Site icon HWCooling.net

Thermaltake: Otáčať ventilátor? Radšej vymeňte rotor!

SWAFAN 12/14 RGB: Ventilátory, ktoré len tak niekto neprekoná

Keď sa zdá, že nezmyselnosť niektorých vecí už predsa musela preraziť strop, tak sa objaví SWAFAN 12/14 RGB. Nemôžeme to uviesť inak, Thermaltake zneužíva toho, že bežní používatelia nevedia, ako funguje ventilátor. Zaplatiť za dva rotory je predsa „výhodnejšie“, ako si jeden nasmerovať podľa potreby. Keby aspoň nemali rovnakú výkonnostnú charakteristiku… takto sa elitné firmy nebudujú, Thermaltake.

Jeden rámček, dva rotory, z ktorých si môžete vybrať „ten správny“ podľa aplikácie. To v závislosti od toho, či má ísť o vstupný alebo výstupný ventilátor. Za určitých okolností by to dávalo zmysel, ale realizácia Thermaltaku je… a teraz veľmi zle hľadajú tie správne slová. Celkom určite je konkrétna konštrukcia nových ventilátorov SWAFAN 12/14 RGB nehodná firmy, ktorá sa pasuje do jednej z najväčších a najúspešnejších vo svojom odbore.

Vydať ventilátor s dvoma rotormi, ktoré majú prakticky rovnaké lopatky, akurát u jedného v inverznom tvare, je výsmech svojich zákazníkov. Akoby tým Thermaltake tvrdil, že sa nedá ventilátor otočiť podľa a je lepšie si vymeniť rotor. Pritom obidva majú veľmi podobný tvar lopatiek, materiál, z ktorého sú vyrobené, bude s najväčšou pravdepodobnosťou bude rovnaký a tak ej už na prvý pohľad zjavné, že výkonnostné vlastnosti sa odlišovať prilíš nebudú. Žiadne také, že jeden má vyšší či nižší prietok alebo statický tlak. To bude ako cez kopírku a predpokladáme, že špeciálne parametre tohto ventilátora Thermaltake nikdy nezverejní.

Bezinformačný je aj PR článok Thermaltake, ktorý ventilátory SWAFAN 12/14 RGB prezentuje. Jeho úloha spočíva vyložene v tom, aby nachytal ľudí, ktorí sa pri konštrukciami ventilátorov a aerodynamikou príliš nepozastavujú. Ak to z nejakého pohľadu dáva zmysel, tak iba z toho biznisového, pre Thermaltake. Keby to bolo aspoň o tom, že jeden rotor je „krajší“, svieti alebo skrátka aby mohla byť reč o nejakej pridanej hodnote. Tú naprieč týmito rotormi naozaj nenájdete a jediná výhoda celého konceptu je vlastne iba v jednoduchšom čistení lopatiek.

Rotor je možné jednoducho vybrať, čo v porovnaní s pevnými konštrukciami uľahčuje údržbu. S podobným vylepšením už v dávnej minulosti prišiel Enermax u ventilátorov Magma. Takýto systém je síce užitočný, ale je tu zase tá otázka, čo spraví s centrovaním časté zhadzovanie a nahadzovanie rotora na stator. Nežiaduci účinok by totiž mohol byť v náraste vibrácií s každou ďalšou (de)montážou. Pri čistení raz za pol roka by to ale snáď nemuselo byť až také kritické. Záležať bude aj na robotnosti osky a takisto adaptéra, cez ktorý sa rotor k statoru pripevňuje.

Thermaltake SWAFAN RGB budú dostupné v dvoch formátoch – 120 (SWAFAN12 RGB) a 140 mm (SWAFAN14 RGB). Ťahákom má byť aj osvetlenie ARGB, celkovo má byť použitých až 30 LED. Časť na statorovom PCB, časť v rámci prstenca, ktorý z vonkajšej strany lemuje rotor z obidvoch strán.

Cenu Thermaltake neprezradil, ale môžete očakávať, že pôjde o jedny z najdrahších, ak nie úplne najdrahšie ventilátory vo svojich formátoch. Už len pre tie dva rotory v balení.