajú a z fotografií to ťažko odhadnúť s presnosťou na milimeter. Pri pohĽade zboku a natiahnutí do reálnych rozmerov (podľa výšky) sa zdá, že to viac než 5 cm nebude. To by vylučovalo napríklad použitie 56mm modulov Corsair Dominator Platinum RGB. Takto vysoké pamäte sú však dnes veľmi ojedinelé.

Ventilátory (Kaze Flex 120 PWM) sa na prvý pohľad odlišujú iba v detailoch. Rotor má rovnaký tvar i počet lopatiek a v rámci kozmetických záležitostí pribudli len antivibračné trojuholníky v rohoch. Hlavne majú ale kvalitnejšie, resp. trvácnejšie ložiská, než pri Fume bývali. Už nie sú klzné, ale fluidné (FDB). A potom je tu ešte jedna zaujímavosť. Nižšie než pôvodné sú i otáčky. Spomalenie na 1200 ot./min (z 1400 ot./min) reflektujú i nižšie tabuľkové hodnoty prietoku. Hlučnosť bude teda nižšia a veríme, že súčasne pri vyššom chladiacom výkone, keďže má Fuma 2 viac „železa“.

Jediná vec, do ktorej, zdá sa, Scythe nezasahoval, je základňa, rozstupy a nasmerovanie heatpipe. Tých je stále šesť sesťmilimetrových.

Nech to zatiaľ vyzerá akokoľvek dobre, zatiaľ nie je nič oficiálne. Ani cena. Na základe doterajšej politiky však predpokladáme, že sa bude pohybovať niekde na úrovni ceny Ninja 5, teda okolo 60 eur vrátane dane.

Takto by mal vyzerať chladič Scythe Fuma 2. Okrem iného si výrobca dal záležať i na vábivejšej povrchovej úprave vrchných rebier. Matná čierna farba už nebude tak náchylná na rôzne škrabančeky ako iba leštený hliník