Site icon HWCooling.net

SilentiumPC Fluctus 120 PWM „zmejnstrímieva“, dostal RGB LED

Osvetlený ventilátor z chladiča Fera 5 ARGB sa začína predávať aj samostatne

Za novotvar v nadpise sa ospravedlňujem, ale formulácia, že Poliaci naladili na pestrofarebné vlny hlavného prúdu svoj najprepracovanejší ventilátor, bola cez rozsah. Ak sa účinné aerodynamické vlastnosti potvrdia aj v testoch, tak by sa každopádne mohlo jednať o jedny z najatraktívnejších osvetlených ventilátorov na trhu. A to súčasne ešte, povedzme, ešte ako-tak rozumnej cene.

Najnovší a pravdepodobne najvyspelejší ventilátor SilentiumPC sa prvýkrát objavil v rámci chladiča Fera 5. Chladiaca efektivita tohto komba (ventilátor plus pasív) je pritom veľmi pôsobivá. Neskôr sa ventilátor Fluctus 120 PWM začal predávať aj samostatne, ale to ešte bez osvetlenia. S tým prichádza SilentiumPC až teraz. Je to tak alternatíva pre tých používateľov, ktorý majú RGB LED radi.

Rotor ventilátora sa oproti neosvetlenému variantu nijako neodlišuje, nebežné hrany sú zubaté, a rovnaký je aj motorček. Použité sú ložiská FDB (fluidné) a rýchlosť je i naďalej v rozsahu 300–1800 ot./min. Viac podrobnejších parametrov SilentiumPC neuvádza. K hodnotám statického tlaku a prietoku sa však už čoskoro dostanete z našich testov.

Jedno podrobné meranie sa tu však predsa len ponúka. A to merania hladín hluku na rôznych frekvenciách zvuku. Na vertikálnej osi grafu síce chýbajú konkrétne hodnoty, tak na všetky frekvenciách byť Fluctus 120 PWM tichší než starší Sigma Pro 120, a to súčasne pri dosahovaní vyššieho statického tlaku. Tieto merania však zrejme zodpovedajú pri osadených ventilátoroch na rebrovaní chladičov Fera 5 (Fluctus 120 PWM), respektíve Fera 3 (Sigma Pro 120).

Aj keď ktovie, ako je to merané, keďže rovnaký graf je aj pri dvojventilátorovej Fera 5, čo je predsa len o trochu hlučnejší chladič. Je asi lepšie toto porovnanie brať len pre zaujímavosť a v prípade nového ventilátora Fluctus 120 PWM ARGB ani nemusí platiť. V materiáloch pri Fera 5 ARGB sa už totiž tento spektrograf neobjavuje. To môže byť dané aj tým, že osvetlený ventilátor generuje iné výsledky. A to i napriek tomu, že bola na rotor použitá rovnaká „formička“ – materiál je už iný, keďže bola požiadavka na jeho lepšiu schopnosť viesť svetlo.

Zo základných parametrov je dobré uviesť ešte formát (120 mm), pripojenie rotora (4-pin) a (A)RGB LED (3-pin, 5 V). Odporúčaná koncová cena Fluctus 120 PWM ARGB je 15,99 eur. Svetielka navyše vás tak vyjdú na zhruba 5 eur. O toľko je tento nový ventilátor drahší oproti „obyčajnému“, temnému Fluctusu.