Site icon HWCooling.net

SilentiumPC Fera 3 RGB – Barevná evoluce prověřené klasiky

Závěr a hodnocení

Nedávno testovaný chladič SilentiumPC Fera 3 nedopadl v našich testech špatně, byl však poněkud hlučnější. Dnes se podíváme na zoubek chladiči ze stejné rodiny, tedy SilentiumPC Fera 3 RGB. Jak je patrné z názvu, tak tento chladič nabízí RGB podsvícení. Celý pasiv je navíc o několik milimetrů nižší a také je použitý odlišný ventilátor. Jen doufám, že se tyto rozdíly neprojeví negativně při zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukčně je SilentiumPC Fera 3 RGB velice podobný svému bratříčkovi bez RGB. Stejně jako u non-RGB varianty, tak i zde je chladič založen okolo čtveřice měděných heatpipes, protínajících svazek hliníkových žeber. Heatpipes využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru, což SilentiumPC označuje příponou HE (high efficiency) v úplném názvu chladiče. Celý pasiv je pak ochlazován jedním stodvacetimilimetrovým ventilátorem s RGB LED.

Celková šířka i hloubka svazku žeber zůstaly stejné, liší se pouze celková výška chladiče o několik málo milimetrů. Fera 3 RGB tak spadá do kategorie chladičů s výškou pod 150 mm, což zvyšuje počet kompatibilních skříní. Sám jsem jej onehdy použil pro SFF PC ve skříni Streacom DA2, kam padl jako ulitý. Kde se také Fera 3 RGB liší od svého staršího typu, je provedení horní plochy chladiče. Horní žebro a konce heatpipes kryje mléčně bílý difuzér, pod kterým jsou ukryté RGB LED. Na tomto difuzéru je pak umístěn černý kryt s výřezem loga výrobce a několik dalších estetických prvků, které dovolují prosvítání RGB LED.

Celek působí vizuálně velmi atraktivně a je celkem škoda, že tento způsob podsvícení nepoužívá více výrobců. Kabely pro podsvícení umožňují sériové zapojení, což eliminuje nutnost rozbočovačů a usnadňuje vedení kabeláže. Uchycení ventilátoru je řešeno stejně jako u Fera 3, tedy pomocí kovových spon, které se zachytí do drážek v žebrech po stranách pasivu.

   
   
   

Příslušenství chladiče neskrývá žádné překvapení. Najdete zde univerzální montážní systém pro procesorové patice Intelu i AMD a také další sadu spon pro druhý ventilátor, pokud byste chtěli využít push-pull konfiguraci. Malé balení pasty (Pactum PT-2) a stručná uživatelská příručka s návodem k montáži také nechybí. Navíc zde najdete Nano-reset RGB ovladač, pokud byste nechtěli nebo nemohli zapojit 4 pin kabel od RGB podsvícení do vaší základní desky. Tento ovladač jednoduše zapojíte pomocí 2 pin kabelu od tlačítka Reset ve vaší skříni. Tlačítkem Reset poté přepínáte režimy RGB podsvícení bez jakéhokoliv software.

Montážní systém chladiče je identický s nepodsvícenou verzí. Veškeré výhrady, které jsem zmínil v recenzi u SilentiumPC Fera 3 tedy stále platí. Tedy absence integrovaných šroubků s pružinou pro uchycení pasivu k montážnímu systému. Dvojice použitých šroubků je totiž vcelku krátká. Není tak jednoduché přidržovat pasiv v pozici a zároveň utahovat šroubek, na který musíte vyvinout větší tlak, aby k závitu vůbec dosáhl. Stále tedy doporučuji provádět montáž tohoto chladiče ideálně mimo skříň se základní deskou ve vodorovné pozici.

      

Parametry chladiče a ventilátoru

SilentiumPC Fera 3 RGB je rozměrově velmi podobná non-RGB verzi, liší se pouze celkovou výškou. Fera 3 RGB tak bude se svojí výškou pod 150 mm kompatibilní s většinou běžných ATX skříní. A stejně jako non-RGB varianta, tak i tento chladič nabízí odsazenou konstrukci. Nedochází tedy ke konfliktu s vysokými pasivy na modulech operační paměti. Chladič můžete osadit na všechny základní desky s paticemi pro současné Intel i AMD procesory, samozřejmě vyjma TR4/sTR4 patice.

ChladičSilentiumPC Fera 3SilentiumPC Fera 3 RGB
Noctua U12A
Podporované paticePodporované paticeIntel LGA 115x, 1200, 20xx; AMD AM4Intel 115x, 1200, 20xx; AMD AM4
VýškaVýška (bez ventilátoru)155 mm146 mm
ŠířkaŠířka (bez ventilátoru)123 mm123 mm
Hloubka s ventilátoremHloubka s ventilátorem78 mm78 mm
HmotnostVáha (bez ventilátoru)610 g630 g
Maximální výška RAMbez omezeníbez omezení
Doporučená koncová cenaMaximální výška RAM26 €39 €
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-684" as a base selector for example: #supsystic-table-684 { ... } #supsystic-table-684 tbody { ... } #supsystic-table-684 tbody tr { ... } */

K použitému ventilátoru bohužel SilentiumPC poskytuje jen minimum informací. Jedná se o 120 mm ventilátor standardní šířky 25 mm s PWM regulací. RGB podsvícení je zprostředkováno standardním čtyřpinovým konektorem, žádné proprietární nepříjemnosti zde nenajdete.

VentilátorSigma Pro 120 PWMStella HP RGB 120 PWM
Gelid Radiant RGB
LožiskoLožiskoHydraulic BearingDouble Ball Bearing
Rozsah rychlostíVýška (bez ventilátoru)500–1600 ot./min500–1600 ot./min
Podsvietenie RGBMaximální průtok vzduchuN/A4-pin (12 V)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-687" as a base selector for example: #supsystic-table-687 { ... } #supsystic-table-687 tbody { ... } #supsystic-table-687 tbody tr { ... } */



Nedávno testovaný chladič SilentiumPC Fera 3 nedopadl v našich testech špatně, byl však poněkud hlučnější. Dnes se podíváme na zoubek chladiči ze stejné rodiny, tedy SilentiumPC Fera 3 RGB. Jak je patrné z názvu, tak tento chladič nabízí RGB podsvícení. Celý pasiv je navíc o několik milimetrů nižší a také je použitý odlišný ventilátor. Jen doufám, že se tyto rozdíly neprojeví negativně při zátěžových testech.

Metodika testování

Jako generátor tepla slouží Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45-60 minut. Chladiče jsou testovány na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1.150 V. Poté následuje další série testů na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích cca 150 W, respektive cca 200 W. Druhá série testů představuje velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na všech úrovních otáček.

Hlučnost je měřena pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA cca 50 cm od chladiče. Měření probíhají na třech úrovních otáček ventilátorů, jmenovitě 800, 1200 a maximální. Regulaci otáček zajišťuje ovladač Noctua NA-FC1. Úroveň okolního hluku je pod 33.0 dBA. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získány z aplikace HWiNFO64. Výsledky jsou následně korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů




Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.






Nedávno testovaný chladič SilentiumPC Fera 3 nedopadl v našich testech špatně, byl však poněkud hlučnější. Dnes se podíváme na zoubek chladiči ze stejné rodiny, tedy SilentiumPC Fera 3 RGB. Jak je patrné z názvu, tak tento chladič nabízí RGB podsvícení. Celý pasiv je navíc o několik milimetrů nižší a také je použitý odlišný ventilátor. Jen doufám, že se tyto rozdíly neprojeví negativně při zátěžových testech.

Závěr a hodnocení

SilentiumPC Fera 3 RGB úspěšně navazuje tam, kde Fera 3 končí a přidává několik drobných zlepšení. Nejzásadnější zlepšení je použití výrazně tiššího ventilátoru. To však vede i k mírnému vzestupu teplot. RGB podsvícení je u tohoto chladiče velmi pěkně zpracováno. S podsvícenou horní plochou pasivu i ventilátorem se tento chladič stane vizuálním středobodem celé vaší sestavy.

Montážní systém zůstal stejný jako u Fera 3, moje výhrady k němu tedy nadále trvají. Bohužel se také zvýšila i celková cena chladiče, která jej posouvá pryč od zajímavého poměru cena/výkon, který nabízí non-RGB verze. Stále však Fera 3 RGB zůstává dobrou volbou pro všechny sestavy, kde nevadí příplatek za designově atraktivní zpracování chladiče.

SilentiumPC Fera 3 RGB
+ Dobrý chladicí výkon
+ Kvalitní zpracování
+ Atraktivní vzhled
+ Tichý chod
- Vyšší cena (ve své třídě)
- Komplikovanější montáž
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-688" as a base selector for example: #supsystic-table-688 { ... } #supsystic-table-688 tbody { ... } #supsystic-table-688 tbody tr { ... } */