Site icon HWCooling.net

Test 27 teplovodivých pást, 2. časť

Zoznam termopást a metodika testovania

Z druhého kola si vyberú najmä tí z vás, ktorí hľadáte to najlepšie na bežné použitie. Víťaz je veľkým prekvapením. Gelid, Noctua, Phobya, Reeven, SilentiumPC, Thermal Grizzly alebo Zalman? Favorit to tentokrát nie je. Tešíme sa aj z pekného konkurenčného súperenia v strednej triede, v ktorej treba obzvlášť zvýšiť úsilie, aby to nebolo stále o tom istom. Ako bonus sme otestovali aj OEM pastu Scythe.

Zoznam termopást a metodika testovania

Abecedný spôsob zoradenia testovaných vzoriek už možno poznáte z predošlého testu. Ľahko si tak môžete vybranú termopastu z tabuľky nájsť na spoločnej fotografii alebo vo vzorkovníku. V hárku je ich znovu trinásť. Štrnásta kvapka na doštičke, z bonusovej pasty Scythe, môže byť preto trochu mätúca. Samostatne si ju nekúpite, dodáva sa exkluzívne s procesorovými chladičmi tohto výrobcu.

Výrobca a modelUdávané parametre z webu výrobcovUdávané parametre z webu výrobcovUdávané parametre z webu výrobcovUdávané parametre z webu výrobcovCena
Tepelná vodivosťViskozitaHustotaRozsah prac. teplôtMnožstvo v balenícena
Tepelná vodivosťViskozitaHustotaRozsah prac. teplôtMnožstvo v baleníPriemerná
Gelid GC-ExtremeGelid GC-Extreme8,5 W/mK85 Pa·s3,73 g/cm³N/A3,5 g8,50 eur
Gelid GC-ProGelid GC-Pro7 W/mK170 Pa·s2,8 g/cm³N/A5 g7 eur
Noctua NT-H1Noctua NT-H1N/AN/A2,49 g/cm³-50–110 °C1,4 ml8,50 eur
Phobya HeGrease ExtremePhobya HeGrease Extreme8,5 W/mK85 Pa·s3,73 g/cm³N/A3,5 g8,50 eur
Phobya HeGrease StandardPhobya HeGrease Standard6 W/mK85 Pa·s2,5 g/cm³N/A3,5 g5 eur
Phobya NanoGrease ExtremePhobya NanoGrease Extreme16 W/mK85 Pa·s2,5 g/cm³N/A3,5 g11 eur
Reeven RT-ProReeven RT-ProN/AN/AN/AN/A5 g8,50 eur
SilentiumPC Pactum PT-1SilentiumPC Pactum PT-14 W/mKN/A2,5 g/cm³-50–240 °C4 g4 eur
SilentiumPC Pactum PT-2SilentiumPC Pactum PT-25 W/mKN/A2,67 g/cm³-40–240 °C4 g4,50 eur
Thermal Grizzly AeronautThermal Grizzly Aeronaut8,5 W/mK110–160 Pa·s2,6 g/cm³-150–200 °C3,9 g8,75 eur
Thermal Grizzly HydronautThermal Grizzly Hydronaut11,8 W/mK140–190 Pa·s2,6 g/cm³-200–350 °C3,9 g9,7 eur
Thermal Grizzly KryonautThermal Grizzly Kryonaut12,5 W/mK120–170 Pa·s3,7 g/cm³-250–350 °C5,5 g15,50 eur
Zalman ZM-STG2Zalman ZM-STG24,1 W/mKN/A2,88 g/cm³-40–150 °C3,5 g6,50 eur
#supsystic-table-6 { font-size: 14px; }

Početnú prevahu majú pasty s vyššou viskozitou. Najvyššia je preukázateľne pri Thermal Grizzly Hydronaut, ktorá neobsahuje žiadny silikón a zhruba tých 180 Pa·s v studenom stave sedí. Naopak, pomerne riedka Gelid GC-Pro bude mať dozaista menej než špecifikovaných 170 Pa·s.
Demonštrácia viskozity. Vzorky sú usporiadané zľava doprava v abecednom poradí

Rozotrieť sa nám podarilo každú pastu, aj keď pri niektorých to išlo pomerne stuha. To však nie je prípad Zalman ZM-STG2, ktorá bola jednu dobu známa „žuvačkovou“ konzistenciou a výrazným trhaním sa. Zrejme i vinou nesprávneho skladovania a zasychajúceho silikónu, pretože tento raz je ako vymenená (otestované na piatich vzorkách). Na rozotieranie sú vynikajúco pripravené aj Noctua NT-H1 a SilentiumPC Pactum PT-1. S týmito pastami sme vytvorili bezchybne rovné vrstvičky najrýchlejšie. Väčšie trápenie to je s pomerne elastickými NanoGrease Extreme a hlavne HeGrease Extreme, ktorá sa chytá viac o špachtličku než heatspreader. V tomto prípade je v praxi rozumnejšie zvoliť kvapôčkovú metódu.

    

Ako zahrievacie teleso používame pretaktovaný Intel Core i7-5930K@4,4 GHz (na základnej doske Gigabyte X99-UD4) so zvýšeným Vcore na 1,25 V. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB). Odpadové teplo procesora je vtedy na úrovni približne 225 W. Po úvodnom zahorení je doba trvania testov 300 sekúnd, čo je pri použití priemyselných ventilátorov Noctua iPPC NF-F12 2000 s veľmi vysokým prietokom na chladiči Scythe Fuma dostatočne dlhý čas na to, aby sa teploty ustálili na konečnej hodnote a ďalej už nestúpali. V ojedinelých situáciách môžu teploty po desiatkach hodín nepatrne klesnúť, čo je prípad Arctic Silver 5, ktorej výsledky preto berte s rezervou. Ostatné modely zapečenie nevyžadujú.

Teplovodivé pasty nanášame pomocou dodávaných aplikátorov v rovnomernej vrstvičke po celej ploche IHS, a to o množstve 0,1 ml. Každý z testov, počínajúc novou montážou, dvakrát opakujeme, čím sa uisťujeme, že sa namerané výsledky zhodujú. Teplota vzduchu na vstupe sa vždy pohybuje v rozsahu 21 – 21,3 °C. V priestoroch klimatizovaného testlabu je pod neustálym dohľadom.

   

 

Z druhého kola si vyberú najmä tí z vás, ktorí hľadáte to najlepšie na bežné použitie. Víťaz je veľkým prekvapením. Gelid, Noctua, Phobya, Reeven, SilentiumPC, Thermal Grizzly alebo Zalman? Favorit to tentokrát nie je. Tešíme sa aj z pekného konkurenčného súperenia v strednej triede, v ktorej treba obzvlášť zvýšiť úsilie, aby to nebolo stále o tom istom. Ako bonus sme otestovali aj OEM pastu Scythe.

Výsledky testov a hodnotenie

Prvenstvo Phobya HeGrease Extreme je malým zázrakom z viacerých dôvodov. Špecifikácie ju na najvyššiu priečku nepredurčujú. Paradoxným je aj horšie umiestnenie stajňovej NanoGrease Extreme, ktorá by podľa parametrov nemala byť slabšia, avšak je. A nakoniec je to zvláštne aj preto, že sa HeGrease Extreme navonok tvári ako rebrand Gelid GC-Extreme, ktorá dosahuje takisto horších výsledkov. Najnižšie teploty v teste potvrdili aj merania druhej vzorky HeGrease Extreme.

V ničom nezaostáva ani Kryonaut od Thermal Grizzly dosahujúca rovnaké teploty. Jediné, čo hovorí v jej neprospech, je dvojnásobný rozdiel v cene. Pasty tejto firmy sú všeobecne drahšie (platí aj pre Aeronaut a Hydronaut), avšak všetky si zachovávajú vynikajúci štandard vyhotovenia tuby. Pridanou hodnotou je nielen uzáver so závitom a tesnením, ale aj jedinečný aplikátor nasadzujúci sa na hrdlo striekačky.

Nadmieru dobre obstála takisto Noctua NT-H1. Za svoju cenu by sme ju síce samostatne nekupovali, no pokiaľ ju už dostanete spolu s chladičom, výmenu za inú si nezaslúži. Zdôrazňujeme to najmä preto, že takéto úvahy nie sú na diskusných fórach ojedinelé. To isté platí aj pre drahšie chladiče Scythe. Pribaľovaná pasta sa síce už samostatne nepredáva, výsledky podáva ale výborné.

Horšie dopadla Zalman ZM-STG2 a ani Alphacool HeGrease Standard nepodedila výhodnosť úspešnejšej sestričky. Nejde vyložene o zlú pastu, ale medzi lacnejšími modelmi sú tu lepší kandidáti na kúpu. Zapôsobila napríklad SilentiumPC Pactum PT-1. Účinnosť má rovnakú ako MX-2, cenovo však vychádza stále lepšie pasta Arctic. Tá si za celkovo najlepší pomer cena efektivita odnáša z testov ocenenie redakcie, rovnako ako Phobya HeGrease, ktorá je absolútnym víťazom so zároveň prijateľne nastavenou cenou.


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké termopasty by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!